Türkiye’nin En Popüler Kayak Merkezleri

Konu ailece kış tatili olunca, kayak tatili herkesi heyecanlandırıyor. Kışa girmişken, hazır kar yağışları da başlamışken, Türkiye’deki en popüler kayak merkezlerini ve özelliklerini inceledik. Tek yapmanız gereken gideceğiniz yere karar vermek, uçak biletinizi almak, kalmak istediğiniz kayak otelinin rezervasyonunu yapmak…Gerisi bol eğlence!

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

palandöken kayak merkezi

Erzurum şehir merkezine yalnızca 10 dakika mesafede bulunan Palandöken, saatte 4500 kişilik kapasiteli 8 mekanik tesisi, 3000 metrenin üstünde yüksekliği ve içinde Türkiye'nin en uzun pistlerinin bulunduğu 22 kayak pisti ile kayakseverlerin uğrak noktasıdır. Kasım ayından Mayıs sonuna kadar kar ile kaplı olan Palandöken Kayak Merkezi'ne ister günübirlik gidebilir, dilerseniz de en uygun Palandöken kayak otelleri nden birinde konaklayabilirsiniz. Kayakta iddialıyım diyorsanız, 2011 Dünya Üniversiteler arası kış olimpiyatlarının da düzenlendiği Palandöken'in en zorlu noktası Ejder Tepesi'ne tırmanabilirsiniz. 

Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

kartepe kayak merkezi

Yaz – kış haftasonu kaçamaklarının ve günübirlik gezilerin gözde destinasyonu Kartepe, kayak severler için de iyi bir alternatif. Sucuk-ekmek denilince akla ilk gelen yerlerden olan Kartepe, saatlik 4700 kişi kapasiteli 12 kayak pisti ile ziyaretçilerine hem uygun hem de keyifli bir kayak tatili sunuyor. Kartepe Kayak Merkezi, tek bir skipass ile tüm pistlerde kayılabilen nadir kayak merkezlerinden. Muhteşem manzarası ve konforu ile Kartepe kayak otellerinde en romantik kayak tatilinizi geçirebilirsiniz. 

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Uludağ kayak merkezleri

Kayak denildiğinde akla ilk gelen yer şüphesiz birçok kişi için Uludağ Kayak Merkezi’dir. Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezi olan, Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı Uludağ, geçen yıllara ve açılan diğer kayak merkezlerine rağmen popülaritesini hiç kaybetmiyor. Bursa’ya 1 saatlik mesafede olan Uludağ kış boyu kış sporları ve partileriyle, bahar ve yaz aylarında ise trekking, kampçılık gibi aktiviteleri ile Türkiye’nin en gözde turizm noktalarından. Uludağ Kayak Merkezi’nde saatlik yaklaşık 800 kişi kapasiteli 30’dan fazla pistinde kaymanın yanı sıra snowboard, kar motorsikleti, bigfoot, tur kayağı, buz pateni, helikopterli kayak gibi kış sporlarının en güzel örneklerini de deneyimleyebilirsiniz. Kayak merkezi aralık başlarından mart sonuna kadar kayak severleri ağarlıyor. Siz de bu kış Uludağ’da kayak yapmak isterseniz Uludağ kayak otelleri’ne göz atmanızı tavsiye ederiz.

Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

erciyes kayak merkezi

Kayseri il merkezinden 25 km, Kayseri havalimanından ise 30km uzaklıkta bulunan, Türkiye'nin en yüksek 5. dağı olan Erciyes Dağı'nda kışın eğlencesini kayak kayarak geçirebilirsiniz. Erciyes Kayak Merkezi, sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes Dağı'nın kuzey yamacında bulunan Tekir Yayla'sında yer almaktadır. Erciyes Kayak Merkezi'nin, kar uçurtması sporu için de dünyanın en önemli yerlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Ününden dolayı her yıl Uluslararası Snowkite Festivali bile burada düzenlenmektedir. Snowkite hayranlarınının Erciyes’i seçmelerinin en önemli nedenlerinden biri, Yaklaşık 4000 metre yüksekliğindeki Orta Anadolu'nun en yüksek dağı Erciyes Dağı'nda düzenli esen rüzgar ve ağaçsız alan olması, uçurtma için bir engelin olmamasıdır. Erciyes dağın eteklerindeki muhteşem kış manzarası, kayak zevkinize zevk katacaktır. Kasım – Nisan ayları arasında hizmet veren kayak merkezinde keyifli bir kış tatili için Erciyes kayak otelleri'nde yerinizi hemen ayırtın. Erciyes' kadar gitmişken yaklaşık bir saat uzaklıktaki Kapadokya'yı da ziyaret etmek isterseniz, öncesinde "Kapadokya Gezi Rehberi" yazımıza mutlaka gözatın.​

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

kartalkaya kayak merkezi otelleri

Bolu Şehir Merkezi'ne 40 kilometre mesafede bulunan, Köroğlu Milli Parkı'nın içinde yeralan Kartalkaya Kayak Merkezi, saatlik 5000 kişilik kapasitesi, 4 kilometrelik pistleri, yaklaşık 2500 metre yüksekliği ile Uludağ'ın en güçlü alternatifi olarak biliniyor. Ankara – İstanbul yolunun tam ortasında yeralan Kartalkaya, konumu nedeniyle de Ankara ve İstanbullu kayakseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Aralık sonundan Mart ayı ortalarına kadar Kartalkaya'ya gitmişken Dünya'nın en güzel milli parklarından sayılan, her mevsimin en çok yakıştığı yerlerden Yedigöller Milli Parkı'na da mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Bu kış sizi Kartalkaya kayak otellerinde unutulmaz bir kayak tatiline ne dersiniz?

Saklıkent Kayak Merkezi – Antalya

saklikent kayak merkezi

2750 metre yükseklikte bulunan Saklıkent, Antalya şehir merkezine bir saatlik mesafede yer alıyor. Bahar ve yaz boyunca doğal güzellikleri, Saklıkent Milli Parkı ve Saklıkent Kanyonu popüler noktaları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Saklıkent'in kış aylarında popülaritesini hiç kaybetmeyen bir Kayak Merkezi de olduğunu biliyor muydunuz? Yüksekliği 2500 metre, kapasitesi saatlik 600 kişi olan Saklıkent Kayak Merkezi, ziyaretçilerine orta ve kolay zorluk derecesindeki pistlerde keyifli bir kayak tatili vaadediyor. 

Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

sarıkamış kayak merkezi

Kars havalimanına 45 dakika mesafede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, sarıçam ağaçları içinde, 2800 metre yükseklikte, 12 kilometreyi bulan 5 kayak pisti ile en güzel kayak merkezlerinden biri. Sarıkamış, kristal kar yapısı nedeniyle Türkiye'nin Alpleri olarak da biliniyor. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, Sarıkamış Kayak Merkezi, kar kalitesi ve uzun pistlerine rağmen kalabalık olmaması ile kayak tatiliniz için en uygun yer olabilir. Sarıkamış kayak otelleri'nde aradığınız huzurlu kar tatilini bulacaksınız.

Darvaz Kayak Merkezi – Isparta

ısparta davraz kayak merkezi

Göller Yöresinde, Eğridir ve Kovada Gölleri arasında bulunan Davraz, Isparta şehir merkezine 26 km uzaklıktadır. 2200 metre yüksekliğe kadar çıkılabilen Davraz Kayak Merkezi, saatlik 4500 kişi kapasitesi ve 12 adet maksimum 10 km pist uzunluğu ile sizlere Türkiye'nin en uygun kayak tatilini vaadediyor. Yeni başlayan kayakçılar için yumuşak ve tehlikesiz rotalar sunan tesiste Eğridir Gölü'nün muhteşem manzarası eşliğide kayak yapabilirsiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu

ılgaz dağı kayak merkezi

Yaklaşık 3000 metre yüksekliğe sahip Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Kayak pistlerinin uzunluğu ortalama 2 kilometreyi bulan kayak merkezinde çam ve köknar ağaçları eşliğinde kayak yapmaya ne dersiniz? Ilgaz Sıradağları'nın muhteşem doğası eşliğinde gece kayağı da yapabileceğiniz Ilgaz kolay pistleri ile de yeni başlayan kayakçılar için kaçırılmayacak bir kayak merkezi. Bu kış Ilgaz kayak otellerinde olağanüstü bir manzara eşliğinde kayak tatiline ne dersiniz?

Zigana Kayak Merkezi – Gümüşhane

zigana dağı kayak merkezi

Bu yıl Karadeniz'in muhteşem doğası eşliğinde bir kayak tatiline ne dersiniz? Türkiye'nin en güzel kayak merkezlerinden olan Zigana Kayak Merkezi, Trabzon'a 60, Gümüşhane'ye 40 kilometre mesafede bulunuyor. 2500 metreye ulaşan yükseklikte, 800 ve 1500 metrelik iki pisti ile Aralık-Nisan ayları arasında hizmet veren tesis, meşhur Limmi Gölü ve Yaylakent'e de yalnızca 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Zigana'ya gitmişken bölgedeki Tomara Şelalesi, Santa Harabeleri, Karaca Mağarası ve İmera Manastırı gibi görülmesi gereken yerleri de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.  

Ayrıca Erzincan – Bolkar, Bingöl Yolaçtı ve Ağrı – Bubi Dağı Kayak Merkezleri de Türkiye'deki diğer önemli merkezler.

Oz

Oz

Yorum Yazın