2016’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Evet dünyanın en pahalı pasaportlarından birine sahibiz ve evet birçok ülke bizi vize uygulamasına tabi tutuyor; ama Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği ülkeler de yok değil. Dünyada birçok ülke Türkiye'ye vize uygularken 62 ülke Türk vatandaşlarından 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemiyor. Güney Amerika'da Meksika, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Kolombiya, Brezilya, Bahamalar ve Arjantin; Afrika'da Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Şeysel Adaları, Svaziland, Tunus; Asya'da Ermenistan, Filipinler, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Kazakistan, Maldivler, Singapur; Avrupa'da Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya bizden vize istemeyen ülkeler arasında.

Bu listeden dilediğiniz bir ülke seçerek, vizesiz gidilen Avrupa ülkelerinden birinde bir haftasonu kaçamağı yapabilir, hazır yaz geliyorken vizesiz deniz tatilinin keyfini çıkarabilir ya da ekonomik krizin de etkisiyle vizesiz gidilen Yunan adalarında doya doya deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarabilirsiniz. 

Biz de bu yazımızda en seçkin vizesiz tatil ülkelerinden bahsetmek istedik.

 

Arjantin

Güney Amerika'nın en havalı şehri olarak bilinen Arjantin’in başkenti Buenos Aires, resmi dili İspanyolca, para birimi ise Pezo'dur. Yerel mutfak kültürleri, İspanyol ve İtalyan mutfağıyla harmanlanmış olan Arjantin’in en ünlü yemeği Asado'yu denemelisiniz.

Arjantin göl manzarası                                                                 


Bosna Hersek

Balkan Yarım Adası'nın merkezinde bulunan, vatandaşlarına tarihten gelen yakınlıktan dolayı Boşnak dediğimiz, Türkleri çok seven insanların ülkesi. Tarihle iç içe olan bu ülke Avrupa’nın güneydoğusunda yer alır. Başkenti Saraybosna'dır. 

Mostar köprüsü                                               


Karadağ

Zümrüt yeşili dağlar ve turkuaz deniz. İnsanın içi açılıyor doğrusu. Lord Byron Karadağ sahilleri için deniz ile karanın en muhteşem karşılaşması diye bahsediyor. Bu güzel ülkeye vizesiz seyahat etme rahatlığıda işin cabası… 

karadağ doğa manzarası                                                                  


Maldivler

Hint Okyanusu’ndaki Maldivler 1192 ada üzerine kurulmuş, coğrafi olarak dünyanın en ilginç ülkelerinden biri. Yerleşim olan adaların neredeyse %90’ı da oteller tarafından kullanılıyor. Tropikal iklim özelliklerine sahip ülkede, yılın hemen hemen her mevsimi hava harika olsa da kuru sezon olarak adlandırılan Aralık – Nisan arasının iklim bakımında en uygun dönem olduğunu belirtelim. 

maldivler adası                                                                  


Ukrayna

Başkenti Kiev olan ülke kültür, sanat, eğitim ve tarih açısından oldukça zengindir. Gece hayatıyla da ünlü olan Ukrayna'da gezerken aynı zamanda Sovyet döneminin izlerini sürebilirsiniz. Kiev başta olmak üzere Yatla, Odessa ve Kharkiv Ukrayna’nın görülmesi gereken şehirleri arasında.

Ukrayna Kiev                                                                  


Mykonos & Santorini

mykonos

"Ha çıktı ha çıkacak" diye dört gözle beklediğimiz Vizesiz Avrupa projesi elbette önemli ama hali hazırda gidebileceğimiz onlarca destinasyon varken, değerlendirmek gerekir diye düşünüyoruz. Bavulları toplayın! Cruise turu ile Yunan adaları'na gidiyoruz…

 Vizesiz Mykonos & Santorini turları çok uygun fiyatlarla sizi bekliyor!

Fergano

Fergano

Veni, vidi, vici... Gezip, görüp, fethettiğim şehirler hakkında bilgi ve resim paylaşmak hayatımın büyük bir parçası!

2 Comments

 • Avlu Boşnak Mutfağı

  tüm gezipgördüğüm yerlerde tattığım eşsiz lezzetleri paylaşmak isterim. http://www.avlubosnakmutfagi.com

  5 Eylül 2016 at 10:43
  • Holly On The Go
   Holly On The Go

   Teşekkürler, çok lezzetli gözüküyor.

   6 Eylül 2016 at 9:02

Yorum Yazın