Cadılar Bayramı İçin En İyi Yurtdışı Destinasyonları

Avrupa ve Dünya'nın Noel'den sonra en önemli okazyonu olan Cadılar Bayramı son yıllarda ülkemizde de gittikçe artan bir yoğunlukta kutlanmakta. Ancak aradığınız en iyi partiler ve Cadılar Bayramı etkinlikleriyse adresler değişmiyor. Haftalar öncesinden başlayan hazırlıkları ile bu destinasyonlar size günlerce süren bir Cadılar Bayramı deneyimi vaadediyor. Siz de korku ve eğlencenin birarda olduğu gelmiş geçmiş en güzel Cadılar Bayramı parti ve etkinliklerini arıyorsanız listemizdeki destinasyonlar tam size göre. 

Dünya’nın En İyi Cadılar Bayramı Destinasyonları

1. Salem – Massachusetts – ABD

salem cadılar bayramı cadı evi

1692 yılında kurulan 150 kişinin cadılık suçlaması ile yargılandığı 29 kişinin idam edildiği cadı mahkemeleri ile ünlü Salem kasabası Cadılar Bayramı’nı kutlayabileceğiniz en anlamlı yerlerden biri.

Salem’de Cadılar Bayramı bir gün değil Ekim ayı boyunca her gün devam ediyor. Cadı Müzesi, Balmumu Müzesi, Cadı Tarihi Müzesi, Canlı Büyü Seansı, Frankenstein Kalesi,  Mezarlık ve Gece yarısı Kabus turları gibi Cadılar Bayramını dolu dolu yaşayabileceğiniz mekan ve aktiviteleri ile Salemden de karanlık tarihinden de vazgeçemeyeceksiniz. Ancak Salem’e gidemiyorsanız üzülmeyin, cadı mahkemeleri, öncesi ve sonrasını fantastik bir dil ile Cadılar’ın gözünden konu alan Salem dizisi ile o günleri yeniden yaşayabilirsiniz.

2. Transilvanya – Erdel – Romanya

transilvanyada cadılar bayramı

Drakula efsanesinin1 doğduğu, karanlığın en koyu olduğu, Dünya’nın en tekinsiz yerlerinden Transilvanya’da tüyler ürperten bir Cadılar Bayramı geçirmeye ne dersiniz?

Romanya, gotik mimarisi ve boydan boya uzanan ormanları ile ürkütücü ülkeler arasında başta gelir. Transilvanya ise uzun yıllardır Kurt Adamlar, yaratıklar ve besin piramidinin tepesinde olan vampirlerin diyarı olarak anılmaktadır. Bram Stoker’ın Drakula’sının esin kaynağı Kazıklı Voyvoda2 nın burada yaşamış olması ise işin tuzu biberidir.

Drakula’nın şatosu olarak geçen Bran Kalesi’nde her yıl düzenlenen Cadılar Bayramı Partisi’ni kaçırmak istemiyorsanız biletlerinizi şimdiden almanızı tavsiye ederiz.

Transilvanya’ya kadar gitmişken Romanya’nın güzide kentleri Bükreş ve Brasov’u yakından incelediğimiz Romanya Gezi Notlarımıza da göz atabilirsiniz.

3. Paris

paris-cadilar-bayrami

Balayı ve Sevgililer Günü’nün vazgeçilmez rotası Paris’e dair ne biliyorsanız unutun. Eyfel Kulesinden Paris’i seyretmek, Şanzelize’de bir kahve içmek, La Fayette alışveriş yapmak, Sein Nehrii’nde tekne gezintisi yapmak, Lourve müzesinde bitmeyen kuyruğu aştıktan sonra insan selinin içinde uzaktan Mona Lisa’yı seçebilmek, Notre Dame Kilisesinde Esmeralda’yı anmak…

Şimdi Paris’in karanlık yüzünü keşfetme zamanı. Cadılar Bayramı’nda Paris’te yapabilecekleriniz sınırsız.

paris vampir muzesi Le Musee Des Vampires Dünya’nın tek vampir müzesi Le Musée Des Vampires3

paris montmartre mezarlığı 11 hektarlık alana yayılmış birbirinden gotik ve ürkütücü sanat eserleri ile dolu, sakinleri arasında Alexandre Dumas,  Dalida, Michel Foucault gibi ünlü isimlerin de bulunduğu Paris’in 3. Büyük mezarlığı Montmartre Mezarlığı4

 

paris yeraltı mezarlığı Ziyaretçilerini “Dur, Burası Ölümün İmparatorluğu” yazısıyla karşılayan 6 milyondan fazla iskeletin bulunduğu Paris  yeraltı Mezarlığı5

 

 

paris pere Lachaise mezarlığıMoliere, Jim Morrison, Chopin, Balzac, Rodenbach, Colette, Oscar Wilde ve Yılmaz Güney gibi efsanelerin ebedi istirahatgahı Père Lachaise Mezarlığı6

 

 

disneyland-paris-cadilar-bayrami Tabi çocukları da unutmamak lazım Dünya’nın en büyük oyun ve eğlence merkezlerinden Disneyland Paris7’in en keyifli zamanı  muhtemelen Cadılar Bayramı. Kostüm şovlar, dekorasyonlar ve aktiviteler ile Cadılar Bayramı ruhu Disneyland’in her köşesini  kaplıyor.        

 

Bunların yanı sıra Paris’in Gizemleri turu8 gibi etkinlikler de Cadılar Bayramının tuzu biberi olacak. Ve tabi ki Paris Cadılar Bayramı partileri ni kaçırmak istemeyeceksiniz. Bu Cadılar Bayramı için Paris gezinizi planlamaya hala başlamadınız mı?

4. Kutna Hora – Çek Cumhuriyeti

Sedlec Kemik Kilisesi Kutna Hora Prag

Cadılar Bayramı'nı 40 bin hayalet ile birlikte geçirmek ister misiniz? Çek Cumhuriyetinin Bohemia bölgesinde Prag yakınlarında bulunan Kutna Hora kasabası ülkenin popüler lokasyonlarından. Kasaba Meydanı UNESCO'nun Dünya Tarihi Mirası listesinde yer alıyor. Sedlec İskelet Kilisesi9 40 bin insanın kemikleri ile dekore edilmiş bir kilise.

Tabi Kutna Hora'ya kadar gitmişken eğlence şehri Prag'daki Cadılar Bayramı Partileri'ni kaçırmak istemezsiniz.

5. Cancun – Meksika

ölüler günü meksika cadılar bayramı makyajı

27 kilometrelik sahil şeridi ile Meksika'nın en ünlü sahil kasabası Cancun'da gün Ölülerin Günü! Latin ülkelerinin 1-2 Kasım'da kutladığı Ölüler Günü Festivali Samhain'ın Amerika kıtası versiyonu olarak geçiyor. Festival boyunca birbirinden ilginç makyaj ve kostümler, birbirinden renkli dekorasyonlar eşliğinde sokakları süslüyor. Tabi Meksikaya kadar gitmişken Mexico City'i, Dünya'nın en ürkütücü yerlerinden olan Oyuncak Bebek Adası10 ( Isla de las Munecas)'nı ve Dünya'nın en büyük denizaltı müzesi olan Meksika Sualtı Müzesi11 ( MUSA)'ni görmeden dönmek olmaz.

6. Sleepy Hollow – New York – ABD

New York'ta Cadılar Bayramı

Birçok festival için geçerli olduğu gibi Cadılar Bayramı için de Dünya'nın en eğlenceli kutlamalarından biri New York'ta gerçekleşiyor. Village Halloween Parade12 50.000 kişinin katılımıyla gelmiş geçmiş en büyük Cadılar Bayramı Geçit Törenlerinden sayılıyor. Tüm yıl gez gez bitiremeyeceğimiz New York parti ve alışveriş severler için Cadılar Bayramı'nda da bulunulabilecek en iyi yer. Şehir, hayaletli evlerden, köpek kostüm geçitlerine, koku filmi seanslarından mezarlık partilerine binlerce aktivite sunuyor. Ürkütürken eğlendiren New York Cadılar Bayramı partileri ni bir daha unutamayacaksınız. New York'u bir New Yorklu gibi yaşamak için New York'ta Bir Gün yazımıza da göz atmanızı öneririz.

7. Londra – İngiltere

londra cadılar bayramı partileri

Dünya'nın kültür-sanat ve eğlence başkenti Londra'da benzersiz ve unutulmaz bir Cadılar Bayramı'na hazır mısınız? Bir değil on Cadılar Bayramı'nda bitiremeyeceğiniz kadar çok aktivitesi ile Londra size Özel Cadılar Bayramı partilerinin yanısıra korkunç ve muhteşem deneyimler sunuyor. Londra'nın Ölüm Ayı'nın13 tadını çıkarın. Dikkat edin! Karın Deşen Jack'in hayaleti sizibir köşede bekliyor olabilir.

londra cadılar bayramı müzede gizem Maritime Müzesi'nde kayıp Müze Müdürü'nün gizemini çözmeye ne dersiniz? İpuçlarını yakalayın Maritime Müzesindeki14 Gizemi  ortaya çıkarın.

 

 

londra cadılar bayramı tiyatrosunya'nın en iyi tiyatrolarına ev sahipliği yapan Londra'da tabi ki Cadılar Bayramı'na özel birbirinden ürkütücü ve görkemli oyunlar arasında seçim yapmak imkansız. Hayaletler, seri katiller, dev sülükler, cani palyaçolar, ve tabi ki vampirler. Londra'daki Cadılar Bayramı Tiyatro Oyunları her yaratık sever için birbirinden güzel oyunlar sunuyor.

 

londra cadılar bayramı hayaletli evler Cadılar Bayramı'nda Londra'nın en tekinsiz yerlerinde dolaşmaya hazır mısınız? Yıllardır kimsenin uğramadığı akıl  hastaneleri, yetimhaneler, tüneller, kaleler, fabrikalar ve malikanelerde hayalet avlamak ister misiniz? Peki ya geceyi hayaletli bir evde  geçirmek? Cevabınız evetse Londra Hayalet Avları tam size göre.  

 

londra zombi avıBu yıl canavar işgali altında lazer tag oynayabilir, ya da sabaha kadar zombilerin arasında yaşam savaşı verebilirsiniz. Ya da ailece zavallı bir kadının bedeninden Şeytan çıkarabilrsiniz. Birbirinden yaratıcı ve keyifli aktiviteler Londra'da sizleri bekliyor. 

 

londra örümcek sergisi hayvanat bahçesi Örümceklerden korkar mısınız? Bu yıl Londra'da Cadılar Bayramı kutlamak belki de bu korkunuzu yenmenizi  sağlayabilir. Dünya'nın ilk canlı örümcek sergisi Londra ZLS Hayvanat Bahçesi'nde!15 

 

 

londra cadılar bayramı partileriVe tabi ki sıra dışı eğlence anlayışıyla Londra Cadılar Bayramı Partileri vazgeçilmeziniz olacak.

 

8. Dublin – İrlanda

dublin cadılar bayramı leprikonlar

Bu yıl Cadılar Bayramı'nı bayramın binlerce yıl önce doğduğu topraklarda kutlamak ister misiniz? İrlandalıların neşesi, eğlence düşkünlüğü ve hayal gücü Dünya'nın açıkara en güzel bayramı ile birleşince eğlence günlerce durmuyor. Bir de işin içine İrlanda mistizmi girince ortaya tarifi imkansız bir deneyim çıkıyor.

bram stoker festivali dublin cadılar bayramı Özel film ve tiyatro gösterimlerinden korku hikayesi seanslarına, ucube şovlarından sıradışı partilere kadar 4 gün ve 4 gece boyunca  bitmeyecek bir Cadılar Bayramı maratonuna hazır mısınız?Bram Stoker'ın anavatanında adına düzenlenen Bram Stoker  Festivali16 ile Dublin gelmiş geçmiş en güzel Cadılar Bayramı'nı vaatediyor. 

ulusal leprikon müzesi dublin cadılar bayramı

 İrlanda folklörünün önemli parçalarından leprikonları hiç böyle tanımamıştınız. Ulusal Leprikon Müzesinde17 27 Ekim 5 Kasım tarihleri arasında Leprikonların bilinmeyen hikayelerini dinleyebilirsiniz.

dublin hayalet otobüs turu Mezarlıklardan gotik kiliselere, beyazlı kadının gizeminden Dublin'in en tekinsiz yerlerine uzanan bir tura ne dersiniz?  Hayalet otobüs turu18 ile dublin'in en ürkütücü yerlerini keşfedebilirsiniz.

 

Farmaphobia-dublin-cadilar-bayrami-korku-evi

İrlanda'nın tek Korku Parkı Farmaphobia19'da hayatınızın en korku dolu anları sizi bekliyor. Bu yıl Farmaphobia'da Vampir ve zombi avlarına katılabilir, katil palyaçolardan canınızı kurtarabilir Dead and Breakfast konseptiyle hayatta kalma savaşınızı yatıya kalarak devam ettirebilirsiniz.

Tabi Dublin'de geçireceğiniz zamanı daha da keyifli hale getirmek istiyorsanız "Dublin’e Gitmeden Evvel Bilmeniz Gereken 10 Şey" yazımıza mutlaka gözatın.

Bu yıl Cadılar Bayram'nda yurtdışına çıkamıyorsanız da üzülmeyin uzaklara gitmeden bayramın çoşkusunu yaşabileceğiniz etkinlikleri Bu Yıl Cadılar Bayramı'nda Ne Yapsak yazımızda sizler için biraraya getirdik.

 

Cadılar Bayramınız Kutlu Olsun!

1- tr.wikipedia.org/wiki/Drakula

2- tr.wikipedia.org/wiki/III._Vlad

3- www.tripadvisor.com.tr/Attraction_Review-g1227935-d5542132-Reviews-Musee_des_Vampires_Et_du_Monde_de_l_Imaginaire-Les_Lilas_Seine_Saint_Denis_Ile_d.html

4- https://www.tripadvisor.com.tr/Attraction_Review-g187147-d194993-Reviews-Montmartre_Cemetery-Paris_Ile_de_France.html

5- en.wikipedia.org/wiki/Catacombs_of_Paris

6- en.wikipedia.org/wiki/P%C3%A8re_Lachaise_Cemetery

7- www.disneylandparis.co.uk/events/halloween-at-disneyland-paris/

8- www.darkparis.com/

9- www.ossuary.eu/index.php/en/

10- www.isladelasmunecas.com/

11- musamexico.org/

12- www.halloween-nyc.com/

13- londonmonthofthedead.com/

14- www.rmg.co.uk/see-do/exhibitions-events/mystery-at-museum

15- www.zsl.org/zsl-london-zoo/exhibits/in-with-the-spiders

16- http://www.bramstokerfestival.com/

17- http://www.leprechaunmuseum.ie/

18- https://www.dublinsightseeing.ie/Ghostbus/index.aspx

Oz

Oz

Yorum Yazın