Mesleğinize Uygun Tatil Planı Önerileri

Her işin beraberinde getirdiği bir iş yükü ve gereksinimleri vardır. Biz de sizin için, yaptığınız işe göre, gündelik hayatınıza karşılık olan tatili, yani sizin ihtiyacınız olan tatili aşağıdaki yazımızda sunuyoruz. İşte mesleğinize en uygun tatil önerilerimiz:

sahil kenarında çalışmak

1. Masa Başı Bir İşiniz Varsa Nasıl Bir Tatil Seçmelisiniz?

İdari bir işiniz var, işlemlerinizin çoğunluğu online veya girdi işlemleri. Her günü masa başında geçiriyorsunuz. Sonra mesai bitiminde haftada saatlerce trafikte oturuyorsunuz. Bunların sonunda da eve yorgun argın gelip koltuğa uzanıyorsunuz.

Artık depoladığınız enerjiyi bir yerde harcamanın zamanı geldi. Size en uygun tatilin, hareketli ve heyecan dolu bir tatil olması gerektiğini düşünüyoruz! Sürekli hareket ettiğiniz, dinç hissettiğiniz bir yerlere gitmelisiniz. Örneğin…

Alplerde Kayak Veya Norveç’te Doğa Sporları

 • Alplerde Kayak Turu

Alplerde kayak kaymak hem aktif hem de huzur verici bir faaliyet. Kayak yaparken hareket ediyor, spor yapıyor, enerji harcıyorsunuz. Dağın tepesindeyken de sanki dünya sizinmiş gibi hissediyorsunuz, her şeyi yapabilirsiniz. Tek başınıza olmanın, sessiz ve sakinliğin arasında dağa hakim olmanın huzurunu yaşıyorsunuz kayarken. Bir de buna yurtdışındaki kayak merkezlerinde, İsviçre’de ya da Fransa’da yeni bir kültürü deneyimlemeyi eklersek dolu dolu bir tatil yaşamış oluyorsunuz.

snowboard kayak tatili

 • Norveç’te Doğa ve Spor

Norveç, doğa tatili yapılacak yerler arasında birinci sırada yer alıyordur mutlaka. Doğası ile bir hazine olan Norveç’teyken yapabileceğiniz hareketli ve huzur verici binlerce aktivite var. Bunların başında Norveç’in kuzey ışıkları turu gelir. Kuzey ışıkları için sabahtan yola çıkılıyor, akşam da ışıkların en görkemli olacağı bölgelerde kamp yapılıyor. Hatta gece yerin altına kazılmış çatısı cam olan igloo’larda konaklayabilirsiniz. Mistik Norveç ışıklarının sihri sizi başka diyarlara taşıyacak. Doğanın harikalarına inanamayacaksınız. İnsan onları seyrederken bir berraklık hissediyor, hayata bakış açısı değişiyor.

norveç kuzey ışıkları

Norveç’in en çekici özelliklerinin başında kuzey ışıkları gelse de yapabileceğiniz birçok faaliyet daha var. Dağlarıyla, nehirleriyle ve ormanlarıyla nefes kesici bir doğada ayrıca bisiklet turu, rafting, kayık turu, hiking yapabilir, ata binebilirsiniz. Kar olduğu sürece kayak ve köpek kızağı da yapabilirsiniz. Norveç bu etkinliklerin tümüne ev sahipliği yaptığı için de hem açık havada aktif bir tatil, hem de içinizi ferahlatan, dinlendiren bir tatil yapmış olursunuz.

norveçte bir göl manzarası

 

2. Sanatçıysanız Nasıl Bir Tatil Yapmalısınız?

Sanatçı bir ruhunuz var ve işinizi de ona göre seçtiniz, belki bir tasarımcısınız veya bir köşe yazarı. O zaman kültürel bir tatile çıkmak tam size göre olabilir! Hem gezin hem görün. Sizin ihtiyacınız olan, tarih kokan bir şehirde, sanatçılarının şaheserlerini incelerken, şehrin kültürünü öğrenmek, insanlarıyla konuşmak, onların hayatlarını deneyimlemek olabilir.

Paris Veya Barcelona’da Kültür Tatili

 • Parisian Hayat Ve La Louvre Müzesi

Boşuna dememişler. Paris’te aşk bir başkadır. Bu romantizm dolu şehir gerçekten bir başka. Şehirde gezmekten çok keyif alacaksınız. Mimarisine bakarak dolanırken, kanalların üzerindeki güzel köprülerde bir selfie çekebilirsiniz. Ardından dinlenmek için yol kenarında filmlerde hep gördüğümüz minik bir Paris kafesinde oturup latte yudumlayabilir, armutlu veya elmalı tart dilimi yiyebilirsiniz. Fransızlar İngilizce konuşmayı sevmemekle meşhurdur. Bu yüzden muhabbet edecek birini bulmakta zorlanabilirsiniz. Ama Paris kültürünü yaşamakta çok zorluk çekmeyeceksiniz. Paris o kadar tutkulu, o kadar çekici bir şehir ki, sizi onu yaşamaya zorluyor resmen. Eiffel kulesi ve onu özel kılan diğer yapılarıyla Paris, kesinlikle görülmeye değer. Hem belki yeni bir aşk bulursunuz veya olan aşkınızı tazelersiniz!

paris sokaklarından görüntü

Dünyanın en ünlü tablosu da Paris’te bulunur. Leonardo Da ’Vinci’nin şaheseri Mona Lisa, La Louvre müzesindedir. Kültürel geziciler için; Mona Lisa’nın bulunduğu müzede başka birçok şaheser daha vardır. Ünlü Yunan heykeli “Venus de Milo” ve portre “Louis XIV” bunlardan birkaçı. 

 • Gaudi’nin Barselona’sında Mimari ve Kültürel Tatil

Sanat ile sarmalanmış bir şehir arıyorsanız işte orası Barselona. Ünlü sürrealist mimar Gaudi, zamanında Barcelona’da birçok ünlü eser ve bina üretmiştir. Güçlü aileler desteği ile yapılan eserler onların adını taşımaktadır. İlhamını doğadan ve organik formlardan alan Gaudi bu eserinde de yuvarlak ve düzensiz formlar ve mavi-yeşil saydam (cam) malzemelerle Barselona’ya hayat veren denizin yorumunu öne çıkarmıştır. Barselona’da Gaudi gezi rehberi ve rotası için Gaudi ile Barselona’da Mimari ve Sanat Turu yazımızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

parc guell'den barselona manzarası

 

3. Satış Temsilcileri İçin En Uygun Tatil Seçenekleri

Bazılarının işleri masa başında bütün gün oturmayı gerektirir. Bazılarınınki ise sürekli gezmesini. İşiniz satıştır, sürekli bir müşteriden diğerine yetişiyorsunuzdur. Veya özel şoförseniz sürekli arabada, trafikte git gel yapıyorsunuzdur. Çoğunlukla trafikte, ayakta ve yolda olmak tabii ki çok yorucu oluyor. Artık sakin ve dinlenebileceğiniz bir tatile ihtiyacınız var. Sizi bekleyen tatil dinlenmek için yaratılmış tatil yerlerinde! Kumsalda yatıp saatlerce dinlendiğiniz, içeceklerin ve yemeklerin size getirildiği bir şımartılma. Ya da kum ve güneş yerine daha yeşillik içerisinde, dağlarda bir kulübede, sabah nehir kenarında kahvaltı yapıp akşam şömine yanında akşam yemeği yiyebileceğiniz bir tatil de size uygun olabilir.

Kıbrıs’ta veya Rize’de Keyif

 • Kıbrıs'ta Otel Keyfi

Kıbrıs’taki tatil yerlerinde hayal ettiğiniz keyif sizi bekliyor. Otelden asla çıkmak istemeyeceksiniz. Kumsallarda özel dekore edilmiş şezlonglar, ayağınıza gelen kahveler, atıştırmalıklar, gurme deniz ürünü yemekleriyle açık büfe… Bizim kaldığımız oteldeki yemekleri size anlatamam. Hem görsel açıdan, hem tadından şaheserdi. Hiç unutmayacağımız 3 şey; shot bardağında karides, midyeli kremalı makarna ve çikolata şelalesi. Size de Kıbrıs tatili için önerilerimiz; doğru otellere giderseniz keyif tatilinin doruklarında yaşayacaksınız. Şimdilik gözlerinizi kapatın, beyaz kumlu bir sahil, turkuaz renkli bir deniz hayal edin. Şemsiyelerinize takılmış deniz kabuklarının rüzgarda çıkardığı ses ile dalgaların sesi birleşerek müzik çalıyor ve siz o sahilde yatmış limonatanızı yudumluyorsunuz. Yerinizde olsam hemen rezervasyonumu yapardım!

kıbrısta tatil

 • Rize Kır Evi Keyfi

Ülkemizdeki çeşitliliği bazen unutabiliyoruz. Hem kumsallarımız, denizlerimiz var hem de gür ormanlar arasında nehirlerimiz. Bazen sıcakta kızarmak istemiyor insan. Bazen teknolojiden uzaklaşıp doğa tatili yapılacak yerler arıyor. Rize’nin güzelliği, inanılmaz manzaraları tam size göre olabilir. Yol üstünde mutlaka durup etrafınızdaki güzellikleri iyice görün. Gür ormanlarının içinde yeşilin her rengini bulabilirsiniz. Çılgınca akan nehir ve ırmaklarının üzerine inşa edilmiş doğa manzaralı tatil yerlerinde, kulübelerde kalabilirsiniz. Trekking ve raftingden sonra kulübenizdeki şömine önünde dinlenerek içinizi ısıtabilir, kitabınızı okuyabilirsiniz. Böylece Rize’de kır evinde keyif yaparken, dinlendiğiniz ve temiz oksijen alarak zihninizi açtığınız bir tatil yapmış olursunuz. Orta Karadeniz’de Kış Başlarken yazımıza da göz atabilirsiniz.

şömine başında dinlenme

 

4. Girişimci Veya Kreatif Çalışanlara Uygun Tatil Önerileri

Kendi start-up’ını geliştirenler, şirkette yeni devrim yaratanlar, medya ve kreatif ajans çalışanları, size de tatil tavsiyelerimiz var! Bu tatiller spontane olanlara, kafasının dikine giderek başarıyı bulanlara, sürekli yaratan, sürekli farklı düşünenlere gelsin. Şirketten ayrılarak, paylaşımlı ofiste ofis tutarak, kendi şirketinizin ilk adımlarını atarak maceraya başlamış olabilirsiniz ama sizi gerçek bir macera tatile çağırıyor. Haydi koşun!

 koşan jaguar

Çılgınca Bir Safari Veya Dalış Macerası

 • Safari

Kenya’da safari yapmaya tam da “tatil” diyemeyiz, daha çok adrenalin dolu macera tatilidir. Çeşit çeşit hayvan göreceğiniz milli parklarda ve göllerde, bir hipopotamın esnemesi bile sizde heyecan yaratacaktır. Safari Turu ile 6 günlük tur yaptığınızı varsayalım, 6 gün boyunca doğa ile bir olacaksınız. Arazi arabasıyla yolda giderken yanınızda zebralar koşacak. Düz çimlik bir alanda duracaksınız ve uzakta aslanlar, leoparlar göreceksiniz. Safariden ne beklediğinizi önceden kararlaştırmakta fayda var. Daha çok flamingo gibi kuşları mı, büyük kedileri mi, yoksa fillerin göçünü mü görmek istersiniz? 

safari turunda su içen filler

 • Avustralya’da Dalış

Avustralya’da, dalış turları için dünyanın en büyük canlısı olarak bilinen bir mercana, Great Barrier Reef'e gidiyoruz! Avustralya’da su altında karşılaştığınız renklilik ve canlılık sizi büyüleyecektir. Hiç kendi boyundan büyük balıklarla çekilen dalış fotoları gördünüz mü? İşte bu kocaman balıklarla dalış yeri “Cod Hole” da karşılaşırsınız. Avustralya’da dalış çeşitlerinde ayrıca Köpek balığı dalışı ve Köpek balığı besleme gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Dalıyorsunuz ve köpek balığı besinini dağıtmaya başlıyorsunuz. Birden etrafınızda bir sürü köpek balığı doluyor. Bu nefesinizi kesmek için yeter. Ama unutmayın! Nefesiniz kesilmiş olabilir, su altında olabilirsiniz, denizin katiliyle göz göze geliyor olabilirsiniz ama dalış yaparken normal nefes almaya devam etmeyi unutmayın!

su altı dalış manzaraları

 

5. Doktor Ve Öğretmenlere Uygun Tatil Destinasyonları

Öğrenmeyi, kendinizi geliştirmeyi çok seviyorsunuz. İşinizde bunu sürekli yapıyorsunuz. İşiniz gereği her gün birçok insanla iletişim halinde oluyorsunuz. Aslında insanları seviyorsunuz ama küçük bir ara da fena olmazdı değil mi?

Asya Veya Kapadokya Seyahati

 • Vietnam’da Tatil

Vietnam Uzak doğunun en ilginç ülkelerinden biri, özellikle aklımıza ilk gelen dağların eteklerindeki pirinç tarlaları ve etnik kabileleri. Vietnam’ın başkenti Ho Chi Minh, eski adıyla Saigon, büyük bir metropol. Vietnam tatil turları tek başınıza olmadan da kendinize biraz zaman ayırmanız için en ideal yer. Etrafınızda sıcak insanlar dolu ama kimseyle konuşamadığınız için aynı zamanda bir sakinlik ve tek başınalık hissedebiliyorsunuz.

Bizim Vietnam şehirleri arasında size önerimiz huzuru ve sükunetiyle ülkenin kuzeyinde bulunan Sa Pa bölgesi. Sadece buraya ulaşmak bile başlı başına bir macera. Başkentten yaklaşık 9 saatlik bir tren yolculuğu ve ardından 1 saatlik dağ yolu yolculuğundan sonra dağların arasında ufak etnik köylere ulaşabilirsiniz. Derme çatma yabancı dil bilen rehberlerle günübirlik köy turlarında 1.500 metre yükseklikteki pirinç tarlalarını ve uzak doğudaki köy yaşamını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Civarda onlarca farklı kabile barınmakta. Bunlardan en bilinenleri, doğal boyalar ile boyadıkları indigo mavisi elbiseleri ile dolaşan Hmong’lular. Turunuzu da bir Hmongludan alabilir, hatta bir geceliğine bir Hmonglu’ya misafir olabilirsiniz.

vietnamda bir köy manzarası

 • Kapadokya Seferi

Kapadokya özel bir jeolojik yapıya sahip. Kaya yapısı ve rüzgar aşındırmasıyla oluşan oyuklar, vadiler ve peri bacalarıyla Kapadokya göz kamaştırıyor. Tek başınıza giderseniz; kendi kendinizle, düşüncelerinizle geçireceğiniz en güzel zaman olacaktır. Çünkü, Kapadokya’da Ihlara vadisinde doğa yürüyüşü yaparken kaya aşındırmasına bakarak tarihi düşünebilir veya ırmağın sesini dinleyerek kafanızı boşaltabilirsiniz. Yer Altı Şehirlerini dolaşırken geçmişin insanlarının hayatının nasıl olduğunu düşünebilir, bu mağaraları yaratmak için verdikleri emeğe imrenebilirsiniz. Size ilham verebilir. Ya da belki de Kapadokya ATV Turu veya Balon Turu yapmaya karar verdiniz. Yaşadığınız adrenalin ile bütün streslerinizi, dertlerinizi ayağınızın tozuyla arkanızda bırakabilirsiniz. Kapadokya’nın manzarasına bakmanız, sizi başka bir dünyadaymış gibi hissettirmeye yetecektir. Kapadokya hakkında daha detaylı bilgi için Kapadokya Gezi Rehberi yazımıza bakabilirsiniz.

kapadokyada balon manzarası

 

6. Üniversite Öğrencisi & Stajyerlere Uygun Seyahat Fikirleri

Öğrenciliğin çalışmaktan farkı yok. Staj desen her şeyi öğreneceğim diye sürünüyorsun. Sürekli bir sınava hazırlanmaktan veya bir tez/proje hazırlamaktan eminim siz de artık çok sıkıldınız. Ama omuzlarınızdaki yükü atmakta bunlar etkisiz kalıyor. Sizin ihtiyacınız olan, size sanki başka bir dünya yokmuş gibi hissettirecek bir etkinlik.

Kendinizi Kaybedeceğiniz Bir Etkinlik

 • Tomorrowland

Tomorrowland Festivali dünyaca ünlü festivaller arasında en önemlisi diyebiliriz. Tomorrowland’i henüz görmediyseniz, gitmenizi tavsiye ederiz. Tomorrowland Belçika’da bir müzik festivali. Ama sunduğu ortam müziğin çok daha ötesinde bir görsel ve ruhsal hazine. Her sahne, her mekan, her çadır, çöpler bile itina ile hazırlanmış. Sahnelerin dizaynı her sene farklı bir konseptte oluyor. Bir sene fantastik, rengarenk ağaçlar, çiçekler var diğer sene steam phunk ile sürreal hayatı simgeleyen bir sahne var. Tekno müzikle fantezi dünyasında yaşamı birleştiriyor bu festival.  Tiësto, Axwell, Martin Garrix gibi ünlü DJ'leri ağırlayan bu etkinlik tam sizin ihtiyacınız olan şey! Festival için bilet almadan önce otel seçiminizi yapmanızda fayda var, çünkü yer bulamayabilirsiniz.

tomorrowland festival görüntüsü

 

Bonus: Emeklilere Uygun Tatil Türü

Oh ne güzel, emeklilere her gün tatil tabi! Ama bizim siz emeklilere de tatil tavsiyelerimiz var. Geçmişte ve şimdi ya yazlıkta zaman geçirmişsinizdir ya da yakın çevrelerde mesela Avrupa’da tatile çıkmışsınızdır belki. Spesifik olarak emeklilere özel bir tatil varsa o da bir gemi turu olduğunu düşünüyoruz.


Hiç Unutmayacağınız Bir Gemi Turu

Her zamanki tatil anlayışınızdan vazgeçin ve kendiniz serin sulara bırakın. Cruise turları ile karadan uzakta, her şeyi geride bırakıp sadece sevdiklerinizle güzel vakit geçirmeye odaklanabilirsiniz. Siz de unutulmayacak bir mavi yolculuk deneyimi için cruise turu yapmaya bence “evet!” deyin. Gemi turu dendiğinde akla gelen keyif ve konfordur. Aradığınız her şey ayağınızın altında, bir yandaki odada, güvertede. Ayrıca, mesela Cruise turlarıyla yunan adalarını gezerken, veya şehir şehir gezerken bavul toplamakla, uçak yolculuğu yapmakla hiç uğraşmıyorsunuz. Bizce tam size göre… 

gemi turu görüntüsü

 

Umarız, bu yazımız tatilinizi nasıl değerlendireceğinize yardımcı olmuştur. İyi tatiller!

ayli wayli

ayli wayli

Full name `ayli wayli puddin payli`. She has a confusing heritage of a Hungarian-Austrian grandfather, American mother and a Turkish father. She has an even more confusing life of being born and raised in America, studying in Turkey and then living in Holland where she did a marketing masters. The most confusing of all, is having to explain all this anytime someone asks...

Yorum Yazın