Roma’dayken Mutlaka Görmeniz Gereken 6 Kasaba

Roma için “Caput Mundi” yani “Dünyanın Merkezi” denilmesi boşuna değil. Yüzlerce, hatta binlerce yıllık tarihi en iyi şekilde muhafaza edip ziyaretçileriyle paylaşan bu kent, aslında görünenden çok daha fazlasını sunuyor.

Ucuz Roma bileti satın aldınız, otel rezervasyonunuzu yaptırdınız ve Roma’dasınız! Roma ile ilgili yazımızı okudunuz, Kolezyum, Vatikan, İspanyol Merdivenleri derken kalabalıktan ve turistik sokaklardan ayrılıp farklı bir tecrübe yaşamak isteyebilirsiniz. Merak etmeyin, Roma’nın çevresinde kısa sürede ulaşabileceğiniz birbirinden güzel köyler ve kasabalar bulunuyor.

Fiuggi

fiuggi

Görkemli bir vadide yer alan Fiuggi, aslında termal kaynakları ile oldukça ünlü bir yer. Tarih boyunca papalara, sanatçılara ve sayısız ünlü kişiye şifa sunmuş olan termal tesisleri siz de deneyebilir ya da tarihi dar sokaklarda bu kasabayı keşfe çıkabilirsiniz. Elbette yolunuzun üzerinde tadına doyamayacağınız yemekler sunan restoranlar ve güzel dükkanlar da bulacaksınız. Roma’ya yarım saat mesafede olan Fiuggi’yi mutlaka listenize ekleyin.

Frascati

frascatiTarihi oldukça eskilere ve ticaret yollarının ortasında yer alan Frascati, antik dönemden bu günlere ulaşan zenginliğini birbirinden güzel “Villa”lar ile taçlandırıyor. Rönesans ve barok dönemden kalan bu sanat eseri villaları ile güzel bir sayfiye yeri olan Frascati, özellikle ünlü alışveriş bölgesi Castelli Romani’de olmasıyla Romalı tatilcilerin sıkça ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Nemi

Nemi

“Çilek Köyü” olarak da bilinen Nemi, volkanik bir gölün kıyısında yer alıyor ve ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunuyor. Balkonlarından çiçekler sarkan evleri ve mis gibi dağ çileği kokulu sokakları ile aklınıza kazınacak olan Nemi, son dönemlerde neredeyse Roma kadar ünlü. Gittiğinizde çilekli pastalardan yemeyi unutmayın!

Palestrina

Palestrina

Antik dönemlerden beri ticaret merkezi olan Palestrina, Roma’ya 10 dakika uzaklıkta yer alması ile gezginlerin en sevdiği duraklardan biri oldu. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalandığında ortaya çıkan tarihi taraçaları ile sizi zamanda yolculuğua çıkaracak olan Palestrina, müzik ve kültürle iç içe bir kasaba.

Subiaco

subiaco

Roma’dan yaklaşık bir saat uzaklıkta olan ve bir doğal parkın ortasında yer alan Subiaco, manastırları ile meşhur. Dağların ortasında, dramatik ve etkileyici bir güzelliğe sahip olan Subiaco’nun neden inzivaya çekilmek için seçildiğini anlamak zor değil. Hem kış hem de yaz sezonunda ayrı güzellikler sunan Subiaco, özellikle kalabalıktan kaçmak isteyenler için en iyi seçenek.

Tivoli

tivoli

Roma çevresinde görülecek yerler arasında en sevilenlerden olan Tivoli, aynı Fiuggi gibi çok eskiden beri termal suları ile ünlü. Aynı zamanda görkemli bahçeleri ve mimarisi olan villaları görebileceğiniz Tivoli, merkeze yarım saatlik mesafesi ve unutulmaz güzelliği ile ziyareti hak eden yerlerden biri.

 

 

koray

koray

Yorum Yazın