Uzun Yaşamın Sırrına Sahip 5 Yer

Dan Buettner, çok satan kitaplarının yanı sıra National Geographic ve New York Times'ta da sıklıkla makaleler kaleme alan önemli bir araştırmacı yazar. En önemli ve ses getiren araştırmaları arasında dünyada en uzun ve sağlıklı ömrün geçirildiği yerlerin analizi de yer alıyor. "Blue Zone" (Mavi Alan) dediği bu yerler arasından 5 tanesini siz seyahatseveler için karşınıza getiriyoruz. Belki bavulunuzu hazırlayıp ilgili yerleri ziyaret eder, hatta yaşamınızı oralarda kurma planı yaparsınız… Kim bilir?

1) Okinawa Adası – Japonya

okinawaOkinawa Adası'nın güzelliğini ve fotoğraflarını görünce "burada ben de 100 yıl yaşarım" diyebilirsiniz ama durum tabii ki bundan daha geniş ve derin… 1.3 milyonluk nüfusun içinde 100 yaşını aşmış 740 civarı insan bulunuyor. Uzun yaşamın dışında, ilerlemiş yaşlarında sağlıklı kalabilmeyi de başarıyorlar; bulundukları yaşla ilişkili yaşadıkları hastalık sayıları benzerlerine göre oldukça düşük seviyede… 

Uzun yaşamın sırrı: Bizdeki deyimiyle "bağ/bahçe işleri" Okinawa'da yaygın olarak görülen bir uğraşı… Günlük spor yerine de geçiyor diyebiliriz. Hayata karşı pozitif tutumları, sosyal bağların kuvveti, güneş ışığı ve besleyici yiyeceklerinin uzun ve sağlıklı yaşam konusunda fayda sağladığı öne sürülüyor. 

Okinawa'ya uçun / Okinawa'da konaklayın. 

 

2) Nicoya – Kosta Rika

nicoya_kosta rikaKosta Rika'nın Nicoya Yarımadası, günlük sıkıntı ve stresten uzak; doğayla iç içe bir yaşam sunuyor. Dünyanın pek çok yeri, sunduğu yaşamla ilgili bu iddiayı öne sürse de Nicoya'da durum biraz daha değişik… 60 yaşına gelmiş birinin Nicoya'da 90. doğum gününü kutlama şansı, Amerika'daki bir yaşıtına göre iki kat daha fazla… Kanser hastalığının da en az görüldüğü yerlerden biri olarak öne çıkan Nicoya Yarımadası gerçek bir "mavi nokta."

Uzun yaşamın sırrı: Mısır, pirinç ve fasulye ana besin kaynaklarını oluştururken sofrada yanlarında magnezyum ve kalsiyum oranı oldukça zengin doğal kaynak sularını içiyorlar. 8 saatlik bir uyku düzeni yaygın olarak görülüyor. Günük yaşamlarının içinde doğayla iç içe fiziksel aktivite sürekli olarak mevcut.

Juan Santamaria Havalimanı'na indikten sonra iç uçuşlarla Nicoya Yarımadası'na geçebilmeniz mümkün.

Kosta Rika'ya uçun / Kosta Rika'da konaklayın

 

3) Sardinya Adası – İtalya

Sardinia - Alghero Bastioni

Akdeniz'in ortasında, İtalya'nın batısında, ülkenin Sicilya'dan sonra ikinci büyük adası konumundaki Sardinya Adası, uzun yaşamın en sık görüldüğü "mavi alan"lardan biri… Sardinya'nın 1700 kişilik Ovodda kasabasında bile 5 kişi 100 yaşını geçmiş vaziyette… 

Çoğunluğu çiftçilik ve balıkçılıkla uğraşan halk, stresten uzak doğal bir yaşamı sürdürüyor. 

Uzun yaşamın sırrı: Genetik olarak uzun yaşama müsait olarak görülseler de, keçi sütü ve keçi peynirinin önemli yer tuttuğu sofralarının altı çiziliyor. Akdeniz tatları masaları donatırken günlük fiziksel aktivite, İtalyan espri anlayışı ve pozitif tutum bölgedeki uzun yaşamın en önemli aktörleri olarak sayılıyor. 

Sardinya'ya uçun / Sardinya'da konaklayın

 

4) Makao – Çin Özel Yönetim Bölgesi

makaoEski Portekiz sömürgesi, sonradan Çin'e bağlı özel yönetim bölgesi Makao, subtropikal iklimin görüldüğü bir ada konumunda. Konumu ve ikliminin yanında gelişmişlik seviyesinin de önemli rol oynadığı Makao'da 1000 kişiye 1,5 doktor düşüyor olması ve adadaki sayısız hastane ve sağlık merkezi, sağlık sisteminin doğal şartlarla bütünleştiğini gösteriyor. 84,46 yıllık ömür beklentisi ile dünyanın en uzun ömürlü insanların yaşadığı yerlerden biri. 

Uzun yaşamın sırrı: İklim, gelişmiş sağlık sistemi ve tabii ki Çin mutfağı… Portekiz etkisinin de hissedildiği Asya tatları ağırlıklı mutfakları deniz ürünlerinin önemli rol oynadığı sofraların ortaya çıkmasına yol açmış. 

Makao'ya uçun / Makao'da konaklayın

 

5) Ikaria – Yunanistan

ikariaSon durağımız bize oldukça yakın: İkaria Adası… Kronik hastalıkların nadiren görüldüğü, kanser görülme oranının %20 daha düşük olduğu İkaria'da 90 yaşına ulaşmak bir Amerikan vatandaşına göre 3 kat daha olası… 

Uzun yaşamın sırrı: Yunan siestası ve olumlu tutumu kuşkusuz önemli rol oynasa da kaplıcaları, Ege'nin temiz havası, balık ve yeşilliğin ön planda olduğu sofraları da kilit nitelikte. Balıkçılık ve tarımın önemli geçim kaynakları olması da günlük hareket ihtiyacını karşılayan önemli kaynaklar olarak öne çıkmasını sağlıyor. 

Ikaria'ya uçun / Ikaria'da konaklayın

koray

koray

Yorum Yazın