Kış Biterken Nereye Gitmeli?

Bu sene kış, bitmek bilmiyor ve gezginlerin çoğu kışı sevmez. Tamam, kabul ediyoruz. Soğuk hava, yağan kar ve kat kat giyinme zorunluluğu gibi sıkıntılar kış mevsiminin yolculuk yapmak için uygun bir dönem olmamasına neden oluyor.

Ancak yeni yerler keşfetme, farklı tecrübeler yaşama ihtiyacına karşı konulabilir mi? Bu yüzden sizler için kış aylarında gidilebilecek yerler konusunda küçük bir liste hazırladık. Belki size ilham vermeyi başarabiliriz…

 

1. Budapeşte


Doğu Avrupa’nın en güzel kentlerinden Budapeşte, kışın ayrı güzel…Tuna’nın ayırdığı Budapeşte’de Buda’da sakinliği yaşarken, Peşte’de kendinizi kentin hareketli sokaklarına bırakabilirsiniz. Budapeşte’nin bu iki farklı yüzünü birleştiren Zincir Köprüsü’nden (Széchenyi  Lánchíd) geçerken, Parlamento binasının güzelliğini uzun uzun seyretmeyi unutmayın. Tuna'nın incisi Budapeşte'de keşfedilecek çok şey var…

budapeşte kış görseli

 

2. Prag


Kafka’nın kenti Prag, Demir Perde’nin yıkılmasından sonra Doğu Avrupa’nın en gözde kentlerinden biri haline geldi. Dünyanın en büyük kalesi olan Prag Kalesi’ni ziyaret edebilir, Kafka’nın yaşadığı sokakları gezdikten sonra Charles Köprüsü’nden muhteşem kent manzarasını seyredebilirsiniz.

Praglılar için öğle yemeği, günün en önemli öğünü. Kale yakınlarında bir restoranda, geleneksel et yemeklerinden oluşan bir öğle yemeği yedikten sonra, tatlı olarak Prag’ın meşhur meyve mantılarını denemeyi ihmal etmeyin.

prag kış manzarası

 

3. Beyrut


Güzel bir yeri anlatırken “x’in Paris’i” formülü sık sık kullanılır. Ama bu formül herhalde en çok “Ortadoğu’nun Paris’i” Beyrut için kullanılmıştır.

Lübnan’la aramızdaki vize anlaşmasından sonra Türkiye’de oldukça popüler hale gelen Beyrut, farklı renklerle dolu…Farklı dinlerin ve kültürlerin buluşma noktası olmasının izlerini, kentin hemen hemen her köşesinde görmek mümkün. Yüzü Batı’ya dönük modern bir kent olan Beyrut, oldukça farklı bir tatil deneyimi sunuyor.

beyrut yukardan manzara

 

4. Küba


Che Guevara‘nın ülkesi Küba, her mevsim tatil için en ilgi çekici yerlerden biri. Ülke, 90’lardan sonra Sovyetler Birliği’nin ekonomik desteğinin ortadan kalkmasıyla turizme kapılarını açıp, özgün dokusunu yitirmeye başlasa da, dünyanın en özgün destinasyonlarından biri olma özelliğini sürdürüyor.

Havana’da koloni tarzı binaların arasında gezip, puro içen müzisyenlerin sesine kulak verebilir; Vinales’in muhteşem doğasında uzun bir yürüyüşe çıkabilir; Trinidad’ın meşhur barlarını gezebilir, Pinar del Rio’daki puro fabrikalarını ziyaret edip kendinize güzel bir kutu Küba purosu alabilirsiniz.

küba şehir görüntüsü

 

5. Maldivler


Hint Okyanusu’ndaki Maldivler 1192 ada üzerine kurulmuş, coğrafi olarak dünyanın en ilginç ülkelerinden biri. Bu adaların sadece yaklaşık 100 tanesinde yerleşim var. Yerleşim olan adaların neredeyse %90’ı da oteller tarafından kullanılıyor.

Bu gerçekler, en başta Maldivler’in turistlerle dolu bir ülke olduğunu akla getiriyor. Bu doğru, ancak durum sanıldığı kadar tatsız değil. Maldivler, harika bir doğaya sahip. Tropikal iklim özelliklerine sahip ülkede yılın “hemen hemen” her mevsimi hava harika. Dalış meraklıları için muhteşem bir deniz hayatı var.

Ülkemizde Maldivler, neredeyse geleneksel balayı destinasyonu haline geldi. Ama kışın ortasında, birkaç arkadaşınız ya da ailenizle yapacağınız bir Maldivler seyahati, oldukça eğlenceli olabilir.

maldivlerde sahil

 

6. Sidney


Avustralya dünyada adı, bulunduğu kıtanın adı olarak kullanılan tek ülke. Sidney ise bu ülkenin başkenti değil ama en önemli kenti.

Ülkemizde kış mevsimi yaşanırken, Avustralya’da yaz ayları yaşanıyor. Bu yüzden hem kışa mola vermek, hem de yeni bir ülke keşfetmek için kış aylarında Sidney ideal bir destinasyon.

Sidney Limanı, restoranları, kafeleri ve barlarıyla güne başlamak ve bitirmek için ideal. Liman, kentin görsel simgeleri olan Sidney Opera Binası ve Harbour Köprüsü’nü izlemek için de ideal. Denize girmek istiyorsanız Bondi Beach’e gidebilir, farklı bir atmosferde kent içindeki Uzak Doğu kültürünü yaşamak için China Town’u ziyaret edebilirsiniz.

sydney opera ve köprü manzarası

 

Kış mevsimi biterken, yeni yerler keşfedin! 

Holly On The Go

Holly On The Go

‘Seyahat ruhun gıdasıdır’ felsefesiyle yaşayan bir anne, eş, girişimci ve kahvekolik...

Yorum Yazın