Dünyadan 5 Nefes Kesici Yakamoz Plajı

"Yakamoz" denilince pek çok kişinin aklına güzel bir dolunay gecesinde denizin üzerine vuran ay ışığının güzelliği geliyor. "Biz Heybeli'de mehtaba çıkardık" melodisi bu anlarda kulaklarda raks etse de, pek çok kişi için yakamozun ay ışığıyla bir ilgisi olmadığını öğrenmek şaşkınlık verici olabiliyor. 

Rumca "diakamos" kelimesinin kökenli "yakamoz", deniz canlılarının çıkardığı ışık sayesinde deniz üzerinde yaşanan aydınlanmaya verilen isim… Yani deniz üzerinde gördüğünüz ışıltı ve ışıkların kaynağı ay ışığı değil, içinde yaşayan canlılar!

Son aylarda İstanbul'un renginin değişip lacivertten turkuaza dönmesinin ardında da "Emiliania Huxleyi" adlı mikroorganizmalar olduğu açıklanmıştı.

Suyun rengini gündüz gözüyle değiştiren mikro organizmalar bir yana, biz sizler için "biolüminisans" adı verilen, denizde yakamoz, plajda ışıltı saçan canlıların güzelleştirdiği plajları derledik… Bir nevi deniz ateşböcekleri karşınızda! 

1)  Primrose Sands, Tazmanya 

primrose sandsfotoğraf: Andrew Klapton

Her ne kadar Tazmanya denilince aklımıza ilk olarak "Tazmanya Canavarı" geliyor olsa da Avustralya'nın güneyindeki bu ada, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmayı başarıyor. Adanın kuzeybatısında bulunan Primrose Sands, geceleri mavi bir ışıltıyla aydınlanan enteresan bir yer halini alıyor. Noctiluca scintillans adı verilen tek hücreli planktonların milyarlarcasının bir araya gelmesiyle oluşan bu büyülü ışıltı gerçekten de nefes kesici. Gün ışığında Primrose Sands'de pembe alglere rastlıyorsanız, hava kararınca bu doğal güzelliğe şahit olma şansınız artacak demektir. 

Tazmanya'ya uçak bileti. 

2) San Diego, Amerika Birleşik Devletleri

Lingulodinium polyedrum planktonfotoğraf: Phillip Colla 

San Diego'nun Mission Bay ve Torrey Pines gibi plajlarına gidip gündüz pembemsi kırmızı dalgaların sahile vurduğunu görüyorsanız gece sizin için hoş bir sürprizimiz var. Lingulodinium polyedrum adlı kırmızı algler gece kıyıya mavi ışıkla aydınlatılmış dalgaların vurmasını sağlayacak. 

San Diego uçak bileti. 

3) Okayama, Japonya

okayama

Vargula hilgendorfii, adlı "deniz ateşböceği" lakaplı canlılar, fotoğrafta gördüğünüz güzelliğin mimarları… Japonya Okayama'da Seto Denizi'nde yaz aylarında görünen bu güzel canlılar, yanıp sönen mavi ışıklarıyla nefes kesici bir görüntüye imza atıyorlar. Gündüz kumların arasına saklanıp gece ortaya çıkıyorlar ve bu güzelliği oluşturmayı başarıyorlar. 

Okayama uçak bileti

4) Vieques, Porto Riko 

Vieques

fotoğraf: 3days-away.com

Porto Riko'nun güney ucunda bulunan Vieques, Mosquito Bay'de karşınıza çıkan dinoflagellatlar, nefes kesici görüntünün ardındaki canlılar. Bir yemek kaşığı kadar suda 6000 kadarının bulunduğu bir durumda masmavi ışıldayan bir denizle karşılaşabiliyorsunuz. Sanki tüm evren deniz kıyısına doluşup kıyıya vurmış gibi… 

Porto Riko uçak biletleri

5) Maldivler

maldivler

fotoğraf: wei hung hei

Dünyadaki pek çok güzellik sahnesinde podyuma çıkmayı başaran Maldivler, doğal olarak bu seride de karşımıza çıkmayı başardı. Gece ışıldayan bir plaj görmek istiyorsanız yine Maldivler imdadınıza yetişiyor. Ostracod crustaceans, özellikle sonbahar aylarında, gel-git sebebiyle denizin çekildiği dönemde etkisini gösteriyor. Kuredu Adası bu iş için biçilmiş kaftan…

Maldivler uçak bileti

 

koray

koray

Yorum Yazın