Vizesiz Yaz Tatili Yapabileceğiniz Ülkeler

Yaz aylarının yaklaşmasıyla erken rezervasyon otelleri aranmaya, ucuz uçak biletleri ayırtılmaya, vizeye başvurulara kuyruklar oluşmaya başladı. Yurt dışında tatil yapmanın en angarya görülen yanı kuşkusuz vizeler… Her ne kadar özellikle Avrupa ülkeleri için Schengen vizesi çıkartmak zorunluysa da vizesiz gezebileceğiniz Avrupa ülkeleri, en güzel Afrika sahilleri ve Asya'nın güzel tatil beldeleri vizesiz seyahat edebileceğiniz yerleri içinde barındırıyor. Aralarından seçtiğimiz vizesiz tatil yapabileceğiniz 10 ülke karşınızda: 

 

Avrupa'da Vizesiz Yaz Tatili Yapabileceğiniz Ülkeler

1-  Karadağ 

montenegro

Vizesiz tatilin kuşkusuz yükselen değeri Karadağ. Adriyatik kıyısındaki özel konumuyla konuklarına ucuz yaz tatili sunabilen Karadağ, tesisleriyle kaliteli, doğasıyla da eşsiz bir deneyim sunmayı başarıyor. Romantik yaz tatili arayan çiftlerin ve balayı tatili arayanların da sıklıkla tercih etmeye başladığı Karadağ'da Budva ve Kotor en çok tercih edilen tatil beldeleri olarak öne çıkıyor. 

Haftanın dört günü direkt uçuş ile ulaşılabilen Karadağ ile ilgili daha geniş bilgi almak için mutlaka "Balkanların Güzel Ülkesi Karadağ" yazımıza da göz atın. 

Karadağ'a ucuz uçak bileti bulabilmek için hemen tıklayın. 

 

2- Arnavutluk 

arnavutluk vizesiz plaj

Balkanların bir başka vizesiz cenneti Arnavutluk… Son 10 yılda turizmde yaptığı atakla adından söz ettirmeye başlayan Arnavutluk'un el değmemiş doğası, bu başarıda büyük pay sahibi. 

Adriyatik kıyısındaki Dhermi, Ksamil ve Bunec, plajlarıyla "Arnavutluk Rivierası" olarak adlandırılan bölgenin en çok öne çıkan yerleri olarak ön plana çıkıyor. Arnavutluk, özellikle ekonomik yaz tatili arayan seyahatseverler için deniz tatilini masmavi sularda yüzerek geçirebilecekleri yükselen bir yıldız haline geliyor. 

Arnavutluk'a ucuz uçak bileti bulabilmek için hemen tıklayın. 

 

3- Ukrayna

odessa ukrayna

Karadeniz kıyılarının en güzel ülkelerinden Ukrayna, vizesiz yaz tatili yapmak isteyenlerin en gözde destinasyonlarından biri… Deniz, kum, güneş tatili yapmak isteyenlerin tercihi Odessa, plajları kadar hareketli gece hayatıyla da ön plana çıkıyor. Başkent Kiev, kültür turizmi ile eğlenceyi bir arada yaşamak isteyenlerin öncelikli tercihi iken; Lviv ise tarihsel dokusu ile konuklarını cezbetmeyi başarıyor. 

Ukrayna'ya ucuz uçak bileti satın almak için tıklayın. 

 

4- Fas

fas legziri

Kazablanka, Rabat ve Fez her ne kadar Fas'ın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında başı çekse de deniz kıyısındaki farklı tatil beldeleri de ülkenin popüler bir yaz destinasyonu haline gelmesinde önemli rol oynuyor. Kendine has sahil şeridi ve bembeyaz evleriyle Essaouira, tüm ülkenin en turistik şehirlerinden biri. Hem eski şehrin, hem de sahildeki deniz ürünlerinin tadını çıkarabileceğiniz Essaouira, rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü (kite surf) sevdalılarının da öncelikli tercihi halini alıyor. Essaouira dışında Al Hoceima, Legzira ve Sidi Kaouki gibi tatil beldeleri de egzotik yaz tatili arayanlar için Fas'ın sunduğu diğer öncelikli seçenekler. 

Fas'ta vizesiz yaz tatili yapmak isteyenlere özel ucuz uçak biletleri için tıklayınız.

 

5- Seyşeller

seyseller

Doğu Afrika'da, Hint Okyanusu'nda bulunan irili ufaklı 150 kadar adanın oluşturduğu Seyşeller, yeryüzündeki cennetlerden biri olarak nitelendiriliyor. Beyaz kumları, palmiye ağaçları ve turkuaz renkli deniziyle bir fotoğrafını gördüğünüzde dahi aklınızdan çıkmayan sahilleri bulunduran özel bir ülke. Egzotik yaz tatili peşindeki macerasever konukların dalış yapabilecekler, dünyanın en nadir bulunan kuş türlerini izleyebilecekleri ve balina köpekbalıklarını gözlemleyebilecekleri Seyşeller, özellikle mayıs ve yaz başındaki uygun havasıyla yaz tatiline uygun bir iklim sunmayı başarıyor. Adalar, romantik balayı tatili arayışındaki çiftlerin de dünyadaki gözdelerinden…

Türk Hava Yolları, Seyşeller'deki Male Adası'na direkt uçuşlar sağlıyor. Biletleri incelemek için tıklayın.

 

6- Gürcistan

batum botanik park plaj

Sadece vizesiz yaz tatili yapabileceğiniz değil; nüfus cüzdanıyla yurtdışına çıkabileceğiniz komşumuz Gürcistan, doğası ve deniziyle misafirlerini kendisine aşık etmeyi başarıyor. Pasaporta ihtiyaç duymadan seyahat edebileceğiniz Gürcistan, sınırımıza dakikalarla sınırlı uzaktaki kenti Batum'la hem Karadeniz'in masmavi sularına hem de yemyeşil doğasına sizleri davet ediyor. Botanik Parkı, sahil boyu süren yeşil hattı ve enfes yemekleriyle Batum, ekonomik yaz tatili için en uygun kentlerden biri. Batum dışında başkent Tiflis de doğası ve kültürüyle gözde destinasyonlardan biri konumunda. 

Gürcistan'a Sarp sınır kapısından girebileceğiniz gibi direkt uçuşlarla da ülketi ziyaret edebilmeniz mümkün. Gürcistan'a uygun fiyatlı uçak bileti satın almak için tıklamanız yeterli. 

 

7- Bosna Hersek

bosna hersek

Balkan ülkelerinin en güzellerinden Bosna Hersek, yaz aylarında yumuşayan iklimiyle tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Saraybosna Başçarşı'da keyifle dolaşmak, Mostar Köprüsü'nü ve Mostar'ı doyasıya gezmek, ülkenin tarihine tanık olmak ve enfes mutfağını keşfetmek Bosna Hersek'i ziyaret etmek için bir çırpıda sayılabilecek nedenlerden sadece birkaçı… Üstelik Bosna Hersek'te deniz tatili yapmak isteyenler için Neum şehri de, uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle yükselen bir yıldız niteliğinde. Bosna Hersek'e uygun fiyatlı uçak bileti satın almak için tıklamanız yeterli. 

 

8- Lübnan 

beyrut yukardan manzara

Akdeniz'in egzotik ülkelerinden Lübnan, vizesiz yaz tatili yapmak isteyen konukların öncelikli tercihlerinden biri. Beyrut'un büyülü atmosferiyle hem kültürel hem de gastronomi alanında özel seçenekler sunan Lübnan, sahil şeridindeki tatil beldeleri ve lüks otelleriyle de dünyanın dört bir yanından konukların ilgisini çekiyor. Ülkemize olan yakınlığıyla ulaşım açısından da avantajlı hale gelen Lübnan'da her bütçeye uygun ekonomik tatil planı yapabilmeniz mümkün. Beyrut'a ucuz uçak bileti satın almak için Bavul.com'u ziyaret etmeniz yeterli. 

 

9- Sırbistan

belgrad

Türk turistinin son yıllarda en çok tercih ettiği ülkelerin başında Sırbistan geliyor. Vizesiz tatil yapmak isteyenler için tüm yıl boyunca en gözde kaçış rotası haline gelmiş olan Belgrad, deniz tatilindense eğlence, kültür ve gastronomi tatili yapmak isteyenlerin başlıca tercihi konumunda. Kışı sert geçiren Balkan ülkelerinden Sırbistan'ı yazın boydan boya rahatlıkla gezmek ya da Belgrad şehir yaşamının, Tuna nehri kıyısının ve Kalemegdan'ın tadını çıkarmak için yaz ayları ideal bir mevsim olarak ön plana çıkıyor.

Belgrad'a ekonomik direkt uçuş bulabilmek için Bavul.com'u incelemeyi unutmayın. 

 

10 – Cruise ile Yunan Adaları 

yunan adaları cruise

Yunanistan her ne kadar Schengen vizesine dahil olsa da cruise ile yapılan gezilerde Schengen'e ihtiyacınız yok! Ege'den yola çıkan ve Yunan Adaları'nı gezdiren cruise gemileri sayesinde programlarına göre Mykonos, Santorini, Rodos, Paros, Girit, Milos gibi adaları görme imkanını yakaladığınız gibi Atina'ya da uğramanız mümkün olabiliyor. Ege mutfağının ve deniz ürünlerinin tadını çıkarırken Ege'nin masmavi sularında yüzmeniz de gemi seyahati sayesinde vizesiz olarak mümkün…

Vizesiz Yunan Adaları için cruise fiyatlarını inceleyebilirsiniz.  

 

Not: Güneydoğu Asya'nın vizesiz seyahat edilebilen ülkelerini, Güney Amerika'nın güzelliklerini, Güney Afrika'yı ve Karayipler'i tabii ki unutmadık. Bizim yazımız onların yağmurlu aylarına denk geldiğinden, onların dosyasını da kendi kışımızda, onların yazında ele alacağız. Takipte kalın!

 

koray

koray

Yorum Yazın