ESL 2016: Frankfurt Turnuvası

1997 yılında bir Alman firması olan Turtle Entertainment Gmbh tarafından kurulan ligler bütününe verilen isim olan ESL (Electronic Sports League) ülkemizde binlerce fanı olmasına rağmen, hala pek fazla bilinmiyor. 

Haziran ayının 18’inde Frankfurt'ta oyun severler çok büyük bir turnuvaya katılacaklar. Bilgisayar oyunu derken yanlış anlamayın; bilgisayar üzeri oynanan bu e-sporlarda sadece toplamda 10 milyon $ ödül dağıtıldı. Geçtiğimiz aylarda Şanghay’da yapılan turnuvanın birinci takımına 1.100.00 $ ödül verildi. Büyük bir sektör haline geldiğini söylesek herhalde hata yapmayız diyerek sizlere biraz daha detaylı bilgi vermek istedik.

ESL 2

Kısaca birkaç sene sonra Wimbledon açık tenis turnuvasında verilen ödülden çok daha fazlası bu bilgisayar oyun turnuvalarında verilecek. Çocuğunuzu tenis futbol veya yüzme gibi sporlarda kariyer yapması konusunda desteklerken iki kere düşünün; belki de saatlerini harcadığı bu e-spor dünyasında çok daha fazlasını kazanabilir.

Peki, Nedir Bu E-Spor?

"Bilgisayar başında spor mu olur" diye soran milyonlara karşı, inanılmaz bir hızda yükselmesinden mi bahsedeyim, 2020 olimpiyatlarında spor kategorileri arasına girme ihtimali olduğundan mı bilemiyorum ama electronic sports yani e-spor artık dünyamızın da hızla dijitalleşmesiyle, hayatımızın bir parçası. Aslında daha net anlamak için satranç ve briç örneklerini verebiliriz; bu 2 oyun da tıpkı e-spor oyunları gibi fiziksel bir güçtense, zihinsel bir çaba gerektiriyor ve rakibine karşı daha başarılı bir strateji tasarlayıp, uygulayabilen galip oluyor. Ki oyun zekâsı , teknik-koordinasyon, takım oyunu ve sağlam bir psikoloji bu sporlarda da oldukça önemli.
ESL

Bazen vakit geçirmek için cep telefonlarının oyun uygulamalarını, bazen de arkadaşlarımızla eğlenceli anlar için konsol oyunlarını oynarız. Rekabetçi bilgisayar oyuncuları ise çok daha karışık oyunlar olan E-spor dediğimiz League of Legends, Dota2 veya Counter Strike gibi oyunlardan oluşuyor. Bu oyunlar tıpkı gerçek sporlarda olduğu gibi, bir oyun diğer oyuna hiçbir şekilde benzemiyor. Oyunlar, kişisel becerilerin yanı sıra, sıkı bir takım ruhu gerektiriyor.  Oyuncular kendilerine ait ekipmanları ( kulaklık, mouse, klavye) getirip, diğer takımlarla turnuva konseptinde oynuyorlar. Oyunları izleyenler de oynayanlar kadar heyecanlı. Yeri geldiğinde önemli oyunlar internetten canlı yayınlanıp milyonların ilgisini çekiyor. Hatta bu oyunları futbol kadar heyecanlı anlatan spikerler bile var.

Tüm bunları besleyen arkada bir büyük ekonomi de var; takımların ve turnuvaların sponsorları büyük paralar veriyor. Turnuva kazananlarının da ne kadar aldığını yazımızın başında vermiştik.

ESL 4

Bu turnuvalardan en önemlilerinden biri bu Haziranın 18 ve 19’unda Almanya Frankfurt’ta yapıyor. Commerzbank-Arena kapalı stadyumda on binlerce oyun sever toplanıp bu turnuvayı izleyecek. Sadece izleme değil ayni zamanda oyunlarla ilgili etkinliklere katılıp hatta bir başlangıç mertebesinde görünen pro-gamer ( profesyonel oyuncuları) tanıma fırsatına kavuşacaklar.

 

Turnuvaya katılacak ya da izleyici olarak stadyumda bulunacak olanınız varsa Frankfurt şehir rehberimizi okumayı unutmayın. Almanya'ya uçmadan okuduğunuz takdirde işinize yarayacak çok şey olduğunu göreceksiniz….

ESL 3

Turnuvayla ilgili tüm bilgileri ESL Frankfurt resmi sayfasından (http://en.esl-one.com/dota2/frankfurt-2016/) edinebilirsiniz. Hep Fransa ve Euro 2016’dan bahsettiğimiz şu günlerde bir o kadar ilginç bir organizasyon olan Almanya ESL Frankfurt 2016’yı da es geçmeyelim.

ESL 1

Çocuğunuz bilgisayar ekranı karsısında kendini kaybederek oyun oynarken, hemen “dersini çalış” demeyip bir daha düşünün, belki de geleceğin profesyonel oyuncusuna bakıyor olabilirsiniz!

Fergano

Fergano

Veni, vidi, vici... Gezip, görüp, fethettiğim şehirler hakkında bilgi ve resim paylaşmak hayatımın büyük bir parçası!

Yorum Yazın