Türkiye’de Popüler Extreme Spor Noktaları

Adrenalin tutkunu musunuz? Extreme sporları seviyor musunuz? Cevabınız evet ise, bu yazı tam size göre! Türkiye’den en popüler extreme spor yapabileceğiniz adresleri sizin için derledik. Şehir yaşamından uzaklaşıp kendini heyecanın kollarına bırakmak isteyen, keşfetmekten ve sınırları zorlamaktan keyif alan tüm aksiyon ve macera düşkünü sporseverler için, işte ilginizi çekecek birkaç destinasyon önerilerimiz…

 

Maceracı Gezgin

 

Fethiye Babadağ Tepesinde Yamaç Paraşütü

Ülkemizde en çok tercih edilen extreme sporların başında, yamaç paraşütü geliyor.
80’li yılların sonunda keşfedilen ve o günden beri doğa sporları tutkunlarının ilgisini çekiyor. Genelde tehlikeli olarak bilinen bu spor, havacılık sporları içerisinde en az risk taşıyan ve eğitim süreci en kısa olan dalı oluşturur. Belirli sağlık koşullarına uygun olan herkes yamaç paraşütü sporunu icra edebilir.

Babadağ Tepesi, Türkiye’de yamaç paraşütünün yapıldığı ilk yer. Aynı zamanda bu konuda dünyaca da ünlü olan bu lokasyon, deniz kıyısından 7 kilometre içeride ve Fethiye merkezden 20 kilometre uzaklıktadır. üç farklı yamaç paraşütü pisti bulunuyor. Bu sayede, hem bu spora ilgi duyup şimdiye kadar hiç yapmamış olanlar için, hem de usta yamaç paraşütçüleri için Babadağ uygun bir destinasyon. Aynı zamanda Ölüdeniz’in unutulmaz atmosferi ve genel olarak Fethiye’nin en popüler tatil mekanlarından biri oluşu, Babadağ Tepesi’ni merkez alan tatil planınızın dolu dolu geçmesini sağlayacaktır.

Ölüdeniz’e Fethiye’nin merkezinden yeni yapılmış olan yolu kullanarak ister kendi aracınızla isterseniz de sürekli olarak ring sefer yapan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Yeme-içme için çok farklı alternatifler bulunuyor. Örneğin, sahil kenarındaki taze balık yapan Josephs adlı tesis, bu bölgenin en eski ve en çok tercih edilen restoranlarından biri. Ayrıca yine kıyıda bulunan “Buzz Beach Bar” da, Ege’nin sıcak güneşi altında buz gibi içeceklerinizi yudumlamanız için sizleri bekliyor.

Babadağ Tepesi’nde iklim, yaz sezonu boyunca tutarlılık gösteriyor. Bazı günlerde sabah saatlerinde kuzeyden esen sert rüzgar, yalnızca vadi içine kalkış yapılmasına izin veriyor, ancak genelde güneyden 5 ila 20 kilometre arası bir rüzgar hızı görülüyor. Mayıs ile Eylül ayları arasındaki sürede yamaç paraşütü için uygun koşulları ile tatil planlarınızda değerlendirebilirsiniz.

Tabii kendinizi rüzgârın kollarına bırakıp uçmaya başlamadan önce bir uçağa atlayıp oraya gitmeniz gerekecek. Buraya en yakın havaalanıysa Dalaman Havalimanı. Onun için de uygun fiyatlı Dalaman uçak biletlerine göz atmanızda fayda var.

Yamaç paraşütünü ayrıca Denizli Çökelez, Eskişehir İnönü, Tekirdağ Uçmakdere’de yapabilirsiniz.

 

Ölüdeniz Kuşbakışı

 

Kaş Kanyon'da Tüplü Dalış

Ülkemizin turizm başkenti olan Antalya, bünyesinde extreme sporlara da kucak açıyor. Antalya’ya bağlı olan Kaş ilçesi, tarihi ve kültürel değerleri ile olduğu kadar zengin sualtı dünyası ile de Türkiye’nin önemli bir turistik merkezidir. Yabancı kaynaklarda Kaş, “Akdeniz’in dalış başkenti” olarak dahi gösterilmektedir.

Birçok dalış noktasına ev sahipliği yapan Kaş’ın tüplü dalış için uygun olan noktalarından biri ise, Kanyon adı verilen bölge. 5 metrelik sığ bir noktadan başlayıp 40 metreye inen derinliği ile bu bölge tıpkı bir kanyon gibi iki kaya duvar arasında bulunuyor. Yetmiş yıl önce fırtınada batmış olan bir Yunan gemisinin kalıntıları kabloları, makaraları ve tüm ekipmanı ile birlikte parçalanmış halde kanyonun dibinde yatıyor. Türkiye’nin en güzel dalış noktalarından biri olarak gösterilen bu bölgeye dalış, daha ziyade tüplü dalış konusunda tecrübeli olan profesyonellere önerdiğimiz bir aktivite. Ancak yine de yeni başlayanlar Kaş’ta birçok başka nokta bulabilirler.

Dalaman ve Antalya havaalanlarının tam ortasında bulunan Kaş’a kara yolu ile gitmek için Antalya ya da Muğla üzerinden sahil yolunu takip edebilirsiniz. Ya da alternatif olarak bol virajlı ve orman manzaralı Korkuteli-Elmalı-Kaş yolu da denenebilir. Ayrıca, meşhur Kaputaş Plajı’na da yarım saatte bir minibüs seferleri bulunuyor ve ilçede yamaç paraşütü için de olanaklar bulunuyor.

Antalya’nın iklimi neredeyse tüm yıl denize girme imkanı verse de, Kaş’ı dalış temalı tatil planlarınıza eklemek için ideal dönem Haziran ile Ağustos ayları arası. Diğer aylarda sık sık kuvvetli esebilen rüzgarlar, Kanyon’a inişi zorlaştırıyor.

Antalya'nın bu güzelliklerinden faydalanmak içinse önce bir Antalya uçak bileti bulmanız gerekiyor. Ardından plajlar ve masmavi denize kavuşacağınız bir doğa sporları tatili sizi bekliyor.

Tüplü dalış sporunu yapabileceğiniz alternatif yerler arasında da İzmir Çeşme, Çanakkale Saros, Antalya Tekirova bulunuyor.

 

Kaş Sahili

 

Antalya Falezler'de Uçurum Dalışı

Henüz yeni yeni tanınan bir extreme spor olan uçurum dalışı, ülkemizde ünlü bir enerji içeceği firmasının düzenli etkinliklerle ismini duyurdu. Normalde, bu sporun icra edilebilmei için özel platformlar kurulması gerekiyor olsa da Antalya’da bulunan falezler bölgesi, bu sporun yapılabilmesi için doğal bir alan oluşturuyor.

Falezler, ikisi de şehir merkezinde sayılabilecek Lara ve Konyaaltı bölgeleri arasında kalıyor. Dolayısı ile, Falezler’e uçurum dalışı yapmaya gitmek üzere kuracağınız tatil planlarınızda, Antalya’nın tüm diğer imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

Falezler bölgesine ulaşmak için ister Antalya Havaalanı’nı kullanabilir, isterseniz de Antalya yolu üzerinden karayolu ile ulaşabilirsiniz. Şehrin hemen her bölgesinden buraya minibüs seferleri düzenleniyor.

Antalya iklim olarak uçurum dalışı sporuna dört mevsim uygun olsa da uçurum dalışı yapabilmeniz için, bölgede yapılan uçurum dalışı etkinliklerinden birine katılmanız gerekiyor. Henüz amatör olarak bu sporun icra edilmesi imkanı bulunmuyor.

Atina/Yunanistan, Haydarpaşa Limanı/Kadıköy, La Rochelle Limanı/Fransa’da uçurum dalışı yapabileceğiniz noktalar arasında.

 

Falezler Kayaları

 

Yurt dışındaki exteme spor noktalarıyla ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Pina Colada

Pina Colada

Yorum Yazın