Tek Başına Tatil Keyfi – Tek Kişilik Mutluluk

Tek başına tatile çıkmış kime sorsanız muhtemelen başka türlüsünü düşünmez. Başta biraz korkutucu gelse de çok insan için tek başına tatile çıkmak sunduğu fırsatlar nedeniyle oldukça caziptir. İster uzun bir dünya turu olsun, ister bir hafta sonu kaçamağı, tek kişilik tatilin size sunacağı fırsatlar paha biçilemez. Tek başına tatile nereye gidilir? Tek kişilik tatilde nelere dikkat etmek gerekir? Tek kişilik maceranız öncesi ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler ve tek başına tatil önerilerimiz bu yazıda.

tek başına tatil önerileri

Neden Tek Başınıza Tatile Çıkmalısınız?

Tek başına tatilin size sunacağı fırsatlar kaçırılmayacak türden. Yalnızca yalnızken edinebileceğiniz deneyimler sizi de cezbedecek.

En Hızlı Tatil Planı

tek başına tatil planlama

"Nerde kalacağız?" "Şubatta olmaz ben izin alamam." "Oraya eski sevgilimle gitmiştim kötü anılarım var." "Ben orda sıkılırım." Siz de herkese uygun bir plan yapmaya çalışmaktan sıkılmadınız mı? Hemen şimdi ölmeden önce yapacaklarınız listesini açıp ilk gözünüze çarpan destinasyona biletinizi alabilmek sizce de cazip değil mi?

Yeni Arkadaşlar

tek başına tatil yeni arkadaşlar

Eve her zaman yeni arkadaşlar ile dönersiniz. Hiç farkettiniz mi? Yalnız bir insana adres tarifi sormak, bir grup insana sormaktan daha kolaydır. Yalnız insanlar her zaman daha yaklaşılabilir, daha iletişim kurulabilir algısı oluşturur. Bu nedenle tek başına tatile çıkanlar ile çevredeki insanlar daha rahat iletişim kurabileceği gibi, tek seyahat edenler de yalnızken çevredeki insanlar ile daha kolaylıkla iletişime geçebilirler. Dünya'nın belki de her yerinde bir kafede yalnız oturan, yalnız başına sokaklarda dolaşan ya da sokak yiyeceği, yerel pazar standları ile ilgilenen kişiler daha çok dikkat çeker.  Bir banliyö treninde spontane gelişen ayak üstü muhabbetten, sizi akşam evlerinde misafir etmekten hiç çekinmeyen insanlara birçok güzel deneyim tek başınayken daha olasıdır. 

Özgürce Deneyimleyebilme

tek kişilik tatilde gezmek

Tek başına tatil yaparken hiçbir aktivite için uzlaşmaya, orta yolu bulmaya çalışmanıza gerek olmaz. Dilediğinizi dilediğiniz zaman yapabilir, fikirlerinizi, planlarınızı spontane olarak özgürce değiştirebilirsiniz. Arkadaşınızın eğlendiğiniz ve belki de çok hoş biri ile bakışmaya başladığınız mekanı beğenmemesi, nehir kenarındaki sivri sinekler hakkında söylenmesi, inatla son zamanlarda çok 'in' olan restaurantta yemek yemek istemesi, Van Gogh Müzesi dururken İşkence Müzesine gidelim diye tutturması gibi can sıkıcı durumlar ile karşılaşmazsınız. Dilediğiniz zaman uyur, dilediğiniz yerde mola verir, dilediğinizce gezersiniz. Ayrıca mekanları özelleştiren küçük detayların, insanların karakterleri hakkındaki ipuçlarını sakladıkları mimiklerin, ve daha nice güzel inceliklerin yanınızda biri varken farkına varmanız daha zordur. Daha önce geçtiğiniz sokaklardan bir de yanınızda bir arkadaşınız varken, muhabbet ederken geçmeyi deneyin. Farkı göreceksiniz.

Kendinizle Zaman Geçirebilme

tek başına tatilde kendinle zaman geçirme

Yalnız geçirilen zaman kendinizi dinlemek ve daha iyi tanımak için oldukça sağlıklıdır. Günümüz koşuşturmasında ev, iş, hobiler ve arkadaşlar arasında mekik dokumaktan belki de en çok kendimizi ihmal ediyoruz. Düşünün ki doğa ile başbaşa, gündemden, sosyal medyadan uzakta iki gün geçiriyorsunuz. Ya da daha önce hiç gitmediğiniz bir şehrin sokaklarında geziyorsunuz. İşte size düşünceleriniz ile başbaşa kalma fırsatı. Şimdi pişmanlıklarınızı, hatalarınızı, şanssızlıklarınızı, hayallerinizi ve hedeflerinizi düşünebileceğiniz eşsiz zamanlara sahipsiniz. Üstelik zevkinize göre ister Prag sokaklarında, ister 'Dünya'nın En İyi Yürüyüş Rotalarının' başında gelen İnca Yolu'nda yürürken, ister Barcelona'da bir kafede kahvenizi yudumlarken, dilediğiniz fon eşliğinde kendinizi daha iyi tanıma fırsatına sahipsiniz. 

Keşif Ruhu

tek kişilik tatil keşif ruhu

Belki de her tek başına tatile çıkanın hayalidir Dünya üzerinde kimsenin ayak basmadığı yerlere gitmek. Ama dürüst olmak gerekirse çok azımız gerçekten bu cesareti bulabilriz kendimizde. Ama Dünya'nın ücra bir köşesine giden eski püskü bir otobüsün penceresinden dışarı baktığınızda, dışarıda akıp gidenin yepyeni bir Dünya olduğunu düşünürsünüz. Tek kişilik tatil severler bu duygunun nasıl bağımlılık yaptığını iyi bilirler.

Sevdiklerinize Özlem

tek başına tatil sevdiklere özlem

Mesafeler sevdiklerinizin, sizin için en önemli olan insanların değerini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Evden ve geride bıraktığınız, sizin için en değerli olan insanlardan uzakta olmak döndüğünüzde onlarla geçireceğiniz zamanın da aslında ne kadar önemli olduğunu anlamanızı sağlar. Aynı şekilde bazen de sizin için değerli olduğunu düşündüğünüz insanların aslında çok da önemi olmadığını farkedersiniz. Yani mesafeler hayatınızdakilerin sizler için gerçek değerlerini görmenizi sağlar.

Yaratıcılık

tek başına tatilde mola

Kendinizi biraz yalnız hissetmeniz yaratıcılığınıza da etki edecektir. İster yazın, ister çizin, ister gelecekte geçekleştireceğiniz girişimin ilk düşünsel tohumlarını atın, tek başına tatile çıkanlar etrafta konuşulabilecek kimse ya da internet yoksa genellikle kendilerini eğlendirebilmek için farklı ve yaratıcı aktiveteler bulmak durumunda kalırlar.   

Tanınmıyor Olmanın Getirdiği Özgürlük

tek başına tatilde özgürlük

Kimileri için tek başına tatile çıkmak taze bir başlangıç gibidir. Evdeki/işteki sorumluluklarınızı size onları çağrıştıracak hiçbir şey olmadan kısa bir süreliğine dahi olsa kafanızdan tamamen çıkarabilmek güzel olmaz mıydı? Tek kişilik tatile çıkmanız gideceğiniz yerde başka bir insan olacağınız anlamına gelmez ancak edineceğiniz deneyimler ile eve döndüğünüzde artık kendinizi farklı hissediyor olabilirsiniz.

Tek Başına Tatil Önerileri

Tek başına tatilin ne kadar güzel birşey olduğu konusunda artık hemfikirsek sıra geldi size sunacağımız birbirinden keyifli tek kişilik tatil önerilerine. Aslında tek başına tatil yapılacak yerleri bir listede toplamak mümkün değil tabi ki. Zira hemen her destinasyon tek başınıza çıkacağınız tatile uygun olabilir. Bizler bu yazıda tek başına tatile çıkanların en çok tercih ettikleri tatil noktalarını listelemeye çalıştık. 

Barselona

tek başına barselona tatili

Avrupa'nın en yaşanası,  en keyifli şehirlerinin başında gelir Barselona. Muhteşem Katalan kültürü ve Akdeniz insanının sıcaklığıyla harmanlanmış bu şehirde yalnızken de yapabilecekleriniz sınırsız. Dilerseniz Gaudi'nin ölümsüz eserleri eşliğinde şehri keşfedebilir, ya da kendinizi amaçsızca dışarı atıp, Barselona'nın sokak sanatçıları, özgün kafeleri ve güzeller güzeli taş evleri ile bezenmiş sokaklarını keşfe çıkabilirsiniz. Barselona gezinizi planlamadan önce gezi rehberinize göz atmanızı öneririz.

Paris

pariste tek kişilik tatil

Aşıklar şehri Paris'in tek kişilik tatiliniz için de en ideal yerlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Paris'in birbirinden güzel sokaklarında gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Kim bilir. Belki de hayatınızın aşkı bu sokaklarda karşınıza çıkacak. Tabi buna odaklanmayalım. Paris'te gezilecek o kadar çok yer var ki. Müzeler, saraylar, sanat galerileri, kiliseler, parklar, birbirinden keyifli kafeler…

paris tek başına müze gezisi

Paris'te o kadar çok yapılabilecek şey var ki belki de bir an bile sıkılma olasılığınız yok. Tabi gezerken kaybolmamanız için şehrin altını karınca tünelleri gibi kaplayan metro hattının haritasına mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz.

Prag

pragda tek kişilik tatil

Her köşesinde saklı ayrı bir gotik güzellik barındıran Prag, koca bir şehre yayılmış bir açık hava müzesi gibi. Katedralleri, kendisine 'Altın Kent' ünvanını veren altın kubbeleri, parkları ve müzeleri ile Prag size her anı dolu dolu bir tatil vaadediyor. Astronomik saat gösterisinden, Dans Eden Ev'e, birbirinden lezzetli sokak lezzetlerine kadar deneyimleyecek o kadar çok şey var ki bu kadar yoğun bir tatilde arkadaşa ihtiyaç duymayacaksınız.

Amsterdam

amsterdamda tek başına tatil

Tertemiz havası, şirin evleri, Dünya'nın en iyi parkları ve müzeleri ile Amsterdam ister tek başınıza, ister sevgili veya arkadaşlarınızla doya doya gezip eğlenebileceğiniz bir şehir. Amsterdam'da, dilerseniz kendinizi bir şehircilik başyapıtı olan sokaklarına atıp saatlerce amaçsızca gezebilir, dilerseniz ünlü VondelPark'ta kitap okuyabilir, dilerseniz Madam Tussauds'dan Van Gogh'a birbirinden keyiflli müzeleri ziyaret edebilirsiniz. 

İyi geziler!

Oz

Oz

Yorum Yazın