Türklerin En Çok Seyahat Ettiği 9 Ülke

Kimisi Almanya'da akraba ziyaretine, kimisi Yunanistan'da frappe içmeye… Sebepleri ve "bahaneleri" farklı olsa da Türkler yurt dışı ziyaretlerini sürdürüyor; keşfetmeye ve gezmeye olan tutkusu tükenmiyor. 

Her ne kadar önceki yıllara göre yurt dışına çıkan Türkiye vatandaşlarının sayısında azalma yaşanmış olsa da özellikle komşu ülkelere yoğun ilgi devam ediyor.

İşte Türklerin en çok seyahat ettiği ilk 9 ülke:

1- Gürcistan

batum botanik park plaj

Kimlikle giriş yapılabilen komşu ülke Gürcistan, başta Sarp sınır kapısına yakın Batum şehri ve başkent Tiflis olmak üzere Türklerin en yoğun seyahat ettiği destinasyonlar arasında başı çekiyor. Geçtiğimiz yılda 1.173.000 kişi Gürcistan'a seyahat etmiş durumda. Masmavi Karadeniz plajları, gece hayatı, Türk damak tadına uygun mutfakları ve ekonomik fiyatları ile Gürcistan oldukça gözde destinasyon. 

Batum'a ucuz uçak bileti için tıklayınız. 

Tiflis'e ucuz uçak bileti için tıklayınız. 

2- Yunanistan

santorini

Batı komşumuz Yunanistan, gerek adaları ve plajları gerekse Selanik, Dedeağaç ve Atina gibi şehirleri ile Türk ziyaretçilerin en gözde destinasyonlarından biri… Schengen vizesi gerekliliğine rağmen Türklerin vazgeçemediği ülke Yunanistan, doğal güzellikleri kadar enfes Yunan mutfağı ve tarihi ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Geçtiğimiz yıl 785.905 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yunanistan'ı ziyaret etti. 

Selanik'te Atatürk Evi, Atina'da Akropolis, hemen yanı başımızdaki Samos, Midilli, Rodos, Kos ve Sakız adaları, lüks Santorini ve Mikonos, sınırın hemen yanı başındaki Dedeağaç'ın plajları, Yunanistan seyahatini çekici kılan etkenlerden sadece birkaçı… 

Ekonomik Atina uçak bileti için tıklayınız. 

Uygun fiyatlı Selanik uçak bileti için tıklayınız. 

3- Bulgaristan

varna-bulgaristan

Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında komşular başı çekiyor demiştik. Bir diğer komşumuz Bulgaristan, en çok ziyaret edilen ülkeler arasında üçüncü sırada. Geçtiğimiz yılın verilerine göre 782.997 kişinin ziyaret ettiği Bulgaristan, hareketli başkenti Sofya kadar, kültür şehri Plovdiv, kayak merkezi Bansko,  Karadeniz kıyısındaki güzel tatil beldeleri Burgaz ve Varna ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Sofra kültürünün ve damak tadının da Türklere hitap ettiği Bulgaristan, Avrupa içlerine karayoluyla yapılan yolculukların da başlangıç noktası niteliğinde… 

Sofya'ya ucuz uçak bileti satın almak için tıklayınız. 

4- Almanya

Almanya Dresden Noel Pazarları

Turistik komşularının ardından Türkiye vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülke doğal olarak Almanya… 20. yüzyılın ortasından itibaren göçlerle başlayan bağlar bugün kültürel bir birlikteliğe dönüşmüş vaziyette. Karşılıklı aile ziyaretleri kadar iş seyahatlerinin de yoğun olarak gerçekleştildiği Almanya yolculuklarına son yıllarda kültürel turlar da katılmış vaziyette. İstatistiklere göre geçen yıl Almanya'yı ziyaret eden Türklerin sayısı 531.933

Berlin'e ucuz uçak bileti satın almak için tıklayınız.

5- Amerika Birleşik Devletleri

new york amerika

Türklerin yoğun olarak göç ettiği ülkelerden biri olarak gösterilen Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz yıl vatandaşlarımızın en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında geliyor. Kültürel etkinlikler, turistik geziler ve iş seyahatlerinin de yoğun olarak gerçekleştirildiği Amerika Birleşik Devletleri'nde New York, Los Angeles, Washington, Chicago, Miami ve Boston gibi şehirler en çok ziyaret edilen şehirler arasında gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye'den Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret eden vatandaşlarımızın sayısı 313.654.

New York'a ucuz uçak bileti satın almak için tıklayınız.

6- İran

iranTürklerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir başka komşu ülke doğunun en güzel ülkelerinden İran… Kendine has kültürü ve egzotik yapısıyla özellikle son yıllarda oldukça rağbet gören destinasyonlardan biri haline gelen İran; Tahran, Tebriz ve Şiraz en çok ilgi gören yerlerden olarak gözüküyor. Pek çok cami ve tarihi eserin de gezilebileceği ülke, ilginç mutfağıyla da öne çıkabiliyor. İran'ı geçtiğimiz sene 243.559 Türk vatandaşı ziyaret etti.

Tahran'a uygun fiyatlı uçak bileti satın almak için tıklayınız.

7- İtalya

Roma Şehri

Akdeniz'in en güzel ülkelerinden biri İtalya… Dünyanın da en çok ziyaret edilen ülkelerinin başında gelen ülkeye Türk vatandaşlarının da ilgisiz kalması düşünülemezdi. Hem kilometrelerce uzunluktaki plajları, hem de ünü dünyaya yayılmış mutfağıyla damgasını dünyaya vuran İtalya, başta Roma ve Floransa olmak üzere göz alıcı şehirleriyle turistlere hitap etmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 215.390 Türk vatandaşı tarafından ziyaret edilen İtalya'ya uygun fiyatlı bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.

8- Azerbaycan

bakü azerbaycan

Hazar Denizi kıyısının güzeli dost Azerbaycan'a Türkiye vatandaşlarının ilgisiz kalması düşünülemezdi. Kütürel bağların ve dostluk duygusunun kuvvetli bir şekilde bağlandığı Azerbaycan, özellikle başkent Bakü'nün cazibesiyle ön plana çıkmayı başarıyor. Mimarisi, modern çizgileri, Hazar Denizi'nin güzelliği ve yemekleriyle farklı bir rota ortaya koyan Azerbaycan'ı geçtiğimiz yıl 212.273 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ziyaret etti.

Bakü'ye ucuz uçak bileti satın almak için tıklayınız. 

9- Fransa

paris

Akdeniz'in bir başka incisi Fransa da listede kendisine yer bulan ülkelerden… Dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak gösterilen Paris, Akdeniz kıyısının gözde şehirleri, MarsilyaNice ve Cannes, üzüm bağlarıyla ünlü Bordeaux, kültürel güzellikleriyle Strasbourg başta olmak üzere Fransa pek çok turistin önde gelen tercihi… Geçmişte Türkiye'den çokça göç de alan Fransa'yı geçtiğimiz yıl 136.130 vatandaşımız ziyaret etti. 

Paris'e ekonomik uçak bileti satın almak için tıklayınız. 

koray

koray

Yorum Yazın