Her Gezginin Yapması Gereken 7 Hata

Yurtdışı turu yaparken dikkat etmeniz gereken durumları ve tatillerde kaçınmanız gereken hataları sıralayan sayısız liste var.  Peki, gerçekten de ne yapıp ne yapmamanız gerektiği bu kadar kesin mi? Kurallara uymaya çalışıp gezinizi angarya haline getirmeden aşağıdaki “yapılması gereken hatalar” listesine de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

1- Günü Boşa Geçirmek

carpe-diem

Geceyi eğlenerek geçirin ve odanıza geç dönün, sabah geç kalkın, yatakta oyalanın, isterseniz öğleden sonraya kadar nevresimlerin içinde kıvrılın. Bu sizin tatiliniz ve kimse etrafı gezmeye ne kadar vakit ayıracağınıza karışamaz.

2- Fotoğraf Çekmeye Ara Vermek

no-foto

Muhteşem bir gün batımı izliyorsunuz ve mükemmel fotoğrafı çekene kadar bir sürü poz denediniz. Artık çok güzel bir fotoğrafınız var ama gün batımını kaçırdınız maalesef. Şehir turunuzu yaparken en azından birkaç saat fotoğraf çekmemek ve etrafı kendi gözlerinizle görmek için kendinize söz verin.

3- Evdekileri Geride Bırakmak

hediyelik-esyaTatil gezilerinizde ailenize ve sevdiklerinize hediye bulmak için ne kadar vaktinizi (ve paranızı) harcadınız? Magnetlerinizi ve hatıralıklarınızı kesinlikle herkes beğenmiştir ama o geçen vakte siz de üzülmüyor musunuz? Bu sefer herkese hediye kovalamak yerine bir-iki kutu yerel kurabiye ya da bisküvi alıp sevdiklerinize ikram etmeyi deneyin.

4- Bir Yeri Beğenmemek

devils-pool

Gittiğiniz her yere bayılmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Yalnızca para harcadığınız için aslında beğenmediğiniz bir yer hakkında iyi düşünmek için kendinizi zorlamayın. Eğer uçak bileti, otel rezervasyonu gibi sebeplerle orada kalmanız gerekiyorsa otobüs ya da trenle gidebileceğiniz yakın yerleri araştırabilirsiniz.

5- Önemli Yerleri Görmemek

duomoParis turunuzda Louvre Müzesi’ni gezmek yerine sokaklarda boş boş yürümek mi istiyorsunuz? Amsterdam gezinizde Red Light District’i görmek yerine Vondelpark’ta patates veya waffle mı tıkınmak istiyorsunuz? Times Meydanı kalabalığını görmeden Empire State Building’e mi gitmek istiyorsunuz? Kesinlikle öyle yapmalısınız. Boş verin en ünlü yerleri, belki bir dahakine gezersiniz.

6- Kaybolmak

sehirde-kaybolmakHaritalar ve app’ler döneminde zor olacaktır ama her gittiğiniz yerde birkaç saatliğine de olsa rotanızı takip etmeden, sokaktan sokağa saparak kaybolmaya ne dersiniz? Yepyeni bir tatil deneyimi sizi bekliyor olabilir.

7- Yabancılarla Konuşmak

sehrin-yerlisi

Özellikle yurtdışı seyahatlerinde gerçekleşebilecek sayısız kötü ihtimal ile kendinizi doldurduğunuz için şehrin yerlileri ve çevrenizdeki insanlar ile konuşmaktan çekiniyor olabilir misiniz? Belki de garsonunuzla kısa bir diyalog yeni yerler görmenizi sağlayabilir ya da parkta banka oturduğunuzda yanınızdaki teyze ile sohbet ederseniz şehrin tarihine dair yepyeni şeyler öğrenebilirsiniz.

koray

koray

Yorum Yazın