Keşfedilmeyi Bekleyen 23 Rüya Destinasyon

Bu yaz için tatil planı yapmamış olanlar, tropikal adalara ya da dünyanın egzotik köşelerine seyahat etmek isteyenler, ya da yazın nereye gideceğine dair hiçbir fikri olmayanlar…İşte size tam 23 tatil önerisi! Uzak diyarlarda denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak, ya da nereye nasıl gidilir, ne yapılır hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Mykonos’tan, İbiza’ya, Panama’dan Kamboçya’ya, dünyanın dört bir köşesinden farklı 23 destinasyon önerisi burada…

hawaii sahili

1. Mykonos

Ege Denizi üzerinde yükselen Kikland Adaları grubunda bulunan Mykonos denizi seven herkesin görmesi gereken ideal bir tatil noktası. Barışçıl atmosferin, Ege'nin kendine has dingin yapısı ile buluştuğu Mykonos'ta unutulmaz bir tatil sizleri bekliyor.

Mykonos popüler bir seyahat noktası olması bakımından adaya direkt uçuşlar düzenlenmektedir. THY, Atlasjet, BoraJet, Olimpic Airlines Mykonos'a Atina aktarmalı ve direkt olarak Türkiye'den tatilseverleri taşımaktadır. Ada merkezine havalimanından kalkan otobüsler ve taksiler aracılığı ile ulaşabilmek mümkün. Özellikle yoğun sezonlarda Mykonos'a vardıktan sonra havalimanında beklememek adına taksi rezervasyonunuzu yaptırmak mantıklı bir tercih olacaktır.

Mykonos'un tadını denizin kıyısında çıkartırken günlük yaşamın tüm sıkıntılarından uzaklaşacaksınız. Ünlü Paradise Beach'te suyun ve yüzmenin lezzetine vararken bir yandan da Mykonos'un yaşam enerjisi sunan atmosferinden yararlanabilirsiniz.

Mykonos'a uçuş süresi 1-2 saat arasında değişmektedir. Adada tüm Yunanistan'da olduğu gibi Euro kullanılmaktadır. Mykonos özgün mimarisi ve sıcak atmosferi ile özellikle Mayıs-Eylül ayları arası tatil yapmak için ideal bir merkez.

mykonos sahili

2. Portofino

Kuzey İtalya'da Genova iline bağlı şirin ve küçük bir belde olan Portofino kendine has mimarisi ile öne çıkan bir tatil noktasıdır. Balıkçılıkla geçimini sağlayan bu şehir ressam elinden çıkmış gibi duran doğal büyüsü ile bir çekim merkezidir.

Portofino denizle iç içe bir şehir olması bakımından huzur dolu gezilerin yapılabileceği ideal bir tatil noktasıdır. Renkli binaları ve sayısız süslü kilisesi ile Portofino özgün bir mimariye sahiptir. İtalyan Rivierası’nda yer alan bu şehirde ve etrafında çok sayıda sahil de bulunmaktadır. Pek çok ünlünün de ziyaret ettiği bu şehirde Nisan Ayı'nın ilk Pazartesi şehrin azizi St. George için kutlamalar düzenlenir. Özellikle bahar ve yaz aylarında Portofino bu nedenle popüler bir seyahat noktası olarak düşünülebilir. Portofino'da Akdeniz iklimi hakimdir ve havalar kışın ılık bahar ve yaz aylarında ise sıcaktır.

Yaklaşık üç saat süren bir uçak yolculuğu ile Türkiye'den Cenova'ya direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Cenova havalimanı Portofino'ya 40 km uzaklıktadır. Bu noktadan karayoluyla gidilebileceği gibi aynı zamanda tren yoluyla da Portofino'ya 5 kilometre uzaklıktaki Santa Margherita Ligure'ye ulaşılabilir. Santa Margherita Ligure'den yarım saatte bir kalkan vapurlar yoluyla Portofino'ya ulaşılabilirsiniz. Cenova'ya Türkiye'den direkt uçuşlar Türk Hava Yolları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. 

3. İbiza

İspanya'da Balear Adaları'nın en büyük üçüncü adası olan İbiza popüler bir seyahat noktasıdır. Eşsiz plaj partileri ile bu adada deniz, kum ve güneş eşsiz bir bütünlük kazanır. İbiza gece hayatı ve elektronik müzik festivalleri ile ünlü bir şehirdir. Aynı zamanda İbiza şehrinde yer alan efsanevi limanı UNESCO Kültür Mirası olarak adanın en popüler seyahat noktaları arasında bulunmaktadır.

Eğer bitmek bilmeyen eğlencenin doruklarında partiler arıyorsanız ya da gece hayatının zirvesinde vakit geçirmek istiyorsanız İbiza tam size göre. Gerçek bir parti adası olan İbiza'da vaktin nasıl geçtiğini eğlenmekten fark etmeyeceksiniz bile. İbiza ağırlıklı olarak yaz ve bahar aylarında turistler için popüler bir destinasyondur. Sıcak Akdeniz ikliminin kucakladığı bu adada yaz aylarının tadı bir başkadır. İbiza tarihi limanı ve eşsiz partileri ile eğlenmeyi seven herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Adanın kendine has tatlısı Falons'u denemeden bu güzel adadan kesinlikle ayrılmayın.

İbiza'ya Türkiye'den direkt uçuşlar Lufthansa, Condor, Air Berlin, Swiss Airlines, KLM aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ortalama bir uçuşun süresi ise üç saattir. İbiza'da havalimanından otobüsler vasıtasıyla merkeze ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda İbiza'dan Barcelona, Majorca, Denia ve Valencia'ya feribot seferleri de düzenlenmektedir.

ibiza levhası

4. Phi Phi Adaları

Krabi Eyaletine bağlı Phi Phi Adaları Tayland'da Phuket Adası ile Tayland anakarası arasında Andaman Denizi'nde bulunmaktadır. Ko Phi Phi Don adası bu ada grubunun en büyük ve kalabalık olanıdır. İkinci büyük ada olan Ko Phi Phi Lee adası ise plajları ile çok sayıda turisti kendisine çekmektedir. Phi Phi Adaları doğal bir park özelliği taşıyan sahilleri ve berrak suları ile ünlüdür. Şnorkelle dalış ve diğer su sporları için popüler bir seyahat noktası olan Phi Phi Adaları içerisinde konaklamak için Ko Phi Phi adası kullanılmaktadır. Diğer adalarda konaklama imkanı son derece kısıtlıdır.

Türkiye'den Phi Phi Adaları'na ulaşmak için Phuket'e yapılan uçak seferleri tercih edilebilir. Phuket'ten Phi Phi Adaları'na deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Türkiye'den Phuket'e uçuş seferleri ise Malaysia Airlines, Qatar Airways, Emirates, Swiss Airlines, Türk Hava Yolları ve AtlasJet vasıtası ile sağlanmaktadır. Ortalama bir uçak yolculuğu aktarmalı olarak 20 saat sürmektedir. 

Tayland'da para birimi olarak Tayland Bahti kullanılmaktadır. Aynı zamanda Dolar da turistik noktalar tarafından tercih edilen bir diğer para birimidir. Tropik kuşakta bulunan Phi Phi adalarında iki mevsim yaşanmaktadır. Ocak'tan Nisan'a kadar süren sıcak yaz mevsimi ve Mayıs'tan Kasım'a kadar süren yağmurlu dönem. Ocak Nisan ayları arasındaki dönem bu nedenle Phi Phi adalarını ziyaret etmek için ideal bir dönemdir.

5. Fiji Adaları

Güney Pasifik Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesi olan Fiji bölgenin en gelişmiş ekonomileri arasındadır. Ağırlıklı olarak gelirini turizmden karşılayan bu ülkede Fiji Doları kullanılmaktadır. Fiji özellikle mercan kayalıkları ile turistleri kendisine çekmekte olan büyülü bir coğrafyada yer almaktadır. Skuba dalışı da adaya gelen turistlerin yaygın olarak tercih ettiği bir aktivitedir. Fiji'de casino'lar da Dünya'nın her yanından gezgini kendisine çekmektedir.

Fiji'de iki adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Fiji Türkiye arası uçak seferleri de bu havalimanları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Fiji'de adaları birbirine bağlayan geniş bir havayolu ağı da mevcuttur. Tam 15 farklı havalimanı ülke içi ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca gemi ve feribotlar vasıtası ile de adalar arası seyahat mümkündür. Fiji Türkiye arası uçuşlar Malaysia Airlines ve Emirates vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Aktarmalı olarak yapılan uçuşlar ortalama 26 saat sürmektedir.

Fiji kendine has el işçiliği ürünleri ile bilinmektedir. Denizin büyüleyiciliği ile iç içe geçen tatilinizde arta kalan vakitlerde bu özel ürünlerden hediye olarak kendinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz.

Fiji içerisinde ulaşım gemi, feribot ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır. Fiji yılın her dönemi sıcak bir iklime sahiptir. Ancak Kasım Nisan ayları daha çok yağışlı geçmektedir. Mayıs Ekim ayları arası Fiji seyahati için daha uygun bir dönemdir. Türkiye Fiji arasında 11 saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye saati Fiji saatinden 11 saat geridedir.

6. Fransız Polinezyası

Fransa'ya bağlı bir denizaşırı ülke olan Fransız Polinezyası aralarında Bora Bora, Tahiti ve Society Adaları'nın da bulunduğu 118 adadan oluşmaktadır. Özellikle Tahiti ve Society Adaları turizm bakımından önemli merkezlerdir. Pasifik Okyanusu'nun ortasındaki bu turizm cenneti her yıl çok sayıda seçkin turisti ağırlamaktadır. Kürekçilik sporunun da önemli merkezleri arasında bulunan Tahiti su sporlarına meraklı kimseler için ideal bir tatil noktasıdır. Tahiti ayrıca ünlü 'ote'a dansı ile de bilinir. Siyah kumları ile ünlü sahillerinde denizin tadını çıkartabileceğiniz Fransız Polinezyası'na ulaşım Faa'a Uluslararası Havalimanı aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Air France ve KLM Fransız Polinezyası Türkiye arasındaki seferleri sağlamaktadır. Aktarmalı yapılan uçuşlarda ortalama bir uçuşun süresi 30 saattir. Yeryüzünde tasarlanmış bir cennet gibi duran bu adalarda zaman huzur ve eğlence içerisinde geçmektedir. Pasifik Okyanusu'nun kucakladığı bu adalarda Ekim Nisan arasındaki dönem yağışlı geçer. Mayıs Eylül arasındaki dönem ise hava koşulları bakımından ideal bir tatil için en uygun dönemdir.

Adalar arasındaki ulaşım gemilerle sağlanmaktadır. Tahiti'te havayolu ile ulaştıktan sonra yerleşim olanağı bulunan Fransız Polinezyası adalarına deniz yoluyla gidilebilir.

Fransız Polinezyası'nda geçerli para birimi CFP Franc ya da yaygın adıyla Frank'tır. 

fransız polonezya

7. Madagaskar

Afrika'nın Güney ucunda bir ada devleti olan Madagaskar özgün ekolojisi ve yağmur ormanları ile doğanın merkezindeki bir coğrafyadır. Lemurları ile ünlü bu ülkede yapılacak bir tatil herkesi huzura ve doğanın kalbine çağırıyor. Özellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında turizm için iklimi elverişli olan bu ülkede çok sayıda mimari güzellik de doğal yaşamın yanında sizi bekliyor olacak. Doğa turları ve ekolojik zenginlikleri Madagaskar'ı ziyaret edenlerin bu ülkeyi tercih etme nedenlerinin en başında gelmektedir. Madagaskar çok sayıda farklı hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Madagaskar Türkiye arasındaki uçuşlar Egypt Air, KLM ve Air France tarafından gerçekleştirilmektedir. Başkent Antananarivo'ya yapılan uçuşlar aktarmalı olarak ortalama 16 saat sürmektedir. Madagaskar içerisindeki ulaşım ise karayolu ile sağlanmaktadır. Başkent Antananarivo'da yer alan havalimanından otobüs ve taksi ile şehir merkezine ulaşılabilmektedir.

Madagaskar'da dikkat edilmesi gereken önemli bir detay sosyal yaşamın fady yani tabulara göre düzenlenmiş olmasıdır. Madagaskar'da özellikle kırsal bölgelerde etkili olan bu fady'lere göre belirli renkleri giymek ya da belirli alanlara girmek ayıp olarak kabul edilebilir. Mezarların fotoğrafının çekilmesi de tabular arasında yer alır.

8. Phuket

Phuket Adası Tayland'daki en önemli turizm noktası olarak kabul edilmektedir. Başkenti Phuket City olan bu turizm cenneti adaya her yıl çok sayıda turist gelmektedir. Plajları ve kendine has ulaşım aracı olan Tuk-Tuk'lar ile Phuket kendine özgü bir kültürü ve atmosferi olan özel bir Güneydoğu Asya şehridir. Temiz deniz suları nedeniyle özellikle su altı sporları için de son derece elverişli bir nokta olan Phuket adası plajları, yerel yemeği Hokkien Mee ve özgün kültürü ile ziyaretçilerini bekliyor.

Phuket Adası ile Türkiye arasındaki ulaşım Qatar Airways, Condor, Emirates ve Swiss Airlines vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Ortalama bir uçak yolculuğu aktarmalarla birlikte 25 saat sürmektedir. Adaya vardıktan sonra Phuket Uluslararası Havalimanı'ndan Songthanews (yolcu taşıma araçları) ile şehir merkezine ulaşılabilir. Motorsiklet taksiler ve otobüsler de ada genelinde hizmet vermektedir.

Phuket Adası çok sayıda festival ve etkinliğe de sahne olmaktadır. Thao Thep Krasattri adanın sembolü etkinliklerden birisidir ve her yıl Mart ayının 13'ünde kutlanmaktadır. Ayrıca Vejetaryen festivali gibi ilginç etkinlikler de yine Phuket Adası'nda kutlanmaktadır.

Tayland'da ve Phuket adasında para birimi olarak Baht kullanılmaktadır. Ayrıca turistik bir merkez olması bakımından Tayland'da Dolar ve Euro'da yaygın olarak kabul görmektedir. Kasım ve Nisan ayları arasındaki kurak mevsim turizm için uygun bir dilime denk gelirken Mayıs'tan Ekim'e kadar süren dönem çok yağışlı geçmektedir.

9. Mauritius

Mauritius Madagaskar'ın doğusunda yer alan bir ada devletidir. Hint Okyanusunda bulunan bu ada devleti nesli tükenmiş efsanevi Dodo kuşlarının da anavatanıydı. Günümüzde halen ülkenin sembolü olan bu kuşlarla birlikte Mauritius önemli bir turizm merkezi olarak da bilinmektedir. Dünyanın en önemli lüks turizm merkezleri arasında bulunan Mauritius farklı doğal ve suni gezi alanları sunmaktadır. Tropik altı ikliminin güzelliklerini taşıyan Mauritius dünyanın en iyi sahillerine sahiptir. Mauritus'a ulaşım hava ve deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir. Ülkenin uluslararası havalimanı olan Sir Seewoosagur Ramgoolam uluslararası havalimanına Türkiye'den uçuşlar British Airways, Emirates, Swiss, KLM, AtlasJet, Condor, AZAL ve Türk Hava Yolları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ortalama bir uçuşun süresi ise aktarmalı olarak 12 saattir.

Mauritius içerisindeki ulaşım hafif raylı sistemlerle gerçekleştirilir. Demiryolları aktif olarak kullanılmayan ülkede otobüs ve arabalar da iç ulaşım alanında önemli bir yer tutmaktadır.

Mauritius'da İngilizce ve Fransızca ağırlıklı olarak konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi Mauritius Rupisi'dir. Ancak önemli bir turizm merkezi olması bakımından Dolar da yaygın olarak kullanılabilmektedir. 

Doğal güzellikleri ve büyüleyici coğrafya manzaraları ile öne çıkan Mauritius'da tatil için en uygun dönem Kasım ve Nisan ayları arasındaki sıcak mevsimdir. İki mevsimi olan Mauritius yılın her dönemi için eşsiz bir tatil için uygun fırsatlar sunmaktadır.

10. Dubrovnik

Adriyatik'in incisi Hırvatistan'ın en güzel şehirleri arasında bulunan surlarla çevrili şehir Dubrovnik Avrupa ve Dünya genelinden çok sayıda gezginin uğradığı önemli bir noktadır. 1979 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu güzel şehir Adriyatik'in büyülü atmosferini en üst düzeyde taşımaktadır.

Dubrovnik özellikle denizle iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir şehir. Mimarisi ile göz alıcı bir güzelliğe sahip olan bu şehirde yaz ayları dolu dolu geçer. Festivalleri, gece hayatı ile yeryüzündeki cennet bahçelerinden birisidir. Surları ile ünlü bu şehrin sokaklarında gezmek benzersiz bir tecrübe sunmaktadır.

Dubrovnik'e Türkiye'den uçuşlar Lutfhansa, Condor, Austrian Airlines ve Türk Hava Yolları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Aktarmalı olarak yapılan uçuşlarda ortalama seyahat süresi 5 saattir. Dubrovnik Uluslararası Havalimanından otobüsler vasıtası ile şehir merkezine ulaşılabilir. Hırvatistan'ın diğer şehirlerinden farklı olarak Dubrovnik'e tren yolu ile ulaşmak mümkün değildir.

Dubrovnik'te ve Hırvatistan genelinde para birimi Hırvatistan Kunası'dır. Dubrovnik'te Euro da ağırlıklı olarak kullanılabilmektedir. Özellikle yaz aylarında gezmek için benzersiz bir iklime sahip olan bu şehirde kış ayları çoğunlukla yağışla geçmektedir.

Dubrovnik kendine has mimarisi ve sokakları ile gezmek için aktif gece hayatı ile de eğlenmek için ideal bir tatil noktası olarak gezginleri beklemekte.

11. Hawaii

1959 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı olan Hawaii tüm dünyaca ünlü bir seyahat noktası. Tropik iklimi, barışçıl atmosferi ve büyüleyici sahilleri ile Hawaii gerçek bir tatil cenneti.

Aktif volkanları, eşsiz bir sörf imkanı sunan dalgaları ile Hawaii keşfedilmeyi bekleyen onlarca farklı etkinliği ziyaretçilerine sunmakta. Hawaii tatili her Amerikalı'nın rüyalarını süsleyen bir öğedir. Barışçıl ve günlük yaşamın aceleciliğinden uzak rahatlatıcı havası ile Hawaii'de yaşamın tadı en üst düzeyde seyretmektedir. Sıcak iklimi ve güzel sahilleri içerisinde Hawaii'de zaman huzur içerisinde geçer.

Hawaii'nin başkenti Honolulu'ya uçuşlar Türkiye'den British Airways, United, Asiana Airlines, Delta, Türk Hava Yolları ve Lufthansa aracılığıyla sağlanmaktadır. Aktarmalarla birlikte ortalama bir uçuşun süresi 26 saattir. Hawaii içerisinde ulaşım ise otoyollarla sağlanmaktadır. Havaalanından otobüs ya da taksi ulaşımı sağlanmaktadır. Ayrıca Honolulu'da raylı ulaşım imkanı da bulunmaktadır. Adalar arasındaki ulaşım ise özel uçaklar, botlar ve vapurlar aracılığıyla sağlanmaktadır.

Hawaii'de ABD doları kullanılmaktadır. Hawaii tropik iklimin tüm nimetlerinin 365 gün boyunca değerlendirilebileceği bir tatil cenneti olmasının yanı sıra özellikle yaz ve bahar aylarında gezilmesi gereken bir noktadır. 

Kendine has kültürü, dünyaca ünlü sahilleri ve tatil olanakları ile Hawaii tüm dünyaca ünlü bir tatil merkezi ve seyahat noktasıdır.

12. Kamboçya

Güneydoğu Asya’nın egzotik ülkesi Kamboçya, 14 milyonluk nüfusu ve Budizm kültürünün yoğun biçimde yaşandığı toplumu ile, dünyanın birçok ülkesinden sayısız turisti kendisine çeken bir varış noktasıdır. Tarih boyunca birçok savaş ile zor günler yaşayan Kamboçya, özellikle Siem Reap adı verilen bölgesinde bulunan oteller ve Shanoukville sahili ile son yıllarda ciddi bir turizm potansiyeli kazanmıştır.

Kamboçya özellikle egzotik bir Asya tatili yapmak isteyenler ve macera arayanlar için ideal bir ülke. Kültürel birikimi ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan Kamboçya’da özellikle yaz mevsimi görülmeye değer. Ancak, popüler turistik alanların ötesindeki iç kısımlara gitme imkanı halen oldukça kısıtlıdır.

Kamboçya’ya Türkiye’den uçuşlar aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Türk Hava Yolları, Bangkok Airlines, China Eastern, Vietnam Airlines, Air France ve Emirates tarafından gerçekleştirilen bu uçuşlar genellikle aktarma ve duraklama koşullarına göre 15 saat ile 27 saat arasında zaman almaktadır.

Siem Reap ya da Phnom Penh havaalanlarından, ülkenin neredeyse tamamında görebileceğiniz “tuktuk” adı verilen motosiklet taksiler ile, ya da daha geleneksel olarak otobüs ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Kamboçya içerisinde havayollarının son yıllarda gelişmesi ile, bu iki havaalanı arasında charter seferleri ile yolculuk yapılabilmektedir.

Kamboçya’da resmi para birimi Kamboçya Riyali olmakla birlikte, ülkedeki tüm ATM’ler Amerikan Doları ile de çalışmaktadır. Türkiye ile saat farkı 5 olan Kamboçya’da hava sene boyunca yüksek sıcaklıklarda seyrediyor olsa da özellikle Temmuz-Ağustos aylarında gitmenizi, ve Sihanoukville sahilini, Kampot nehrini, Angkor tapınaklarını ve Siem Reap’teki alışveriş alanlarını gezmenizi tavsiye ederiz.

kamboçya tapınaklar

13. Panama

Orta Amerika’da bulunan ve Karayip Denizi ile Kuzey Pasifik Okyanusu’na sahilleri bulunan Panama, Kosta Rika ve Kolombiya’ya komşu bir ülkedir. Yaklaşık üç milyon kişilik nüfusu olan ülkede yaygın anadiller İspanyolca ve İngilizcedir. Ülkede sunulan farklı turistik tecrübe seçenekleri Panama’nın son derece çekici bir destinasyon haline gelmesini sağlamıştır.

Panama’yı ziyaret eden bir turist yalnızca bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde iki farklı okyanusu, dağları ve yağmur ormanlarını, yerel kültürleri ve şehir yaşamını tecrübe edebilir. Başkent olan Panama City ticari, sanatsal, kültürel ve gastronomik imkanları ile Miami’yi andıran modern ve sofistike bir metropoldür.

Panama’ya Türkiye’den uçuşlar United Airlines, Panama Airlines, KLM Airlines, Lufthansa, British Airways ve Delta tarafından aktarmalı olarak yapılmaktadır. Bu uçuşların ortalama seyahat süresi, aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 21 saat ile 32 saat arasında değişebilmektedir. Panama City Uluslararası Havalimanından şehir merkezine “highway bus” adı verilen otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler, Pan American otoyolu üzerinde sürekli ring sefer yaparlar ve sizi gideceğiniz noktaya en yakın olan duraklama noktasına bırakırlar. Bu noktadan sonra ise, “city bus” adı verilen minik şehir içi otobüsler ile konaklayacağınız yere erişebilirsiniz. Ayrıca, taksi fiyatları da oldukça uygundur ve paylaşarak taksi kullanımı oldukça yaygındır.

Panama’da, 1994’den beri resmi para birimi olarak Amerikan Doları kullanılmaktadır ve ülkede bu para birimine halk arasında “Balboa” denmektedir. Amerika’daki kullanımdan tek farkı bozuk paralar olan Panama Balboası, değer olarak Amerikan Doları ile tamamen aynıdır.

Neredeyse tüm yıl boyunca sıcak bir iklime sahip olan Panama, kısa bir süre içerisinde çok farklı yerler görmek isteyen turistler için benzersiz bir varış noktasıdır.

14. Koh Samui

Güney Tayland’da, Bangkok’un 700 km güneyinde bulunan Koh Samui Adası, Chaweng ve Lamai kumsalları başta olmak üzere zengin doğası ile ünlü bir tatil mekanıdır. Çok çeşitli doğal güzellikler sunan ada, yüzde doksanı Budist olan 40000 nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Dalış için çok uygun olan denizi ve hindistancevizi başta olmak üzere çeşitli tropikal meyveleri ile dünyanın birçok yerinden turistlerin ilgi odağı olan Koh Samui, aynı zamanda macera düşkünleri için de 247 kilometrekarelik geniş alanı ve ormanları ile de ilgi çekmektedir.

Koh Samui Adası’na Türkiye’den uçuşlar Türk Hava Yolları, Thai Airways, Bangkok Airways ve Aeroflot tarafından aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu uçuşlarda, aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak ortalama varış süresi 11 saat ile 19 saat arasında değişmektedir. Koh Samui’deki havaalanından konaklama yapacağınız yere ulaşmak için kullanabileceğiniz en iyi imkan, genellikle havaalanı taksileri olmaktadır. Bu taksiler, ülkemizde “dolmuş” adı ile bilinen usul ile, yani paylaşımlı taksi olarak çalışırlar ve genellikle taksimetre kullanarak bireysel yolculuğa sıcak bakılmamaktadır. Her ne kadar ada genelinde bir otobüs ağı bulunsa da, havaalanı otobüsleri de taksi dolmuş usulü ile çalışırlar. Ayrıca, tüm Tayland’a popüler olan ve “tuktuk” adı verilen motosiklet taksiler, Koh Samui’de de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Koh Samui Adası’nda para birimi olarak Tayland Baht’ı kullanılmaktadır. Sene boyunca sıcak iklime sahip olan ada, Tayland’ın büyüleyici atmosferini değişik alternatiflerle yaşamak isteyenler için çekici bir destinasyon olarak göze çarpmaktadır.

15. Sipadan

Malezya’nın Sabah bölgesine bağlı olan Sipadan adası, dalış yazarları tarafından dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak gösterilmektedir. Zengin sualtı yaşamı ve ilginç kaya oluşumları ile büyüleyici bir deniz ve sahile sahip olan Sipadan adası, dünyanın birçok yerinden dalış meraklılarını kendisine çekmektedir.

Sipadan Adası’na ulaşım, diğer popüler turistik destinasyonlara nispeten daha zordur. Genellikle Kuala Lumpur ya da Kota Kinabalu’dan taksi ya da minibüsler ile Semporna adlı limana gelen yolcular, buradan Sipadan adasına teknelerle geçiş yaparlar. İstanbul ile Kuala Lumpur arasındaki uçuşlar Türk Hava Yolları, Egypt Air, Emirates, Qatar Airways, Thai Airways ve SilkAir tarafından tümü aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Aktarma ve konaklama koşullarına bağlı olarak bu uçuşların süresi 14 saat ile 27 saat arasında değişebilmektedir. Oldukça küçük olan ada içerisinde konaklama yapmak mümkün değildir ve koruma altında bir alan olduğu için günlük olarak yalnızca 120 dalgıç izni verilmektedir. Bu izni garantili olarak sunan ve Sipadan Adası’na en yakın konaklama imkanı olan “MV Celebes Explorer” adlı dalış gemisi de, meraklıları için ciddi bir alternatif oluşturmaktadır.

Sipadan’da resmi para birimi olarak Malezya Ringiti kullanılmaktadır. Ancak, koruma altında bir alan olduğu için ada içerisinde alışveriş imkanı bulunmamaktadır. Yılın tüm dönemlerinde sıcak bir iklime sahip olan Sipadan Adası, özellikle sualtı yaşamının zenginleştiği bahar aylarında gitmek için ideal bir varış noktasıdır.

sipadan adası

16. Zanzibar

Tanzanya’nın kıyısında yarı özerk bir bölge olan Zanzibar, 90 kilometre uzunluğunda ve 30 km genişliğinde bir adadır. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Stone Town adlı şehri ve Nungwi ile Kendwa adlı kasabaları ile sunduğu değişik ve kendine has yaşam kültürünü görmek isteyen turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Zanzibar, aynı zamanda tropikal meyveleri ve egzotik baharatları ile gastronomi meraklıları için de heyecan verici bir destinasyondur. Özellikle “fil sarımsağı” adı verilen bir çeşit Avokado meyvesi görenlere heyecan veren bir lezzettir.

Zanzibar Adası’na Türkiye’den uçuşlar Türk Hava Yolları, Lufthansa, Ethiophian Airlines, Precision Air, EgyptAir ve KLM firmaları tarafından, tamamı aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak bu uçuşlar ortalama 21 saat ile 27 saat arası sürmektedir. Zanzibar Adası içerisinde gelişmiş bir ulaşım ağı bulunmamaktadır. Genellikle taksi ya da kiralık araçlar ile gerçekleştirilen ulaşım için bir diğer alternatif de “dalla-dalla” adı verilen minibüslerdir.

Zanzibar’da ve Tanzanya’nın geri kalan kısımlarında geçerli olan resmi para birimi Tanzanya Şilinidir. Ayrıca Zanzibar Adası’nda birçok yerde Amerikan Doları ya da Euro da kabul edilmektedir. Yılın tamamında sıcak iklime sahip olan Zanzibar Adası’nı ziyaret etmek için en uygun dönem, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

17. Cancun

Meksika’nın Güneydoğu kısmında yer alan ve Quintana Roo eyaletine bağlı olan Cancun, tropikal iklimi ve yüksek deniz suyu sıcaklıkları ile dikkat çeken popüler bir turistik destinasyondur. Karayip kıyılarının altın çanağı olarak bilinen Cancun, dünya standartlarında hizmet vererek turizm endüstrisinin de dikkatlerini toplamaktadır.

Cancun, deniz ile iç içe tatil yapmak isteyenler için ideal bir varış noktası. Turkuaz renkli denizi, bembeyaz kumsalları ve üst düzey kalite sunan tesisleri bulunan Cancun, aynı zamanda Mayaların mistik dünyasına açılan bir kapı olarak biliniyor. El Mundo Maya adı verilen tapınak ve ritüel alanlarından oluşan ağ, Cancun’u da kapsayan geniş bir alana yayılıyor. Bu alanların bazıları vahşi orman hayatı tarafından harap edilmiş durumda olsa da birçoğu hala erişilebilir durumdadır. Maya kültürü de Cancun’da turistler için bir çekim noktası oluşturmaktadır.

Cancun şehrine Türkiye’den uçuşlar Türk Hava Yolları, Delta Airlines, KLM, Lufthansa, Allitalia ve Air France tarafından tümü aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak bu uçuşların ortalama seyahat süresi 21 saat ile 32 saat arasında değişmektedir. Cancun’da havalimanı ile konaklama bölgeleri arasındaki transfer hizmetlerini gerçekleştirmek için lisansı bulunan yalnızca iki şirket bulunmaktadır. Gray Line ve T.T.A. adlı bu şirketlerin sunmakta oldukları otobüs seferleri uygun fiyatlıdır. Ayrıca, havalimanının dışarısına yapacağınız kısa bir yürüyüş ile, ADO adı verilen şehir içi otobüs ağını da kullanabilirsiniz.

Cancun’un resmi para birimi Meksika Pezosu’dur. Bazı turistik tesislerde Amerikan Doları da kabul edilmektedir. Yaz sonunda ve sonbaharda fırtınalı bir iklimi olan Cancun’u ziyaret etmek için ideal dönem, Aralık ile Nisan ayları arasıdır.

18. Berry Islands

Bahama Adaları’na bağlı bir adalar grubu olan Berry Adaları, henüz pek keşfedilmemiş bir destinasyondur. Great Harbour Cay, Great Stirrup Cay, Little Stirrup Cay ve Coco Cay adalarından oluşan grubun en önemli yerleşim alanı Bullock Limanı’dır. Normal yollarla ulaşımı oldukça güç olan Berry adaları, daha çok cruise gemisi işleten şirketlerin sahip oldukları özel adalarla ünlüdür. Royal Carribean ve Norweigan Cruise şirketleri, sundukları paketlerle Berry Adaları’nı ilgi odağı haline getirmektedir.

Hobi amaçlı balıkçılık düşkünleri için ideal bir tatil yeri olan Berry Adaları’ndaki Harbour Cay, her yıl kaptan Habana Joe tarafından düzenlenen balıkçılık şampiyonasına ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda, dalış için de zengin sualtı yaşamı ve turkuaz denizi ile oldukça egzotik bir nokta olan Berry adaları, el değmemiş bakir doğası ile meraklı turistlerin hayallerini süslemektedir.

Türkiye’den Berry Adaları’na ulaşım için Nassau Uluslararası Havalimanı’na uçuşlar Pegasus, Delta Airlines, KLM, Air France, Air Berlin ve Bahamasair tarafından gerçekleştirilmektedir. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlar, duraklama ve aktarma koşullarına bağlı olarak 17 saat ile 23 saat arasında sürmektedir. Nassau Uluslararası Havalimanı’ndan sonra, Chub Cay havalimanına ikinci bir uçak yolculuğu yapılarak Berry Adaları’na ulaşılabilir. Berry Adaları, genellikle özel mülkiyet altında oldukları için, ulaşım imkanları çok kısıtlıdır.

Berry Adaları’nda para birimi Bahama Doları’dır, ancak sınırlı sayıda bulunan alışveriş imkanlarında genellikle Amerikan doları ve Meksika Pezosu da kabul edilmektedir. Berry Adaları ile Türkiye arasındaki saat farkı 7 saattir ve Berry Adaları 7 saat geridedir. Balıkçılık ve dalış sporları bu dönemde en yoğun şekilde icra edilebildiği için, Berry Adaları’nın en ideal sezonu Aralık ile Nisan ayları arasıdır. Bu dönem dışında da, Berry adaları yıl boyunca sıcak bir iklime sahiptir.

19. Tonga

Güney Pasifik Okyanusu bölgesinde bulunan bir takımada devleti olan Tonga, 169 adadan oluşur. Ancak, bu adaların yalnızca 36 tanesinde nüfus bulunmaktadır. 1970 yılına kadar dışişleri ve askeri anlamda İngiltere’ye bağlı olan Tonga, bu tarihte tam bağımsızlık hakkını kazanmıştır. 102.000 kişiye ev sahipliği yapan Tonga, aynı zamanda mercan kayalıkları ile bezeli olan sualtı dünyası ile, ve balıkçılık sporu imkanları ile turistler için sıra dışı bir varış noktası olma özelliği taşımaktadır.

Tonga özellikle ada doğası ve iklimi içerisinde sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyen, ana akım destinasyonlar yerine sıra dışı alternatifler arayan turistler için ideal bir ülke. Sıkı bir feodal kültüre sahip olan ülkede, bembeyaz ve ıssız kumsallarda uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Ayrıca, rüzgar sörfü yapmak isteyenler için de Tonga’da ideal alanlar bulunuyor.

Tonga’ya Türkiye’den direkt uçuş henüz yapılmıyor. Ülkeye ulaşmak için Auckland Uluslararası Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Türkiye’den Auckland Uluslararası Havalimanı’na uçuşlar, Türk Hava Yolları, Thai Airlines, Emirates, Jetstar, Flydubai, Cathay Pacific ve Singapore Airlines tarafından gerçekleştirilmekte. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlar, aktarma ve duraklama koşullarına göre ortalama 25 saat ile 31 saat arası bir zaman almaktadır. Auckland’den ikinci bir uçuş ile, yaklaşık bir saat içinde Tonga’ya ulaşılabilir. Ayrıca birçok turist, Tonga’ya özel yatları ile ulaşmaktadır. Özellikle Vava’u adı verilen minik ada, özel yat sahipleri için dünya çapında bilinen bir duraklama noktasıdır.

Tonga’nın resmi para birimi Pa’anga’dır. Tüm yıl boyunca ılıman bir iklime sahip olan Tonga’yı ziyaret etmek için ideal dönem, turistik aktivitelerin yoğun olarak gerçekleştirildiği Aralık ile Nisan ayları arasındaki dönemdir.

20. Penang

Malezya’nın kuzeybatı kıyısına komşu olan Penang Adası, son yıllarda dünyanın birçok yerinden turistin ilgisini çeken bir destinasyon. Özellikle Çin, Hint ve İngiliz etkileri ile beslenen çok kültürlü bir atmosfere sahip olması ile dikkat çeken ada, aynı zamanda sıcak kumsallara da ev sahipliği yapmaktadır. Penang adası, aynı zamanda Malezya’nın “yemek cenneti” olarak da bilinmekte.

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilen Georgetown şehri, Penang Adası’nın en popüler çekim noktası. 19. Yüzyıl’dan kalma ibadethaneleri ve koloni binaları ile dikkat çeken şehir, aynı zamanda ikinci dünya savaşından izler taşıyan birçok binaya da ev sahipliği yapmaktadır. Batu Ferringhi şehri ise, Penang Adası’nın denizi ile popüler olan kısmı. Beyaz kumlarla kaplı sahilleri, lüks otel ve restoranları ve büyüleyici atmosferi ile turistler ve yerliler için son derece popüler bir alan olan Batu Ferringhi, adanın en büyük ikinci şehridir.

Penang Adası’na Türkiye’den uçuşlar Türk Hava Yolları, Thai Airways, Malaysia Airlines, Lufthansa ve Emirates tarafından, tümü aktarmalı olarak yapılmaktadır. Bu uçuşlar, aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak ortalama 15 saat ile 21 saat arasında zaman alıyorlar. Aynı zamanda, Kuala Lumpur’dan 6 saatlik bir tren yolculuğu ve ardından da 1 saatlik bir feribot ile de Penang’a ulaşmak mümkündür. Penang Adası’na vardıktan sonra havalimanından konaklama yapacağınız yere ulaşmak için “RapidPenang” adı verilen yerel otobüs servisini kullanabilirsiniz. Yeni otobüsler kullanmaları ve açıklayıcı tabelaları ile popüler olan bu otobüs ağı yerine, “trishaw” adı verilen bisiklet tipi gezi araçları da Penang Adası içerisindeki gezilerinizde değerlendirebileceğiniz bir alternatif olabilir.

Penand Adası’nda ve Malezya genelinde resmi para birimi Malezya Ringiti’dir. Yıl boyunca sıcak iklime sahip olan Penang Adası’nı ziyaret etmek için en ideal dönem, turizm aktivitelerinin en yoğun olduğu yılbaşı dönemi ile sportif yarışmaların düzenlendiği Mayıs ve Haziran aylarıdır.

21. Langkawi

Kuzey Malezya sahillerinden 30 kilometre kadar açıkta bulunan Langkawi adaları, 99 adadan oluşan bir takımadadır. Duty-free bir alan olması ve egzotik kumsallara ev sahipliği yapması ile popüler bir turistik destinasyon haline gelen Langkawi, 2007 yılında UNESCO tarafından Coğrafi Park ilan edilmiştir.

1987 yılına kadar turizm faaliyetlerine açık olmayan Langkawi, o tarihten beri deniz ile iç içe bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir varış noktası olan Langkawi, deniz güneş kum bazlı tatil yapmak ve vergisiz alışveriş imkanından faydalanmak isteyen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Langkawi’ye Türkiye’den uçuşlar Türk Hava Yolları, Malaysia Airlines, Thai Airlines ve Firlefly tarafından, tümü aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak, bu uçuşlar ortalama 17 saat ile 22 saat arasında zaman almaktadır. Langkawi içerisinde toplu taşıma ağı bulunmamaktadır. Bu yüzden, havaalanına ulaştıktan sonra konaklama yapacağınız yere taksi ya da kiralık araç ile ulaşmanız gerekmektedir. Langkawi’ye aynı zamanda Kuala Perlis ve Kuala Kedah’tan gemi ile yaklaşık iki saatlik bir yolculuk yaparak da ulaşabilirsiniz.

Langkawi’de ve Malezya genelinde resmi para birimi Malezya Ringiti’sdir. Yıl boyunca sıcak iklime sahip olan Langkawi’yi ziyaret etmek için en ideal dönem, alışveriş imkanlarının en üst düzeyde olduğu yılbaşı dönemidir. Langkawi’de ve Malezya genelinde resmi para birimi Malezya Ringiti’dir.

22. Reunion Adası

Hint Okyanusu’nun ortasında bulunan bir Fransız kolonisi olan Reunion, Madagaskar Adası’nın doğusunda yer almaktadır. Tropik iklim ve volkanik dağlar ile bezeli olan Reunion bölgesi, dağ manzaraları ve beyaz kumsalları ile popüler bir turistik destinasyondur.

Saint Denis ve Saint Gilles şehirleri ile “La Fete Cafre” adlı bir festivale de ev sahipliği yapan Reunion, deniz ve doğa temelli bir tatil yapmak isteyen turistler için alternatif bir varış noktası olarak öne çıkmaktadır. Özellikle de La Cirque de Cilaos ve La Roche Merveilleuse bölgeleri, trekking sporu meraklıları için büyüleyici bir alan sağlamaktadır.

Türkiye’den Reunion’a uçuşlar Türk Hava Yolları, Air Mauritius, Emirates ve Air France tarafından tamamı aktarmalı olarak yapılmaktadır. Bu uçuşlar, aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak ortalama 18 saat ile 24 saat arasında zaman almaktadır. Havaalanı ile konaklama alanları arasındaki ulaşım, Car Jaune adı verilen otobüs firması tarafından sağlanmaktadır. Taksi imkanı bulunmakla birlikte, Reunion’da oldukça pahalı bir seçenektir. Reunion’a aynı zamanda Madagaskar’dan gemi ile de ulaşmak mümkündür.

Yönetimsel olarak Fransa’ya bağlı olduğu için, Reunion’da resmi para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Tropikal iklime sahip olan Reunion’da tüm yıl oldukça sıcak geçmektedir. Mayıs ile Kasım arası kurak mevsim yaşanan Reunion’u ziyaret etmek için ideal zaman aralığı, Aralık ile Nisan ayları arasıdır.

23. Fildişi Sahili

Batı Afrika’da bir ülke olan Fildişi Sahili, Atlantik Okyanusu’na bakan güney kıyıları ile ünlüdür. Kakao üretimi ile ticari alanda öneme sahip olan ülke, aynı zamanda turistik bir çekim merkezi olarak da tüm dünyadan turistlerin hayallerini süslemektedir.

Tropikal iklimi ile Afrika’nın egzotik doğasını yaşamak isteyen turistler için ideal bir destinasyon olan Fildişi Sahili, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış üç farklı milli parka da ev sahipliği yapmaktadır. Grand Bassam bölgesi ile sakin ve huzurlu bir kaçış noktası sunan ülke, Abidjan şehrindeki gece hayatı ve yeme-içme olanakları ile de popülerdir.

Türkiye’den Fildişi Sahili’ne uçuşlar Türk Hava Yolları, Royal Air Maroc, Tunisair, Lufthansa, Air France ve KLM tarafından yapılmaktadır. Tamamı aktarmalı olan bu uçuşlar, aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak ortalama 9 saat ile 17 saat arası zaman alır. Felix-Houphouet Boigny Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan sonra, konaklama yapacağınız yere ulaşabilmek için en yaygın seçenek tren olsa da, turistler için pek güvenli değildir. Bunun yerine oldukça uygun fiyatlarla araç kiralama imkanı bulunmaktadır.

Fildişi Sahili’nde resmi para birimi Batı Afrika Frankı’sdır. Yıl boyunca sıcak iklime sahip olan Fildişi Sahili’ni ziyaret etmek için ideal dönem yağmur ve fırtınaların az olduğu Kasım ile Mart ayları arasıdır.

Holly On The Go

Holly On The Go

‘Seyahat ruhun gıdasıdır’ felsefesiyle yaşayan bir anne, eş, girişimci ve kahvekolik...

Yorum Yazın