Pratik Valiz Hazırlama İpuçları

Seyahat planınızı yaptınız, biletinizi aldınız, otel rezervasyonunuz da tamam. Tatile çıkmak ve kendinizi denize, incecik kumlara, ya da doğanın yemyeşil bağrına atmak için sabırsızlanıyorsunuz! Peki işin bavul hazırlama kısmı? Yoksa siz de eşyalarını yola çıkmadan iki saat önce toparlayanlardan, her şeyi almaya kalkarken en elzem olanını evde unutanlardan mısınız? Belki de valiz hazırlamak size zor geliyor, gözünüzde büyüyor veya sadece işin içinden çıkamıyor da olabilirsiniz.
O zaman pratik valiz hazırlama ipuçlarımız sizi çok mutlu edecek!

valiz hazırlama

Bavul hazırlamak zor olmasa da iyi bir organizasyon gerektirir. Çok zaman almasa da iyi sonuç elde etmek için gerekli özeni göstermek gerekir. Pratik bavul hazırlama teknikleri ile eşyalarınızı kısa sürede toparlayabilirsiniz. Yalnızca ufak tefek birkaç öneri, dikkat edilmesi gereken noktalar ve işinizi kolaylaştıracak tüyolarla kusursuz bir hazırlık yapmanız mümkün! Üstelik zaman tasarrufu da cabası!

İlk adım çok basit. Taşıyacağınız valizin boyunun dikkatli seçmelisiniz! Eğer uzun süreli bir seyahat planlamadıysanız, valizinizi mutlaka kabin boyu tercih edin. Böylece işin en başında kendinizi gereksiz yüklerden arındırmış olursunuz. Eğer uçak seyahati planladıysanız, valizinizi kabine almak hem kaybolma riskinin, hem de indiğinizde boş yere bekleme sıkıntısının önüne geçeceğinden avantaj sağlar. Yine de illa ki büyük boy tercih ediyorum diyorsanız, valizinize irtibat numaranızı iliştirmeyi ihmal etmeyin! Ayrıca etiketler ya da pinlerle kişiselleştirerek, karışmasını da önleyebilirsiniz.

Uçak seyahatleriyle ilgili bir diğer önemli nokta ise, valizinizde taşımaya hakkınız olan malzemelerle ilgili önceden bilgi edinmek! Hem yurt içi, hem de yurt dışı uçuşlarda likit konusu kurallarla sınırlandırıldığından mutlaka taşıyabileceğiniz eşyalar hakkında havayolu şirketinden bilgi alın. Yoksa en sevdiğiniz parfümünüzü güvenlik memuruna hediye etmek durumunda kalabilirsiniz!

Gelelim hazırlık aşamasına… Bu noktada yapmanız gereken ilk şey “bavul hazırlama listesi” oluşturmak! Aldığınız her not için “buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu sormayı ihmal etmeyin. Böylece fazlalıkların önüne geçmiş olursunuz. Valizinizi hazırlarken, öncelikle en elzem eşyalarınızı alın. Ancak onları yerleştirdikten sonra, eğer hala yer kaldıysa, fazladan birkaç parça daha ekleyebilirsiniz. Aman açgözlülük yaparak, valizinizi tatil boyunca kullanmayacağınız ve yalnızca yük olacak bir sürü eşya ile doldurmayın! İnanın hiç keyifli olmuyor…

İnfografiği Paylaş

valiz hazırlama listesi

 

Yanınıza alacaklarınızı bir kenara ayırdıysanız, artık valize yerleştirebilirsiniz. Önce kıyafetlerinizle başlayın. Kalın kumaşlı ya da ağır kıyafetleri en alta koymaya dikkat edin. Kıyafetlerin mümkün olduğunca düzgün katlanması ve yerleştirilmesi çok önemli, çünkü en fazla yer bu aşamada kazanılıyor. Tam bir sanatçı gibi hareket etmelisiniz! Böylece hem yer kaybını, hem de kıyafetlerinizin buruşmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca, tatil yapmayı planladığınız günden 1-2 günlük daha fazla kıyafet ve iç çamaşırı götürün ki öngöremeyeceğiniz durumlarla karşılaşmanız halinde temiz kıyafet sıkıntısı yaşamayın.

Gelelim özellikle kadınlar için hassas bir mevzuya: Yanınıza aldığınız her kıyafetin rengiyle uyumlu ayakkabı taşıma arzunuzu çok iyi anlıyoruz ancak yine de eğer uzun süreli bir tatil planı yapmadıysanız, valizin boyutuna göre en fazla bir-iki ayakkabıyla sınırlı kalmaya çalışın! Ayakkabılarınızı tüm eşyalarınızı yerleştirdikten sonra en üste bırakın. Böylece valiz alanından maksimum seviyede faydalanmış olursunuz. Bir de en üste, en önce kullanacağınız eşyalarınızı yerleştirmeye dikkat edin. Pijama, havlu gibi, elinizi attığınızda hemen bulmak isteyeceğiniz eşyaların en üstte, kolay ulaşılır olması sizi inanılmaz rahatlatacaktır.

Kişisel bakım eşyalarının birçoğunun artık seyahat boyu olduğunu unutmayın! Daha ufak boy bakım ürünleriyle valizinizi inanılmaz bir kalabalıktan arındırabilirsiniz. Hepsi bir arada fazla yer kaplıyorsa, parça parça valizinizin farklı gözlerine yerleştirerek de yer kazanabilirsiniz.

Bir diğer ipucu da tüm bölmeleri, cep ve fermuarlı alanları olabildiğince değerlendirmeye çalışmanız. O küçük alanların ne kadar çok eşya toplayabildiğine hayret edeceksiniz!

Her seyahat için, kişisel bakım dışında da mutlaka yanınıza almanız gereken birkaç eşya olduğunu hatırlatalım. Bunlardan ilki ağrı kesici gibi acil durumlar için bulundurmanız gereken ilaçlar. Eğer düzenli kullanmanız gereken başka ilaçlar varsa onları da almayı ihmal etmeyin. Diğeri ise, elektronik cihazlarınızın şarj aletleri. Özellikle de telefonunuzunki. Tatilde dinlenmeye ve eğlenmeye ayıracağınız vakti şarj aleti aramakla kaybetmeye hiç gerek yok!

Bazı eşyaları da valizinizde değil, el çantanızda bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Cüzdan, yurtdışına çıkıyorsanız pasaport, nakit para, telefon gibi önemli eşyalarınızı mutlaka el çantanızda tutun. Elektronik cihazlarınızı, fotoğraf makinanızı, varsa laptop’unuzu, ya da kıymetli eşyalarınızı da hasar görme riskine karşı mutlaka el çantanızda taşımalısınız.

Ve son olarak; eğer uçak seyahati gerçekleştiriyorsanız valizinizin kontrol için açılabileceğini unutmayın! Dolayısıyla eşyalarınızı mümkün olduğunca muntazam ve valiz açıldığında ortalığa saçılmayacak biçimde yerleştirmeye özen gösterin!

Tüm bu ipuçlarını ve önerileri uyguladıysanız, valiz hazırlama sanatı konusunda artık deneyimli biri olarak, kusursuz bir hazırlık ile seyahate çıkabilirsiniz demektir! İşin yorucu kısmı bittiğine göre, tatilin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz…

Elbette ki bavulunuzu hazırladıktan sonra yapılması gereken bir şey kalıyor ki o da yola çıkmadan önce seçeceğiniz bir otelde yerinizi ayırtmak. Geç olmadan hatırlatalım istedik.

Özetle:

– Valizinizin boyunu dikkatli seçin. Mümkünse kabin boyu tercih edin.

– Uçak seyahati planlıyorsanız taşımaya hakkınız olan eşyalarla ilgili havayolu şirketinden bilgi alın.

– Eşyalarınızı hazırlamadan önce ihtiyaç listesi oluşturun.

– Önce kıyafetlerinizi yerleştirerek başlayın. Ağır olanları en alta yerleştirin. Mutlaka kalmayı planladığınız gün sayısından 1-2 gün daha fazla kıyafet götürün. Muntazam katlayarak ve yerleştirerek valizde yer kazanın.

– Çok fazla ayakkabı taşımayın. Yol için giyeceğiniz dışında 1-2 ayakkabı ile sınırlı kalın. Ayakkabıları en üste yerleştirin.

– Kişisel bakım eşyalarınızı seyahat boyu alın.

– Valizinizin tüm bölmelerini (cep, fermuarlı alanlar vb. gibi) kullanmaya çalışın.

– Yanınıza ağrı kesici ve varsa, düzenli kullanmanız gereken ilaçlarınızı almayı ihmal etmeyin.

– Taşıdığınız cihazların şarj aletlerini unutmayın.

– Bazı eşyalarınızı el çantanıza alın (cüzdan, para, ziynet eşyası, kırılacak eşya, ya da hassas elektronik eşyalar gibi).

– Uçak seyahati gerçekleştiriyorsanız valizinizin açılabileceği ihtimaliyle, eşyalarınızı saçılmayacak muntazam biçimde yerleştirin. 

 

Etiketler

Holly On The Go

Holly On The Go

‘Seyahat ruhun gıdasıdır’ felsefesiyle yaşayan bir anne, eş, girişimci ve kahvekolik...

1 Comment

  • @evliyacelebi2

    Dedeniz de ayni fikirde…
    kuzenimenotlar.blogspot.de

    6 Aralık 2016 at 3:55

Yorum Yazın