Dünyaca Ünlü En ilginç & En Popüler Festivaller

Dünya eğlenceli ve yaratıcı insanlar ile dolu. Her yıl Dünya’nın dört bir yanında düzenlenen birbirinden renkli ve ilgi çekici festivaller de bunun kanıtı. Size de “keşke orada olsam” dedirtecek, arkadaşlarınız ile geziler planlatacak dünyanın en ilginç, en dikkat çekici, en popüler ve en çılgın festivalleri karşınızda.

1. Las Fallas

dünyaca ünlü ilginç festivaller las fallas festival of fire 

Nerede: Valencia – İspanya

Ne Zaman: 15-19 Mart

Fiesta ve siesta kelimelerini dünya literatürüne kazandıran, eğlence ve parti için her zaman bir neden bulabilen İspanyolların insanlığa armağanı olan Las Fallas, her yıl Dünya’nın dört bir yanından on binlerce ziyaretçinin katılımıyla Valensiya’da gerçekleşiyor. Festivalde fallas adı verilen, bir durum, gündem ya da siyaset gibi konulara alaycı birer eleştiri getiren dev heykeller günlerce festival komitesi ve ziyaretçilerin görebilmesi için sokaklarda sergileniyor.

dünyaca ünlü ilginç festivaller las fallas festival of fire ispanya 2dünyaca ünlü ilginç festivaller las fallas festival of fire ispanya 3

 

 

 

 

 

Günlerce şamatanın hiç dinmediği Las Fallas festivalinin son gününde ise tüm heykeller ateşe veriliyor.

 2. Holi Festivali – Festival of Colours

dünyaca ünlü ilginç festivaller hindistan festivalleri holi festivali

Nerede: Hindistan ve Nepal

Ne Zaman: Mart ayında

Renklerin Festivali ya da Bahar Festivali olarak bilinen Holi festivali dünyanın en eski festivallerinden biridir. Her yıl mart ayında dolunay gecesi başlayan bu festival, dini bir bayram olduğu halde tüm Dünya’da benzerleri kutlanan tek festivaldir. Hindistan festivalleri arasında en popüleri olan Holi’nin tarihçesi de oldukça ilginç. Hint Mitolojisi'nde kötülüklerin kralı olarak bilinen Hiranyakaşipu ile tanrı Vishnu arasındaki savaş sonucunda iyinin kötüye karşı zaferini simgeleyen festival aynı zamanda baharın da müjdecisidir.

dünyaca ünlü ilginç festivaller hindistan festivalleri holi festivali2dünyaca ünlü ilginç festivaller hindistan festivalleri holi festivali3dünyaca ünlü ilginç festivaller hindistan festivalleri holi festivali 4

Festivalin yapıtaşı Gulal adı verilen tamamen doğal olarak üretilmiş renkli tozlardır. Festival boyunca tüm sokaklar, insanlar rengarenk tozlar ile kaplanıyor ve kast sistemi birkaç günlüğüne bile olsa ortadan kalkıyor.

Gulal renkleri anlamları:

Kırmızı: Saflık

Yeşil: Zindelik

Mavi: Sakinlik ve ağırbaşlılık

Sarı: Dindarlık

Hindistan ve diğer ülkelerdeki Holi kutlamalarına gidemeyenler üzülmeyin. Artık Holi Festivali İstanbul’da da 1 Ekim’de Color Festival adı altında kutlanıyor.

Holi Bonusu:

3. St. Patrick’s Day – Aziz Patrick Günü

dünyaca ünlü ilginç festivaller aziz patrick günü, st patricks day

Nerede: İrlanda ve Amerika

Ne Zaman: 17 Mart

İrlanda’nın kurucularından olan Aziz Patrick (M.S. 385- 461) anısına kutlanan zamanla ulusal ve kültürel bir şölene dönüşen Aziz Patrick Gününde Dünya üzerinde İrlandalı’ların yaşadığı tüm şehirlerde sokaklar ve insanlar yeşile boyanıyor.

dünyaca ünlü ilginç festivaller aziz patrick günü, st patricks day geçit törenidünyaca ünlü ilginç festivaller aziz patrick günü, st patricks day yeşil nehir dünyaca ünlü ilginç festivaller aziz patrick günü, st patricks day 3

İrlanda’dan sonra en kalabalık İrlandalı nüfusu Amerika’da bulunuyor. Bu nedenle en coşkulu kutlamalar Amerika’da gerçekleşiyor. Öyle ki Chicago’lular Chicago nehrini Aziz Patrick günü için yeşile boyuyor. Aziz Patrick Günü hakkında ironik gerçekler: Festival 250 yıl kadar önce Amerika’da başlıyor. Ayrıca anısına festivaller düzenlenen Aziz Patrick İrlandalı değil, İngiliz. Her ne kadar bugünde herkes yemyeşil giyinse de İrlanda’nın kırsalında yaşayanlar, yeşil perilerin favori rengi olduğu için bu renk giyinmenin uğursuzluk getireceğine inanıyorlar.

4. Dia de los Muertos – Day of Dead – Ölüler Günü Festivali

dünyaca ünlü ilginç festivaller dia de los muertos ölüler günü festivaliNerede: Meksika

Ne Zaman: 1-2 Kasım

Kökenleri koloni öncesi zamana dayanan, 2500-3000 yıldır kutlanıldığı tahmin edilen Ölüler Günü Festivali aztek takviminin 9. Ayında başlar. Festivalin amacı ölülerin unutulmamasını sağlamaktır çünkü inanışa göre asıl ölüm unutulunca başlar.

dünyaca ünlü ilginç festivaller dia de los muertos ölüler günü festivali 2 dünyaca ünlü ilginç festivaller dia de los muertos ölüler günü festivali 3dünyaca ünlü ilginç festivaller dia de los muertos ölüler günü festivali 4

Ölüler Günü Festivali boyunca ruhlar sevdiklerini ziyarete gelirler. Ölen ataları anmak ve onları mutlu etmek için mezarlıklar temizlenir, şekerden kafatasları, ölen kişilere ait obje ve kokulardan oluşan sunaklar hazırlanır. Makyaj, kostümler ve ilahiler eşliğinde ölenlerin ruhları beklenir.

Festival 2008 yılında UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girmiştir.

5. La Tomatina – Domates Festivali

dünyaca ünlü ilginç festivaller la tomatina domates festivali

Nerede: Bunol – İspanya

Ne Zaman: Ağustos ayının son çarşambası

Her yıl 20.000’den fazla insanın katılımıyla gerçekleşen Domates Festivali Dünya’nın en büyük yemek savaşı olarak biliniyor. 1945 yılından bu yana düzenlenen festivalin nasıl başladığını kimse tam olarak bilmiyor. En güçlü olasılık olarak sevilmeyen bir belediye başkanına tepki amaçlı atılan domateslerin bir domates savaşına dönüşmesi kabul edilmektedir.

dünyaca ünlü ilginç festivaller la tomatina domates festivali 2 dünyaca ünlü ilginç festivaller la tomatina domates festivali 3 dünyaca ünlü ilginç festivaller la tomatina domates festivali 4

Domates Festivali sabah 10’da başlar. Şehir meydanındaki yağlı bir direğin tepesine bir jambon konur ve yeterince çevik bir kişinin direğe tırmanarak jambonu aşağı atması beklenir. Jambom düştükten sonra 6 kamyon şehrin farklı noktalarına 160 ton domates bırakır ve domates savaşı başlar.

6. Burning Man – Yanan Adam Festivali

dünyaca ünlü ilginç festivaller burning man yanan adam festivali

Nerede: Nevada Çölü – ABD

Ne Zaman: Ağustos sonu – Eylül başı

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen yaklaşık 70.000 kişinin katıldığı 8 gün süren Burning Man Festivali Dünya’nın en popüler festivalleri arasında yer alıyor. Festival boyunca devasa boyuttaki sanat eserleri sergileniyor, birbirinden ilginç kostümler, ışık ve sahne şovları ile 8 gün boyunca Nevada Çölü’nün ortasında tüm tabular yıkılıyor ve festival kapanışında dev ahşap heykeller yakılıyor.

dünyaca ünlü ilginç festivaller burning man yanan adam festivali 2 dünyaca ünlü ilginç festivaller burning man yanan adam festivali 3 dünyaca ünlü ilginç festivaller burning man yanan adam festivali 4

Modern hipilerin varoluş kutlaması olarak görünen, düzenli anarşi ve hedonizmin zirve noktası olan Burning Man Festivalini önümüzdeki yıl kaçırmak istemiyorsanız Burning Man Festivali ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz. Festivalin felsefesini daha iyi kavramak içinse 10 maddelik prensip listesine bakabilirsiniz. 

Tabi Amerika'ya 8 günlük bir festivale gitmenin zorluklarının da farkındayız. "O kadar uzaklara gidemem" diyenler Avrupa'nın dünyaca ünlü popüler müzik festivalleri yazımıza gözatabilirler.

7. Carnevale di Venezia – Venedik Karnavalı

 dünyaca ünlü ilginç festivaller venedik karnavalı

Nerede: Venedik – İtalya

Ne Zaman: 11-28 Şubat (2017 için)

13. yüzyıldan bu yana kutlanan Venedik karnavalı gelmiş geçmiş en iyi partilerden sayılıyor ve her yıl Şubat ayında Dünya’nın dört bir yanından binlerce insanın katılımıyla gerçekleşiyor. Karnavala özgü kıyafet ve maskeler haftalarca Venedik sokaklarını süslüyor.

dünyaca ünlü ilginç festivaller venedik karnavalı 2 dünyaca ünlü ilginç festivaller venedik karnavalı 3 dünyaca ünlü ilginç festivaller venedik karnavalı 4

Venedik Karnavalı 2017 yılında 11-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Eğer siz de her anı ömürlük birer kare olan bu ihtişamlı şöleni kaçırmak istemiyorsanız yerinizi şimdiden ayırtmanızı tavsiye ederiz. Zira Venedik Karnavalı’na haftalar kala şehirde kalacak yerler tükeniyor.

Karnaval ile güzel İtalya gezisini birleştirmek isteyenlere "İtalya Gezi Programınızı Yapmadan Evvel Bilmeniz Gerekenler" yazımıza gözatmalarını tavsiye ederiz.

8. Diwali – Festival of Lights – Işık Festiali

 dünyaca ünlü ilginç hindistan festivalleri diwali ışık festivali

Nerede:Hindistan

Ne Zaman: Sonbahar – 2016 yılı için 30 Ekim

Dünya’nın en renkli ülkesi olan Hindistan’da Hinduların ışık festivali olarak kutlanan Diwali festivali, Hindu inancına göre iyinin kötüye galip gelmesini temsil ediyor. Refah tanrıçası Lakşmi’nin en parlak evleri ihya ettiğine inanıldığı için festival boyunca tüm sokaklar ve binalar ışıklarla süsleniyor, evlerde mumlar yakılarak kötülüklerden korunulduğuna inanılıyor.

dünyaca ünlü ilginç hindistan festivalleri diwali ışık festivali 2 dünyaca ünlü ilginç hindistan festivalleri diwali ışık festivali 2 dünyaca ünlü ilginç hindistan festivalleri diwali ışık festivali 3

Hindistan’ın yanısıra Nepal, Sri Lanka, Myanmar, Mauritius, Guyana, Trinidad & Tobago, Surinam, Malezya, Singapur ve Fiji’de de Diwali ışık bayramı kutlanıyor.

9. Rio Karnavalı

 dünyaca ünlü ilginç festivaller rio karnavalı

Nerede: Rio de Janeiro – Brezilya

Ne Zaman: Şubat-Mart

Rio ülkemizde ve Dünya’da en bilinen karnaval olma ünvanını açık ara önde taşıyor. Tarihçesi 1700lü yıllara dayanan karnavalda her yıl 2 milyonu aşkın insan Rio sokaklarında çılgınlarcasına eğleniyor.

dünyaca ünlü ilginç festivaller rio karnavalı 2 dünyaca ünlü ilginç festivaller rio karnavalı 3 dünyaca ünlü ilginç festivaller rio karnavalı 4

Samba okullarının yıl boyu hazırlamış olduğu kostümler, dans gösterileri ve her biri sanat eseri olan geçit töreni araçları ile Rio karnavalı Dünya üzerindeki en büyük şova dönüşüyor.

 

10. Oktoberfest

dünyaca ünlü ilginç festivaller oktoberfest bira festivali

Nerede: Münih – Almanya

Ne Zaman: Eylül sonu – Ekim başı

Oktoberfest Dünya’nın en büyük bira festivali olarak biliniyor. Festival, 1810 yılında Bavyera Prensi Ludwig ile Prenses Therese’nin evlilik töreni şerefine başlatılmış ve şenlikler her yıl daha da büyüyerek bugünkü devasa Bira Festivaline dönüşmüş.

dünyaca ünlü ilginç festivaller oktoberfest bira festivali 2 dünyaca ünlü ilginç festivaller oktoberfest bira festivali 3 dünyaca ünlü ilginç festivaller oktoberfest bira festivali 4

2013 yılında festivalde tüketilen bira miktarının 96,178,668 $ olduğu belirtiliyor. Geleneksel kıyafetleri, muhteşem Alman Birası ve brezelleriyle Oktoberfest kaçırılmayacak bir şölen. Siz de bu festivalde yerinizi almak istiyorsanız Münih biletinizi şimdiden ayrtmanızı tavsiye ederiz. Festival hakkında detaylı bilgi almak için "Münih’teki Oktoberfest’e Gitmişken" yazımıza gözatabilirsiniz. 

Bonus – Tarihi Kırkpınar Güreşleri

kırkpınar yağlı güreşleri edirne

Nerede: Kırkpınar – Edirne

Ne Zaman: Haziran

1361 yılından bu yana gerçekleştirilen ve tarihin aralıksız olarak düzenlenen en eski spor organizasyonu olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ülkemizde olduğu kadar Dünya’da da her geçen yıl adından daha çok söz ettiriyor.

kırkpınar yağlı güreşleri edirne 2 kırkpınar yağlı güreşleri edirne 3 kırkpınar yağlı güreşleri edirne 4

Hikayeye göre 1357 yılında Orhan Gazi’nin Rumeli seferleri sırasında oğlu Süleyman Paşa Edirne’yi geçici bir süreliğine fethettikten sonra keşif akınına çıkar. Mola verdikleri yerde 40 akıncı güreşe tutuşur. Saatlerce süren güreşlerde Ali ve Selim kardeşler bir türlü yenişemezler. Tüm gece boyu güreşen kardeşlerin sonunda nefesleri kesilir ve oracıkta can verirler ve aynı yere gömülürler. Yıllar sonra bu bölgeye tekrar gidildiğinde mezarlarından 40 pınar fışkırdığı görülür ve bu kardeşlerin anısına bu bölgeye Kırkpınar denilmeye başlanır.

Kırkpınar Güreşleri Perşev, Yağlama, Salavatlama, Dualama gibi birçok kendine özgü ritüeli ile 2010 yılında UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmiştir.

Allah,Allah İllallah

Erler çıktı meydane

Biri birinden merdane

Biri ak, biri kara

Mevla’m her birine kuvvet vere

Oz

Oz

Yorum Yazın