Toskana’nın En Güzel Üç Kasabası

Montepulciano

Toskana'nın en güzel kasabalarından Montepulciano, aynı zamanda Umbria sınırına da yakın. Tepede konumlanmış kasaba son derece göz alıcı ve daha ilk görüşte insanı etkiliyor. Vino Nobile di Montepulciano isimli kırmızı şaraplarıyla ünlü kasaba da şarap tadımı yapmak son derece keyifliİtalya'da eski eserleri korumak ve koruma altına almak son derece önemli olduğundan Montepulciano'yu gezerken eskiye ve tarihe bir kez daha şahit oluyorsunuz.
Son derece iyi korunmuş, 16.yy'dan kalma eserleri görmek mümkün.

Günümüzde tarihi ve şaraplarıyla turist çeken kasaba da, soluklanmak için Cafe Poliziano'da bir kahve molası verebilirsiniz. Yaklaşık 150 yıldır ayakta kalmayı başaran kafe, olağanüstü manzaraya sahip.

Molanızdan sonra yerel gıda ürünlerinden satın alabilirsiniz, özellikle bakliyat ve makarnaları çok lezzetli. Sonbahar ve bahar aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olan Montepulciano'dan ayrılırken kırmızı şarap ve manzara hafızanızda yer edecektir.

Toskana

Montalcino

Toskana'nın bir başka güzeli ise hiç şüphesiz Montalcino. Tepeye konumlanmış kasaba da şarap ve zeytin üretimi dikkat çekiyor. İlk yerleşimin Etrüskler zamanında olduğu söyleniyor. Sırasıyla Siena ve Floransalıların işgaline uğrayan kasaba da surlar inşa edilmiş. Hisarlarla çevrili Montalcino, tipik bir ortaçağ kasabası olma özelliğini son derece iyi koruyor.

İlk kiliseler 10. yy’e ait. Siena mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan belediye binasının cephesi 13. yy’den kalma. 14.yy'a ait Saint Agostino kilisesinin yanında bulunan müzede Siena okulundan çıkma muhteşem resimleri görebilirsiniz. Popolo meydanın da bulunan Cafe Fiaschetteria 1888'den kalma; burada soluklanıp nefis şaraplardan tadabilirsiniz.

Şarap meraklıları için Brunello di Montalcino son derece lezzetli. Ekim ayının son hafta sonu, Sagra del Toro isimli festivale denk gelirseniz, muhteşem bir ziyafeti de kaçırmamış olursunuz. Cumartesi günü başlayan kostümlü ve davullu geçiş töreni ertesi gün Montalcino kalesinde yapılan ziyafetle son buluyor. Lokal şarapları tadıp, enfes yiyecekleri yiyebilirsiniz.

 

San Gimignano


Toskana'ya yapılan seyahat içinde San Gimignano'yu barındırmıyorsa eksik kalmış demektir. Bu küçük ama müthiş sevimli kasaba Unesco koruması altında. Ortaçağlarda önemli bir ticaret merkezi ve hac rotası olan bu kasaba kuleleriyle meşhur olmuştur. Bu kuleler zengin Toskana'lı aileler tarafından yaptırılmış. Az sayıda müzeleri ve galerileri olan kasabanın asıl güzelliği mimarisinde ve kıvrılan dar sokaklarında. Günübirlik ziyaret etmek isteyenler için akşam üzeri saatlerini tavsiye ederim; zira hava kararmaya başladığında ve eski sokak lambaları yandığında, kendinizi zaman tünelinde kaybetmiş hissine kapılıyorsunuz.

Bir zamanlar 72 adet kulesi bulunan kasabanın günümüzdeki sayıları daha az, fakat 14 tanesi halen oldukça görkemli. San Gimignano muhteşem 14 ve 15. yy sanatına sahip ve bu güzellikler hiç ummadığınız köşelerde karşınıza çıkıyor. Piazza  della Cisterna meydanında 13 ve 14 yy’den kalma kuleler var ve meydanın tam ortasında 1237 yılından kalma taş bir kuyu olduğunu hatırlatmak isterim.

“Mussolini ile Çay” filmini seyredenler için bu meydan çok tanıdık gelebilir. İtalya'nın en güzel manzaralarından birini seyretmek istiyorsanız 54 metre yüksekliğinde olan Torre Grossa'ya çıkabilirsiniz. Kasaba da küçük büyük birçok kafe ve restoran bulunuyor. Şarap meraklıları için beyaz olanı önerilir.

San Gimignano daracık sokaklı, kulelerle dolu tipik bir peri masalı kasabası. Eminim sizde başka bir yüzyıla gidip burayı ziyaret etmek isteyeceksiniz.

 

Bölgesi hakkında başlıca bilgileri de edindiğinize göre şimdi Toskana'ya uygun fiyatlı bir uçuş bulmakta sıra.

admin

admin

Yorum Yazın