Mayıs’ta Dünyadan 5 İlginç Festival Önerisi

Baharın son ayı, yazın başlangıcının habercisi Mayıs ayı; pek çok seyahatsever için hem uygun iklim koşulları hem de uygun fiyatlar barındıran bir fırsatlar dönemi. Her an dünyanın dört bir yanında çılgın festivaller ve etkinlikler düzenlendiğini de göz önüne alırsak, her iki yarım küre için de ılıman bir iklim sunan mayıs ayı pek çok ilginç festivali sizlere sunuyor. Uygun fiyatlı uçak biletleri bulabileceğiniz, yüksek sezona girilmediğinden uygun konaklama seçenekleriyle karşılaşabileceğiniz bu özel ay, pek çok fırsatı bünyesinde barındırıyor. 

İşte karşınızda mayıs ayından 5 egzotik festival!

1- Bun Bang Fai Roket Festivali, 5 – 9 Mayıs, Tayland

bun bang fai tayland roket

Güneydoğu Asya'nın genelinin kabaca iki mevsimden oluştuğunu söylesek yanılmış olmayız. Her iki mevsimde de ısı aşağı yukarı aynı seviyelerde dururuken, bu ikiliyi rüzgarın daha az olduğu, yağmurun çok daha az yağdığı "kuru sezon" ile; rüzgarın şiddetlendiği, muson yağmurlarının sıklıkla görüldüğü "ıslak sezon" olarak adlandırabiliriz. İşte Tayland'da, bu kuru sezonun bitip ıslak sezona geçilmesiyle, tohumların ekilip verimli bir hasat elde edilmesi için yapılan çok eski bir ritüel.

Daha çok Tayland'ın Yasothon bölgesinde gerçekleştirilen bu festivalin en dikkat çekici unsurlarından biri ise patlatılan roketler… Metrelerce uzayabilen ve kilogramlarca barut içerebilen bu roketler görsel olarak unutulmaz bir şölen sunuyorlar.

Tayland'a ekonomik uçuş bileti satın almak için mutlaka inceleyin.

 

2- Sanja Matsuri Festivali, 19 – 21 Mayıs, Japonya

sanja matsuri tokyo

Sanja Matsuri, mini tapınakların omuzlarda taşınarak gezdirildiği çok renkli bir Tokyo festivali. Her sene, mayıs ayının 3. cumasından pazar gününe kadar devam eden festival, şintoizme inananlar için özel öneme sahip. 

Önce bu yüzlerce mini tapınak Azakusa Tapınağı'nda buluşuyor; sonrasında şehrin sokaklarına konvoy oluşturulacak şekilde dağılıyor. 3 günlük festival boyunca yürüyüşler, kutlamalar, "Binzasara Mai" adlı özel danslar ve çok daha fazla renkli görüntü damgasını vuruyor. 

Tokyo'ya ucuz uçak bileti satın almak isterseniz mutlaka Bavul.com'a göz atın. 

 

3-  Dünyadan Kutsal Müzikler Festivali, 12 – 20 Mayıs, Fas

dünyadan kutsal müzikler festivali fas

2017 yılında 23.'sü düzenlenen Dünyadan Kutsal Müzikler Festivali, büyülü Fas'ın en güzel şehirlerinden Fez'in en renkli aktivitelerinden biri… Medina da denilen eski şehirdeki özel programlar başta olmak üzere şehrin çok farklı yerlerinde düzenlenen özel etkinlikler ve dinletiler festivali dünyaca ünlü bir çekim merkezine dönüştürüyor. 

Her ne kadar adı "Dünyadan Kutsal Müzikler Festivali" de olsa, içeriği yalnızca kutsal tınılarla sınırlı değil; dünyadan pek çok farklı sanatçı ve grup kendisine festivalde yer bulabiliyor. 

Festivali yerinde izlemek için Fas'a uçak bileti bulmanız mümkün. 

 

4- Cooper's Hill Peynir Yuvarlama Festivali, 30 Mayıs, İngiltere

peynir yuvarlama festivali gloucestershire 

Dünyaca ünlü çılgın festivallerden biri hiç kuşkusuz Cooper's Hill Peynir Yuvarlama Festivali. İngiltere'de Gloucestershire'da düzenlenen festival her yıl binlerce izleyici ve onlarca katılımcıyla sürdürülüyor. Cooper Tepesi'nden aşağı bırakılan bir tekerlek peyniri yakalamak için peşine düşen yarışmacıların mücadelesine sahne olan festivalde dik yamaç sebepli pek çok düşme ve takla atma anına da sahne oluyor. 

Bu ilginç festivali yerinde takip etmek isteyenler İngiltere'ye ucuz uçak bileti satın almak için Bavul.com'u inceleyebilirler. 

 

5- Hoi An Dolunay Fener Festivali, 9 Mayıs, Vietnam

hoi an vietnam fener dolunay festivali

Vietnam'ın en güzel şehirlerinden biri olan Hoi An, dolunay günlerinde düzenlenen fener festivaliyle dünyanın ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Eski şehrin dokusunda tüm elelktrikli ışık kaynaklarının söndürdüldüğü festivalde mumlar ve fenerlerle ışık sağlanıyor. Vietnamlılar atalarına saygılarını göstermek için aile sunaklarına meyve ve çiçek sunarken evlerde ve iş yerlerinde bereketli bir dönem geçirmek için replika paralar yakılıyor. 

Her ay farklı tarihlere denk gelen  Hoi An Dolunay Fener Festivali, 9 Mayıs akşamı düzenlenecek. 

Vietnam'a uygun fiyatlı uçak bileti bulmak istiyorsanız hemen tıklayın. 

koray

koray

Yorum Yazın