Dört Günde Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs, Akdeniz üzerindeki en büyük adalardan biri. Gönülden, tarihi ve politik anlamda çok iç içe olduğumuz, aynı dili konuştuğumuz soydaşlarımızın, anadolu insanının anadolu dışında yaşadığı az lokasyondan biri. Dört ana şehri bulunan Kıbrısta güzel, keyifli ve dolu dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız dört güne ve bir kıbrıs uçak bileti almaya ihtiyacınız var.

Gelin bu dört güne bakalım:

Gün 1: Girne

Ercan havalimanına indikten sonra taksi ya da çeşitli servis olanakları ile otelinize gidip eşyalarınızı bırakın. Girne konaklamak için plajları, gece hayatı ve canlılık açısından çok hareketli. Daha sakin bir tatil bekleyenler, Gazi Mağusa’ın 12km dışında uçsuz bucaksız Akdeniz manzaralı Salamis ya da dünyadaki az sayıdaki hayalet şehirlerden biri olan “Kapalı Maraş’ın” mistik manzarasına bakan Palm Beach Otel’i tercih edebilirler.

Girne’de önerilerimiz ise Jasmin Court, Rocks, Deniz Kızı, Acapulco ya da Bellapais bölgesi. Araba kiralamak çok güzel bir seçenek. Ancak trafiğin tersten akması ve alışık değilseniz sağdan direksiyonlu araba kullanımı riskli. Önerim otomatik araba ile sabah 1 saat şehir içinde çok yavaş pratik yapıp yola çıkmanız. İlk gün deniz keyfi, sahilde su sporları, akşam Girne limanında harika yemek ve üstüne limanda gezi, akşam Casinolar ve gece yaşantısı… Tatile bu şekilde keyifle başlanabilir.

kıbrıs'taki mavi köşk

 

Gün 2: Gazi Mağusa

İstikamet Gazi Mağusa. Kale içinde gezi ve Lala Mustafa Paşa camii’ni gezmek önemli. Kıbrıs’ın en eski katedrallerinden biri 1500’lerden beri artık camii. Petek pastanesinde surlara bakarak limonata içip serinlemek mümkün. Kıbrıs Mayıs ve Ekim arası çok sıcak. Güneş kremi, sürekli sıvı alımı sağlığınız için önemli. Namık Kemal’in ürgün hayatı yaşadığı evi, Canbulat’in kahramanca adayı Osmanlı hükmdarlığına alışını görmek için ise Liman ağızındaki Canbulat müzesini gezmek elzem.  Bu noktadan sonra yürüyerek kale surlarının güneyinden çıkıp Palm Beach bölgesine gidin. Askeriye sınırları içindeki Mozaik müzesini kaçırmadan gezin ve sahilde Palm beach otelin yanındaki tel örgüden bir zamanlar dünyanın en büyük tatil beldelerinden biri olan Varosha yani Kapalı Maraş’ı izleyin. 1974 mutlu barış harekatından sonra kapanan ve günümüze kadar hiç bir şekilde girilmeyen bu hayalt şehrin önündeki kumsallar ve plajlar 1974 yılından beri bakir. Dönerken anıt ismi verilen meydanda pide arası döner ve naneli ayran yemeden gitmeyin. Mekanın ismi Hala’nın yeri. Şeftali kebabı da söyleyerek Kıbrıs mutfağına giriş yapabilirsiniz. Akşama daha vaktiniz var ise taksi ya da kendi arabanız ile Adanın sivri burnu Karpaz’a doğru gidebilir ve Caretta Caretta kaplumbağlarının yumurtladığı bakir plajlarda yüzebilir, Yeni Erenköy’deki Emir’in yerinde dünya yiyebileceğiniz en güzel mezeleri yiyebilirsiniz. Kaçırılmaması gerekn tarihi yerler dünyanın en eski anfitiyatrolarından biri olan Salamis Harebeleri ve hemen karşısında bulunan Hz.İsa’nın 12 havarisinden birinin yerleştiği St.Barnabas manastırı.

kıbrs'ta bir kilise

 

Gün 3: Lefkoşa

Bugün ise tarihi şehir Lefkoşa’ya kısa bir gezinti yapmak ve öğleden önceyi sıcak olmadan geçirmenizi öneririm. Nem ve sıcaklıktan dolayı sabah 8:30’da orada olup öğlenden önce ayrılmanızı öneririm. Yiğitler burcundaki parka gidip tellerin ardındaki  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi topraklarını görmek, sur içindeki çarşılarda alışveriş yapmak ve esnafa katkıda bulunmak, pasajlara girmek, değişik Lefkoşa türk tipi evleri ve kapılarının fotoğraflarını çekmek, merhum Cumhurbaşkanı R.R.Denktaş’ın mezarı ve anıtını ziyaret etmek ve Saray otelinin tepesine çıkıp tüm adayı görmek yapılacaklardan bazıları. Buradan sonra istikamet Güzelyurt üzerinden Lefke. Portakal bahçeleri arasında sessiz ve yaşlı amcaların oturduğu kahvehanelerde muhteşem Kıbrıs Türk kahvesi içmek, denize ayağınızı sokup kuzey sahillerde Türkiye’ye bakmak, tarihi soli harabelerini gezmek çok önemli.

kıbrıs'ta bir tarihi harabe

 

Son Gün: Tekrar Girne

Girneyi bu kadar kolay bitirebileceğinizi düşünmüyordunuz değil mi ? Bellapais manastırı ve romantik bir manzaralı yemek, Lapta ve İngiliz köylerinde kahve ve manzara keyfi. Ünlü Kıbrıs’lı Mavi Köşk ve St.Hilarion kalesi… Bunlar Kıbrıs’ta tatilinizi deniz dışında aktif dinlenme, kültür ve tarih bilgisi için bunları gerçekleştirmenizi öneririz. Eğer uçağınız akşam ise sahildeki Dome otelde son keyifli içeceğinizi alıp havalimanına erken varmanızı öneririm.

mtamer

mtamer

Yorum Yazın