Dünya’nın En İyi Kayak Merkezleri

Alplerin eteklerinden Mont Blanc’a, Colorado’dan Alaska’ya Dünya’nın en güzel ve heyecan verici kayak pistlerini ve kayak turlarını sizler için derledik.

en ünlü kayak merkezleri

Fransa Kayak Merkezleri

Val d’isere

Fransa'nın Kayak Merkezleri

Alpler kayakçılar için bir cennet olsa gerek. Val d’isere bölgesi, Fransa’nın diğer kayak bölgelerine kıyasla daha az ağaçlık. Pistlerin yan taraflarında ağaçlık alanların bulunduğu manzaraya doyamadığınız bu açık alanlarda, kaybolma korkusu yaşamadan off-piste kayabilirsiniz. Peş peşe bindiğiniz liftlerle 1800 metre yüksekliğe çıkabilirsiniz. Ayrıca Val d’Isere’de ValPark adında çok güzel bir snow parkı var.

 

Tignes

Alpler'de Kayak Tignes

Tignes 1800 metre yükseklikte bir kasabadır. Bu kasabanın en güzel yanlarından biri buradan kalkan liftlerle her yere gidebiliyor olmanız. 300 km pist, 90 tane liftin tamamına Tignes’den erişim sağlanabiliyor. Size sonsuz seçenekler ve keyif vaat ediyor. Ben gideli birkaç sene oldu ama tadı hala damağımda. 1 pistten 1’den fazla geçmeniz gerekmediği sonsuz pistler hayal edin. İşte orası Tignes.

 

Chamonix

Kayak Tatili Chamonix

Chamonix, Mont Blanc dağlarının eteklerindeki kasabadır. Mont Blanc dağları 4800 metre yüksekliğindedir. Bu bölgenin özelliği bol kar ve off-piste seçeneklerinin bolluğu. Özellikle snowboard yapanlar için bir hazine.

 

Val Thorens

fransadaki kayak merkezleri

Fransa kayak köylerinde, her yerde karşılaşamayacağınız bir lüks vardır. Bu lüks de otel binasının kapısında kayaklarınızı takıyorsunuz ve hop kapıdan çıkışta kayıyorsunuz. Val Thorens kasabası bu özelliğiyle meşhurdur. 2300 metre yüksekliğinde, Avrupa’nın en yüksek kayak köyüdür. Tignes kadar olmasa da bu bölgenin 330 km pistinde 30 tane lifti bulunur. Bölgenin özelliği ise garantili kayak koşulları. Kar öngörülerine güvenebilirsiniz.

 

İsviçre Alpleri Kayak Merkezleri

Zermatt

İsviçre Kayak Yerleri

Zermatt İsviçre’nin Alplerinde bulunan bir kayak merkezidir. Burada 360 km pistle her seviyeden kayakçıya uygun pist bulabilirsiniz. Zermatt ayrıca dağ yürüyüşü meraklıları için de en iyi bölgelerden biri. Bölge ayrıca buzulları ve kayak merkezinin dağlarının en yüksek noktasına çıkan liftiyle görebileceğiniz en güzel kar manzaralarından birini sunuyor. En güzel özelliği ise Zermatt kasabasının sanki yılbaşında izlediğimiz filmlerden çıkmış, hayali bir Noel kasabası gibi olması.

 

Avusturya Kayak Merkezleri

Kitzbühel

 Avusturya'da Kayak Merkezleri

Kitzbüehel Kayak Merkezi’nde 179 km pistte 54 lift bulunur. Bu bölgenin özelliği geceleyin kayak kayma imkânıdır. Perşembe ve Cuma akşamları belirli pistleri akşam kayağı için açıyorlar. Daha kapsamlı bir akşam kayış için de rehber hizmeti sunuluyor. Rehber ile birçok pistte kayabiliyorsunuz.

 

İsveç Kayak Merkezleri

Are

İsveç Kayak Merkezi

Are’de 75 km pistte 30 lift bulunur. Kış olimpiyatları sıklıkla Are’de yapılır. Çünkü burayı diğer kayak merkezlerinden ayıran, rekabete uygun pistlerinin bulunması. Üst düzey yokuş aşağı pistlere çok sıklıkla rastlanılmıyor.

 

Bulgaristan'ın En İyi Kayak Merkezleri

Pamporovo

Bulgaristan En İyi Kayak Merkezi

Pamparovo kasabası 1650 km yüksekliğindedir ve bölgede 37 km pist ve 12 lift bulunur. Pamporovo kayak bölgesi, özellikle yeni başlayanlara çok uygun. Genelde güneşli hava şartları kaymakta zorluk çekenler için kolaylık sağlıyor. Ayrıca pistler de yumuşak ve yuvarlanmıştır. Ama zorluk seven kayakçılar için de pistleri bulunuyor. Pamporovo guruplar için çok uygun.

Bansko

Dünya Kayak Merkezleri

Bansko Kayak Merkezi’nde 70 km pist ile 12 lift bulunur. Kayak merkezi, ağaçla kaplı bir alan ortasında bulunan açık bir bölgede bulunmaktadır. En güzeli, her seviyede kayakçıya uygun pistine ek olarak fiyatları çok uygundur.

 

İspanya Kayak Merkezleri

Baqueira

Kayak Turları Arasında İspanya

1471 metre yüksekliğinde bulunan Baqueira kasabası 150 km pist ile 28 lift sunuyor. Kış aylarının hava koşulları genellikle kayağa uygun ve bol karlı geçer. Bölgede ayrıca rafting, balık tutma ve avcılık imkanları mevcut.

 

İtalya Kayak Merkezleri

Cortina

İtalya Kayak Merkezleri

Cortina d’Ampezzo’da kayak bölgesinde 120 km pistlerde 39 lift mevcut. 1956 yılında Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış. Cortina’da kar sıklığıyla beraber yapay kar makineleri de bulunduğu için kar garantilidir.

 

Colorado Kayak Merkezleri

Aspen

Kayak Yapmak İçin Aspen Uçak Biletleri

103 km piste sahip olan Aspen, Amerika’nın en ünlü kayak merkezidir.  Bölgede 2,700,000 m2 kayılabilecek alan bulunmaktadır. En uzun pisti 4,8 km ve alanın %50’sinin zorluk seviyesi ‘black diamond & double black diamond’ yani çok ileri seviye zorluktadır. Aynı zamanda burada ‘ESPN X Games’ gibi birçok kış etkinliği yapılır. Bu etkinliklerde yarışan ünlü kayakçılarla aynı pistlerden kayabilmek, Aspen’i özel kılan özelliklerden biri olsa gerek.

The Vail

en iyi kayak merkezleri the Vail

“Colorado Ticket” ile kullanabileceğiniz 117 lift ile 772 km’lik piste ulaşabiliyorsunuz. Avrupa’da bahsettiğimiz pist uzunluğunun 2 katından fazla uzunluğa çıkan “The Vail” neden bu kadar ünlü şimdi anlamışsınızdır. Her kayakçıya hitap edebilecek araziye sahip olan bu bölgede ayrıca snow parkı ve half pipe yanında kayak dışında da aktiviteler mevcut. Bütün imkanlarıyla çekici olan Vail’de özellikle 6,4 km uzunluğundaki pisti dikkat çekiyor.

Keystone

dünyanın en iyi kayak merkezleri Keystone

139 km pistinde 20 lifti bulunur. The Vail’de anlattığımız gibi Colorado her kayakçıya hitap edebilecek araziye sahip bir bölge ve bölgede kayak dışında birçok aktivite mevcut. Benim en çok hoşuma giden liftleri geç kapatmaları. Saat 8:30 gibi açıp, hava koşulları engel olmadığı sürece, saat 8 gibi kapatıyorlar. Ben, kayağa gittiğimde mümkün olan her anı kayarak geçirmek istediğim için liftlerin uzun süre açık tutulması veya Kitzbüehel’deki gibi gece açılan liftler tam bana göre.

Alaska Kayak Merkezleri

Whitefish

dünyanın en uzun kayak pistleri Whitefish

Meşhur Whitefish dağlarında 762 km pistte 11 tane lift bulunur. 5 km uzunluğundaki en uzun pisti ile kayakçıların ilgisini çekmektedir. Fakat meşhur olmasına rağmen çok fazla ziyaretçi almayan bölge genelde çok kalabalık olmaz, bu da sık kaymayı sevenler için şahanedir!

Kanada Kayak Merkezleri

Banff

kış tatili için kayak yampak için banff kanafa

139 km pist bulunur ve 7 adet lift vardır. Banff ‘ın en büyük özelliği, inanılmaz kar koşulları haricinde, doğal hayatla iç içe olmasıdır. Liftle çıkarken bazen dolaşan Kanada geyiklerine rastlayabilirsiniz. Hatta Huski köpeklerinin çektiği kızaklarda doğal hayatı yakından görebilirsiniz.

Bu sene bir kaçamak yapıp kayak kaymaya gitmek isteyenler için, Bavul.com’un kayak turları sayfasını ziyaret etmenizi öneririz. Bir kayak kaçamağı yerine Aspen’e gitmek isteyenler ve doyasıya kayak kaymanın tadını çıkarmak isteyenler için de uygun Aspen Uçak Biletleri bulabilirsiniz.

Kayak Turları ve Kayak Tatili

ayli wayli

ayli wayli

Full name `ayli wayli puddin payli`. She has a confusing heritage of a Hungarian-Austrian grandfather, American mother and a Turkish father. She has an even more confusing life of being born and raised in America, studying in Turkey and then living in Holland where she did a marketing masters. The most confusing of all, is having to explain all this anytime someone asks...

Yorum Yazın