Tatilcilere Yol Üstü Lezzet Durakları

Yaz tatili yaklaşıyor, tatil yörelerine yolculuklar başlıyor! Sabaha karşı alarm sesiyle ev ahalisi ayaklanır, akşamdan hazırlanan bavullar arabaya indiririlir, gün henüz aydınlanmadan "basılır marşa". Yola çıkış saatlerinin tamamen otele varma saatine göre ayarlandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, işin bir de "mide" kısmı var!

Tatil kadar  lezzete de düşkünseniz rotanızı özellikle çevirdiğiniz yol restoranlarına aşinasınız demektir. Bu derlememizde tatile çıkarken göz önüne almanız gereken yol üstü lezzet duraklarından bir demet sunuyoruz sizlere…

 

1- Çamlıbel Restaurant – Keşan / Edirne

çamlıbel camlibel satir et

Özellikle İstanbul üzerinden Saros, Çanakkale ya da İpsala sınır kapısına gidenlerin öncelikli tercihi Keşan'daki Çamlıbel Restaurant… Yeşillikler içindeki bahçesinde nefis manda yoğurdu, taptaze salatası, özel ciğer sarması ve satır kebabıyla ön plana çıkıyor Farklı et ve içecek çeşitleri mevcut. 

Adres: İstasyon Mahallesi, İstanbul Yolu Üzeri 1. Km,

 

2- Meşhur Kelleci Pala Ahmet ve Oğulları – İzmir

kellecipala

İzmir Oğlananası mevkiinde, havalimanının çıkışında karşınıza çıkan yol üstü lezzet durağı… Pala Ahmet'in bıyıklarının da ön planda olduğu duvardaki resim ve yeşil bahçesiyle göze çarpıyor. Nefis kuzu kelle, kokoreç, tandır ve farklı çeşitleriyle de damağa hitap ediyor. Özellikle İzmir üzerinden güneye inenlerin uğrak yerlerinden. 

Adres: Oğlananası Cumhuriyet Mah. 7033.Sk. No:10/2 (Menderes)

 

3- Kelleci Kardeşler – Denizli 

kelleci

1981 yılından beri kuzu tandır ve kuzu kelle alanında mideleri şenlendiren Kelleci Kardeşler, kendi bölgesinde bir marka halini almış vaziyette. Denizli üzerinden Antalya ya da Muğla'ya doğru araç sürenlerin yol üstü lezzet durağı haline gelen mekan, geniş bahçesiyle ve canlı müzikli eğlenceleriyle klasik bir yol üstü restaurantı kategorisinde değil. Yörenin enfes etlerinin başı çektiği menüsünde deniz ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürün de sunmaya başladılar. 

Adres: Gökpınar mahallesi Atatürk bulvarı no:54

 

4- Mutfak Sanat Merkezi – Bolu

mutfaksanat

Bir yol üstü restaurantı gibi değerlendirmektense başlı başına bir Türk mutfağı merkezi diyebiliriz Mutfak Sanat Merkezi için… 3000'e yakın yemek tarifini bünyesinde bulunduran merkezin 15.yüzyıldan kalma Osmanlı mutfağı tarifler adeta parmak ısırtıyor. 

Kaz şeridi, küp kebabı gibi tatlar dikkat çekerken, içinde bulunduğu Emniyet Otel – Yurdaer Otel'in de Bolu'nun en renkli ve sanatsever otellerinden biri olduğunu eklememiz gerekir. İstanbul – Ankara yolculuklarının en gözde duraklarından biri… 

Adres: Paşaköy Mah. D-100 Karayolu Cad. No:80

 

5- Aşçı Bacaksız – Afyon

Meshur-Asci-Bacaksiz-Tandir-01fotoğraf: harbiyiyorum.com

İlginç ve akılda kalıcı ismini özellikle Antalya'ya inen yolcuların zihnine kazıyan Aşçı Bacaksız'ın sihri tabii ki enfes kuzu tandırda saklı. Önceden dinlendirilen kuzu etinin daha sonra kemikli ve kemiksiz kısımları gözetilerek parçalara ayrılması neticesinde saatlerce pişirilerek yumuşacık hale getirilmesiyle tabaklarınıza sunuluyor. 

Adres: Karaman Mah. Yeni Saraçlar Çarşısı No:6

 

6 – Fevzi Hoca – Akçaabat / Trabzon

fevzihocaakcaabat

Karadeniz sahilinin vazgeçilmez duraklarından, Akçaabat'ın Giresun çıkışının 5. kilometresinde denize uzanan Fevzi Hoca, Karadeniz'deki en önemli lezzet duraklarından biri… Karadeniz'e ve Akçaabat'a dair lezzetlerin adeta altın bir karmasını sunan Fevzi Hoca'da taze balık, deniz ürünü, Akçaabat köftesi ve Karadeniz yöresine özel yemekler başı çekiyor. 1973 yılından beri yiyecek içecek işinin içinde olan Fevzi Hoca, Trabzon'un sembol yiyecek – içecek yüzlerinden biri olmuş vaziyette. 

Adres: Zeytinlik Mah., Akçakale Belediye Yakını, Akçakale, Akçaabat

 

7-  Yasa – Susurluk / Balıkesir

yasa_susurluk_tost_ayran

fotoğraf: lezzetgezgini

Susurluk'ta tost ve yayık ayranı, güneye araçla sehayatin ritüellerinden birine dönüşmüş vaziyette. Yasa'yı bize göre emsallerinden ayıran en önemli özellik sucuk kalitesi… Susurluk ayranı ve tostunun yanı sıra çiböreğinin de hatrı sayılır bir hayran kitlesi edindiğini belirtelim. Ayranı genellikle bir bardaktan fazla içme güdüsünü ortaya çıkarttığı için biz şoförleri az tüketmek adına uyaralım, uyku yapmasın. 

Adres: Orta Mahallesi, Balıkesir Cad. Döner Kavşak

 

Bonus: Köfteci Yusuf

köfteci yusuf

Neredeyse Marmara Bölgesi'nin doğusunun tamamına yayılan Köfteci Yusuf şubeleri, kısa sürede mide düşkünü sürücülerin uğrak yeri halini aldı. Uygun fiyatları, çok hızlı servisi, köftesi, etleri ve tatlılarıyla kendi alanında marka hale geldi. 1996 yılından beri faaliyette bulunan Köfteci Yusuf, yol üstü şubelerinden sonra yakın zamanda İstanbul'da da şube açtı. 

 

Kemerinizi takın, dikkatli sürün! Yola otomobille çıkmayıp direkt uçakla ulaşım sağlayıp, vardığınız yerdeki lezzet duraklarına çabuk ulaşmak isterseniz ekonomik uçak bileti için Bavul.com'a göz atabilirsiniz. 

koray

koray

Yorum Yazın