Farklı Yerlerde Farklı Bir Yeni Yıl

Bu yıl yeni yılın ilk dakikalarını farklı bir ülkede, farklı bir şekilde geçirmeye ne dersiniz? Her yerde büyük bir coşkuyla kutlanan yeni yıl, seyahat etmek için mükemmel bir zaman. Farklı bir yeni yıl deneyimi ise aradığınız, Paris, Londra, New York, Sydney, Bangkok gibi bir çok şehir aradığınız eğlenceyi size sunacaktır. Yılbaşına sayılı günler kaldı…Ben bu yıl farklı bir yerde, farklı bir yeni yıl heyecanı yaşamak istiyorum diyorsanız, önce aşağıdaki önerilerimize göz atın sonra da Bavul.com yılbaşı turlarından dilediğinizi seçip, seyahatinizi planlamaya başlayın.

New York'ta Işıltılı Bir Yılbaşı Geçirin

New York, belki de dünyanın en ışıltılı şehri. Şehrin bu ışıltısı, yeni yıl kutlamalarının da oldukça renkli geçmesine neden oluyor. New York’ta klasik bir yeni yıl kutlaması Times Meydanı’nda başlıyor. Her yıl yaklaşık 1 milyon kişi, Times Meydanı’nda buluşup geriye doğru sayıyor. Sonrasında ise kutlamalara New York’un etkileyici gece kulüplerinden birinde devam edebilir ya da Brooklyn Köprüsü üzerinde yürüyüp, şampanyanızı köprünün benzersiz manzarası eşliğinde içebilirsiniz. 

new york yılbaşı görseli

 

Paris'te Romantik Bir Yeni Yıl Gecesine Ne Dersiniz?

Birçok gezgin için romantizmin başkenti Paris, hem romantik hem de eğlenceli bir yeni yıl gecesi için ideal. Kutlamalar Champs Elysées bulvarında yoğunlaşıyor. Etoile Meydanı’na yakın bir yerde şampanyanızı içerken yeni yıla girebilirsiniz. Daha alternatif bir yer arayışı içindeyseniz, Paris’in belki de en iyi manzarasına sahip olan yeri Sacré Coeur’e gidebilirsiniz. Katedralin yakınında bulunan Montmatre bölgesi de yılbaşı kutlamaları için en özel noktalardan biri.

paris yeni yıl kutlaması

 

Yeni Yılı Londra'da Karşılayın

Londra’da her yıl Thames nehri kenarında yaklaşık 250.000 kişi toplanıp yeni yılı karşılıyor. Kentte yeni yıl kutlamaları Trafalgar Meydanı’nda yoğunlaşıyor. Big Ben’in çanları, yeni yıla girilmesiyle birlikte 10 dakika boyunca çalıyor. London Eye’dan atılan havai fişekler de gökyüzünü aydınlatıyor. Yeni yılın en eğlenceli etkinliklerinden biri de geçit töreni. Piccadilly Circus, Lower Regent Street, Pall Mall, Trafalgar Square, Whitehall ve Big Ben güzergâhında süren bu geçit törenine yüzlerce performans sanatçısı katılıyor.

londra'da havai fişekler

 

Yılbaşında Barselona'da Çılgınca Eğlenin

Barselona, dünyanın en eğlenceli kentlerinden biri. Kent, bu kimliğini yeni yıl kutlamalarında da ön plana çıkarıyor. Şüphesiz ki kentin en eğlenceli bölgesi La Rambla. La Rambla, geceye başlamak için oldukça uygun. Sonrasında otellerin ya da gece kulüplerinin düzenlediği partilerden birine katılabilirsiniz. Yeni yılı Barselona’da geçirecekseniz, Barselona’da birkaç gün kalsanız iyi edersiniz. Zira yıl içindeki en şenlikli geçitlerden biri olan Cabalgata de los Reyes Magos 5 Ocak’ta düzenleniyor.

barselona'da havai fişekler

 

Yeni Yıla En Kuzeyde Girin: Reykjavik

Yeni yıla Kuzey Kutbu’nun hemen dibinde girmeye ne dersiniz? Kış aylarında sadece 4 saat gündüzü yaşayan bu kent, benzersiz bir yeni yıl tecrübesi sunuyor. Reykjavik soğuk bir kent, ancak gece yaşantısı oldukça sıcak…Bu sıcaklıkta uzun gecelerin ve müzisyenlerin rolü büyük…Reykjavik’de saat 16.00 sularında güneş batıyor. Kutlamalar ise 18.00’de Reykjavik Katedrali önünde başlıyor. Gece boyunca atılan havai fişeklerle yeni yıl eğlencesi başlıyor. Gece boyunca gece kulüplerinde düzenlenen partilerde hemen hemen her müzik türünün en özgün örneklerini dinleyerek eğlenmek mümkün. Reykjavik'e kadar gitmişken, Dünya'nın en kuzey başketinde daha gezilip, görülecek çok şey var…

reykjavik'de havai fişek gösterisi

 

Uzak Doğu'da Değişik Bir Yeni Yıl Tecrübesi Yaşayın: Bangkok

Asya’nın yükselen kentlerinden Bangkok, değişik bir yeni yıl tecrübesi vadediyor. Bangkok’ta, her yıl tam üç yeni yıl kutlanıyor: Çin, Tai ve hepimizin kutladığı yeni yıl. Bu kadar fazla yeni yıl kutlanmasına rağmen yeni yıl gecesi, Bangkok için özel bir gece. Gecelerin oldukça hareketli olduğu Bangkok’ta yeni yıl gecesi, Central World bölgesindeki çeşitli gösteriler izlenerek yaşanmalı. Sanam Luang bölgesinde ise daha geleneksel kutlamalara katılabilirsiniz. Eğer yeni yıla farklı bir yerde, eğlenceli bir atmosferde iyi yemekler yiyerek girmek istiyorsanız, tercihinizi Bangkok’tan yana kullanabilirsiniz.

bangkok yeni yıl

 

Yeni Yılı Sıcak Bir Yerde Karşılayın: Rio De Janeiro

Kışa mola verip yeni yılı sıcak bir yerde karşılamak istiyorsanız Rio de Janerio, dünya üzerinde gidebileceğiz en iyi yerlerden biri. Her yıl yaklaşık 2 milyon insan Copacabana plajında yeni yılı karşılamak için buluşuyor. Tüm yıl boyunca süren partileriyle meşhur olan bu upuzun plaj, yeni yıl gecesi daha da özel bir yer haline geliyor. Akşam saat 19.00 dolaylarında başlayan partilerde konserler ve DJ performansları sergileniyor. Bu yıl yeni yılda çılgınca eğlenmek istiyorsanız, Rio tam size göre.

rio de janerio havai fişek gösterisi

 

Japonya'da Farklı Bir Yılbaşı Kutlaması

Yeni yıl, yıl içinde Tokyo’nun en renkli olduğu dönem. Çünkü yeni yıl, Japonya’daki en önemli tatil. Shogatsu adı verilen yeni yıl, 1– 3 Ocak arasında kutlanıyor. Tokyo’da yeni yıl kutlamaları, 1 Ocak’tan birkaç gün önce başlıyor. Hatsumōde geleneği gereği, Japonlar yeni yıl gününde tapınağa gidip ibadet ederek başlıyorlar. ”O- mamori” adı verilen muskaları yeni yılda sağlık ve şans için tapınaklara bırakıyorlar. Bu ibadet sırasında da geleneklere uygun olarak kimono giyiyorlar. Yeni yıl gecesi ise Tokyo’nun ünlü kulüplerine gidip DJ performanslarına katılmak ya da Zojoji tapınağında yerel halkla birlikte sake içmek ilginç olabilir.

tokyo'da yeni yıl kutlayan kalabalık

 

Hindistan'da Yeni Yıla Merhaba

Goa, yeryüzündeki cennetlerden biri. Hindistan’ın bu özel köşesi, yeni yıl döneminde dünyanın en büyük parti alanlarından biri haline geliyor. Anjuna plajında düzenlenen partilere dünyanın her yanından binlerce insan katılıyor. Mistik atmosferiyle Goa, yeni yıl için ilginç bir parti mekânı olabilir.

goa'da bir plaj

 

Yeni Yıla İlk Girenlerden Olun: Sydney'de Yılbaşı

Okyanusya kıtasının en büyük kenti Sydney, yeni yılda her profilden gezgine farklı bir yeni yıl tecrübesi sunuyor. Parıltılı gece kulüplerinden öğrenci barlarına kadar Sydney, her bütçeye göre eğlence sunuyor. Liman bölgesi, Sydney’de yeni yıl kutlamalarının merkezi. Opera binası ve Sydney Köprüsü manzarasıyla güzelleşen liman bölgesi, gece saat 00.00’ı gösterdiğinde havai fişeklerle aydınlanıyor.

sydney yılbaşı

 

Tüm gezginlerin yeni yılını kutluyoruz. İyi eğlenceler!

Holly On The Go

Holly On The Go

‘Seyahat ruhun gıdasıdır’ felsefesiyle yaşayan bir anne, eş, girişimci ve kahvekolik...

Yoruma kapanmıştır.