Türkiye’de Düzenlenen 5 Yemek Festivali

Küçüklüğümüzde okullarda edindiğimiz en akılda kalıcı bilgilerden biri: "Türkiye'de dört mevsim yaşanır."

İlkbahar – yaz – sonbahar – kış döngüsünü yaşayabilen kıymetli ülkelerden biri olan Türkiye, bu özel durumun meyvesini gıda çeşitliliği üzerinden de alıyor. Coğrafi konum ve mevsim eşleşmelerinin sonucu olarak hemen her bölge ve ilin adının birlikte anıldığı bir gıda ya da ürün sofralarımızı şenlendiriyor. Bu ürünlerden bazıları o kadar seviliyor ki adına şenlikler, fetsivaller düzenleniyor. İşte Türkiye'de mutlaka uğramak isteyeceğiniz lezzet festivallerinden beş tanesi:

 

1- Alaçatı Ot Festivali

alaçatı ot

2010 yılından beri düzenli olarak nisan ayı içerisinde gerçekleştiriliyor ama her sene bu festivale gösterilen ilginin katlanarak büyüdüğünü söylesek yanlış olmaz. İzmir çevresi başta olmak üzere Ege'de yetişen otların birer resim gibi sergilendiği standlarda hem onlarca çeşit farklı otla tanışıyor hem de onları özenle yetiştiren yüzlerle tanışıyorsunuz. Bu otlar kullanılarak hazırlanan pek çok yemeği tatma imkanı bulmak, tariflerini almak da cabası… Türlü eğlencelerin ve etkinliklerin de yapıldığı Alaçatı Ot Festivali'ni ziyaret etmeniz için kullanabileceğiniz en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Ekonomik İzmir uçak biletleri için tıklayınız. 

 

2- Diyarbakır Karpuz Festivali

karpuz festivali

fotoğraf: vivahiba.com

1967 yılından beri düzenlenen, son yıllarda ise düzenli bir şekilde gerçekleştirilen Diyarbakır Karpuz Festivali, belki de en renkli görüntülerin ortaya çıktığı festivallerden biri… Karpuzdan yapılan heykeller ve süsler, her yıl seçilen "karpuz güzeli", en ağır karpuz yarışmaları, karpuz oyularak içine oturtulan çocuklar arasından seçilen "karpuza en çok yakışan çocuk" gibi etkinlikler festivalin ses getiren yanları arasında sayılıyor. İçi kırmızı ve sulu bu nefis meyvenin festivali için eylül ayını beklemeniz gerekiyor. Her yıl eylül ayının 3. haftasında düzenlenen festivale katılmak için uçağı tercih eden misafirlerin rotası Diyarbakır Havalimanı'na çevrilecek. En ucuz Diyarbakır uçak bileti için tıklayınız. 

 

3 – Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

yeşilüzümlü kuzugöbeği mantar festivali

Yaklaşık 10 yıldır nisan ayına düzenlenen ve kısa sürede ses getiren bir festival Fethiye'nin Yeşilüzümlü yöresini kapsayan "kuzugöbeği mantarı" festivali…

Kendine has bir mantar türü olan ve Fethiye'nin yüksek kesimlerinde sıklıkla bulunan mantar türü Antik Likya dönemine kadar izlerini taşıyor. Bir yavaş şehir olma yoluna ilerleyen Yeşilüzümlü'nün kendine has atmosferi, festivali en az kuzugöbeği mantarı kadar ilginç kılan yanlardan bir tanesi… 

Konserler, tadımlar, özel yemek tarifleri ve daha pek çok etkinliği içinde bulunduran festivale havayoluyla gelecek olan misafirlerin ilk tercihi Dalaman Havalimanı… Dalaman Havalimanı'na ekonomik uçak bileti satın almak için tıklayınız. 

 

4- Serinhisar Leblebi ve Kültür Festivali

serinhisar leblebi festivali

2000'li yılların başından beri düzenlenen Serinhisar Leblebi ve Kültür Festivali, Türkiye'nin Çorum'la birlikte leblebi deposu haline gelen Denizli'nin Serinhisar ilçesinin en renkli etkinliklerinden biri… Leblebinin her hali ve çeşidini tadabileceğiniz festival temmuz ayında gerçekleştiriliyor. Ballı, çikolatalı, baharatlı, tuzlu gibi farklı aromalar ve tatlarla üretilen leblebileri yerken, konserler, sergiler ve daha pek çok aktivite ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Festivale havayoluyla ulaşmak isteyenlerin tercihi Denizli Çardak Havalimanı. Denizli'ye ucuz uçak bileti satın almak isterseniz tıklayınız. 

 

5- Yeşil İhsaniye Elma Festivali

yeşil ihsaniye elma festivali

İstanbul'un yanı başında, Kocaeli'de düzenlenen bir festival, Yeşil İhsaniye Elma Festivali. 70'li yıllardan beri aralıklarla düzenlenen; son 20 yılda ise düzenli hale gelen festival, Gölcük'te düzenleniyor. "Buzhane" olarak da bilinen bölge elmasının lezzetini ziyaretçilere tattırmak ve tanıtmak amaçlı festivalde pek çok etkinlik de düzenleniyor. Ücretsiz elma dağıtımları ve üreticilerin elma yarışmaları en çok ses getiren aktiviteler arasında… Festival, her yıl eylül ayında düzenleniyor. 

 

Ekstra: Ayvalık Tatları Festivali

ayvalık

2016 yılında zeytin hasadıyla başlayan ve senede iki defa düzenlenen Ayvalık Tatları Festivali bölgeye yeni bir soluk getirmiş durumda… Ayvalık ve Cunda'yı kapsayan festival etkinlikleri arasında doğal ürünlerin sergilendiği pazarlar, şiir dinletileri, danslar, antika pazarları ve daha pek çok ilgi çekici etkinlik bulunuyor. Ayvalık'a özel lezzetlerin yanı sıra Girit lezzetleri için özel bir etkinlik de bulunuyor. 2017 yılında 18-21 Mayıs arasında düzenlenecek etkinliklere havayoluyla ulaşmak isteyenlerin tercihi Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı. Ayvalık'a ucuz uçak bileti için tıklayınız 

koray

koray

Yorum Yazın