Alışveriş Merkezlerinden Çok Daha Fazlası: Milano Gezi Rehberi

Avrupa'ya seyahat etmiş kişilere Milano hakkındaki görüşlerini sorsanız, çoğu olumsuz yönde yorum yapar. Hatta kıyaslama yaptıklarında Milano'nun diğer şehirlere göre daha sıkıcı, yerlilerinin diğer Avrupalılara göre daha snop olduğunu söylerler. 

En başından söylemeliyim ki Milano benim favori şehirlerimden bir tanesi ve yukarıda bahsettiğim gezginlere hiç katılmıyorum. Milano gerek gece hayatı, gerek sunduğu tarihi zenginlikler, gerekse kültür-sanat etkinlikleriyle Avrupa'nın en canlı, en hareketli şehirlerinden bir tanesi. Üstelik yaftalandığı gibi "alışverişten başka yapılacak bir şey sunmadığı" da doğru değil. Ticari kaygılarla Milanoya outlet turları düzenleyen tur şirketleri tarafından çıkarıldığını düşündüğüm bu söylentilerin, asılsız olduğunu hazırladığım Milano gezi rehberinde göreceksiniz.

Milano Çevresinde Gezilecek Yerler 

Bu listeyi oluşturmak benim için oldukça zor oldu çünkü aşağıda sayacağım 6'lı dışında Milano'da daha pek çok lokasyon önerebilirim. Bu listeyi ilk aklıma gelenler olarak kabul edin. Eğer vaktiniz kalırsa Via Montenapoleone'de gezmeyi, öncesinde bilet almazsanız içeri adım atmanın mümkün olmadığı ünlü opera La Scala'da opera izlemeyi, Rinascente'nin terasından şehri kuşbakışı izleyip, akşamüstü aperitivosuna katılmayı ihmal etmeyin. 

Duomo Katedrali 

Milano'nun merkezi kabul edilen ve bulunduğu meydana da adını veren (Piazza del Duomo) Duomo Katedrali, İtalya'nın en büyük katedralidir. Yüksekliğinin verdiği görkem, ince işçiliğinin sağladığı ihtişamla birleşiyor ve adeta sizi büyülüyor. Yapımına başlandıktan tam 500 yıl sonra tamamlanan katedralin fotoğraflarını çekmeye doyamayacaksınız.

duomo

L'ultima Cena

Leonardo Da Vinci'nin 15. yüzyılda yaptığı ve Mona Lisa'dan sonra en ünlü eseri olan, dilimize Son Akşam Yemeği olarak çevrilmiş tabloyu, aylar öncesinden bilet almanız koşuluyla görebilir, uzman lokal rehberler eşliğinde tablonun sırlarını öğrenebilirsiniz.

Last Supper

Galleria Vittorio Emanuele II

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan ve Duomo meydanında bulunan bu ultra lüks alışveriş merkezi, hiçbir şey almayacak olsanız bile ziyaret edilmeli. Zarif mimarisiyle adeta göz kamaştırıyor. 

galleria emanuele vittoria 2

Castello Sforzesco

Sforzesco şatosu 15. yüzyılda yapılmış olup, Milano'nun en ihtişamlı, tarihi yapılarından biridir. İçinde onlarca müze barındıran bu şatoda sergilenen en ünlü eser rönesans sanatçısı Michelangelo’nun Pieta Rondanini'sidir. Şatoya girişin ücretsiz, içindeki müzelere girişin ücretli olduğunu belirteyim.

castello

Basilica di Sant'Ambrogio

4.yüzyılda yapılmış ve dünyanın en estetik bazilikalarından biri olan bu tarihi yapıyı, Leonardo Da Vinci'nin Son Akşam Yemeği tablosunu görmeye giderken ziyaret edebilirsiniz. Çünkü önünden geçeceksiniz.

Basilica

Navigli District

Geniş bir kanal ve etrafına sıra sıra dizilen küçük restaurant & barlar düşünün. Akşamüstü işten / okuldan çıkan Milanoluların akın ettiği ve birkaç kadeh bir şey içtikten sonra geceye devam ettiği bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin. Hem fiyatlar çok uygun hem de pizzalar çok lezzetli!

navigli

UEFA Şampiyonlar Ligi 2016 Ev Sahibi Milano!

Milano ayrıca bu sene futbolun en önemli organizasyonuna ev sahipliği yapıyor. "Kupaların kupası" denilen UEFA Şampiyonlar Ligi 2016 finali Milano'da gerçekleştirilecek. Milano'nun mimari şaheseri, 80.000 kişi kapasiteli San Siro stadyumunda iki Madrid takımı karşılaşacak. Bu sene, kupa, İtalyanların stadında bir İspanyol takımına gidecek. Şimdiden hashtagler hazır #¡Viva Madrid!

Bir tarafta Ronaldo'lu, Benzema'lı ve Bale'li Real Madrid, diğer tarafta Griezmann'lı, Jackson Martinez'li ve Ñiguez'li Atletico Madrid var. Avrupa kupalarında toplamda dördüncü kez karşılaşacak olan bu iki takım en son 2014 yılında final oynamışlardı.

Kupayı Diego Simeone'nin öğrencileri mi, yoksa Zinédine Zidane'ın talebeleri mi kaldıracak bilemeyiz ancak 28 Mayıs'ta Milano sokaklarında finale hazırlanan İspanyollar göreceğimizden şüphem yok.

milano sampiyonlar ligi

Ülkemize havayoluyla 2 saat mesafede bulunan şehre, gün içi sefer sayısının fazla olması sebebiyle çok uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Milano'nun havaalanları (Malpensa, Linate ve Bergamo havaalanları) her ne kadar şehrin dışında olsa da metro ya da shuttle'larla kolayca şehir merkezine ulaşabilirsiniz. (Dur, daha Milano uçak biletimi bile almadım diyen varsa, hemen harakete geçsin!)

Ayrıca coğrafi konumunun sağladığı avantajla, diğer Avrupa şehirlerine de kolaylıkla geçiş yapabilir, İtalya turunuzu renklendirebilirsiniz. (Bu vesileyle Milano Cenova arasının 142km, Milano Roma arasının 574km, Milano Zürih arasının da 280km. olduğunu belirteyim.)

İyi yolculuklar!

Fergano

Fergano

Veni, vidi, vici... Gezip, görüp, fethettiğim şehirler hakkında bilgi ve resim paylaşmak hayatımın büyük bir parçası!

Yorum Yazın