Eskiden Hapishaneydi, Şimdi Lüks Otel!

Dünyada bir sebepten dolayı eskiyen, bulunduğu arazi değer kazanan ya da en basitinden ilgili bölgede suç oranı düştüğünden fonksiyonunu yitiren hapishaneler farklı kullanım şekilleriyle karşımıza çıkıyor. 

Eski hapishane binalarının sıklıkla değerlendirilme şekli ise oteller… Otel haline gelen cezaevlerinden bazılarının oldukça lüks olduğunu, yüksek fiyatlarla odalarını kiraladıklarını söylemek mümkün… Pek çok hikayeyi, anıyı, yaşanmışlığı bulunduran bu otellerden 6 tanesini sizler için derledik. Üstelik içlerinde bizden bir tanesi de var.

1) Het Arresthuis, Hollanda

het-arresthuis

Hollanda'nın Roermond kentinde bulunan Het Arresthuis, cezaevi / tutukevi / hapishane anlamına gelen adıyla da köklerini inkar eden bir yapı değil. 19. yüzyıldaki caydırıcı görüntüsünü geride bırakarak içinde sauna, bahçe, spor salonu da bulunan lüks bir otele evrilmiş. 105 hücreli cezaevi binası bugün 40 geniş odalı bir otele dönüşmüş vaziyette. Oda içinde hapishane havası tamamen dağıtılmış olsa da ortak alandaki kapılarda orijinal hava halen kendisini hissettiriyor. 

Gecelik fiyatı oda başına 450 TL civarında.

2) Hostel Celica / Slovenya

Hostel Celica

Lonely Planet tarafından da daha önce ödüllendirilen Hostel Celica, Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da bulunuyor. 1882 yılında Avusturya – Macaristan İmparatorluğu ordusu için yaptırılan ve askeri hapishane olarak hizmet veren bina bugün oldukça popüler bir konaklama merkezi… Konuklarının gerçek koğuşlarda kaldıklarını da hatırlatalım. Oda fiyatı ortalama 200 TL.

Rezervasyon için tıklayınız.

3) Langholmen Hotel / İsveç

langholmen-hotel

Dar odaları, parmaklıklı pencereleriyle eskiden nasıl bir bina olduğunu hissettiren, bununla birlikte modern ve konforlu bir hale de getirilmiş ilginç bir otel Langholmen… 

İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan otel ilginç bir deneyim sunuyor. Oda fiyatları 350 TL civarı…

4) The Liberty Hotel / Amerika Birleşik Devletleri

Liberty Hotel 

Amerika Birleşik Devletleri'nin Boston kentinde yer alan The Liberty Hotel, cezaevinden dönüştürülen oteller arasında belki de en ünlülerinden biri… Yıllarca pek çok azılı suçluya ev sahipliği yaptıktan sonra 1972 yılında kapatılan cezaevinin, 2000'li yıllarda lüks otel olarak yeniden karşımıza çıkması sözkonusu… Bir zamanlar hapishane olduğunu hissettiren kimi detaylar da korunmaya devam edilmiş durumda.

Otelde odaların gecelik fiyato 1000 TL civarında…

İncelemek için tıklayınız.

 

5) Alcatraz Hotel / Almanya 

alcatraz-hotel

Otel adını her ne kadar Amerika'nın ünlü hapishanesi Alcatraz'dan alsa da, Almanya'nın Kaiserslautern şehrinde bulunuyor. 1800'lü yılların ortasından 2000'li yıllara kadar hapishane olarak kullanılan bina sonunda otele dönüştürülmüş. Ancak hapishane karakterinden ödün verilmeden, hatta özellikle kullanılarak da dekorasyonu tamamlanmış. 

Oda fiyatı gecelik ortalama 275 TL civarında.

6) Four Seasons Sultanahmet / Türkiye

four-seasons-sultanahmet1918 yılında inşa ediken Sultanahmet Hapishanesi, 1980 yılına dek pek çok ünlü misafiriyle hizmet verdi. Eskiden Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Vedat Türkali, Can Yücel, Aziz Nesin, Orhan Kemal, Kemal Tahir gibi pek çok ünlü ismin zorunlu msiafir olarak kaldığı cezaevi bugün lüks Four Seasons Sultanahmet. 

Diğer örneklerin aksine burada hapishane havasının ve özelliklerinin, şimdilerde oldukça güzel gözüken gözetleme kulesi haricinde muhafaza edilmediğini de belirtelim. 

İncelemek için tıklayınız.

koray

koray

Yorum Yazın