Berlin’de Bir Hafta Sonu

Avrupa basketbolunun en önemli olayı olan Euroleague Final Four, dilimize yerleşen ismiyle Dörtlü Final, bu sene Fenerbahçe'nin finale kalmasıyla ülkemizin en çok konuşulan gündem maddelerinden biri haline geldi. Takımlarına destek vermek isteyen binlerce Fenerbahçe taraftarının Berlin'e uçak bileti almak için adeta birbiriyle yarıştığı bu dönemde, biz de  son yıllarda yıldızı yükselen ve hak ettiği ilgiyi görmeye başlayan Berlin'in tadını doyasıya çıkarabilmeniz için bir gezi yazısı hazırladık. Euroleague Final Four, 13-15 Mayıs tarihlerine denk geldiğinden, (yaşasın ki haftasonu!) bunu kısa bir haftasonu kaçamağı olarak da görebilirsiniz.

Galeriler, müzeler, operalar, parklar, restoranlar ve alışveriş yerleşimleri bu tarihi şehri gezmek için başlıca nedenlerden sadece birkaçı. Bu yazımızda Berlin’de görülmesi ve yapılması gerekenler listemizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Berlin'de Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler Nereler?

Reichstag: Alman parlementosu

Reichstag berllin gezilecek yerler alman parlamentosu

Sabah erken saatlerinden gece yarısına kadar açık oluyor. Kapıda oluşan kuyruğu biraz olsun önlemek için akşam saatlerini tercih etmenizde fayda var. Muhteşem cam kubbesi ünlü İngiliz mimar Norman Foster'a ait ve şeffaflığı temsil ediyor.

Brandenburger Kapısı 

Brandenburg kapısı berlin almanya gezilecek yerler

Brandenburger Kapısı, İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan tek Berlin kapısı. Doğu ve Batı Berlin’i birbirinden ayırıyor. Son derece görkemli bir yapı.

Museumsinsel- Berlin Müzeler Adası

Museumsinsel Berlin müzeler adası

Burası meşhur müzeler adası bölgesi. Neues Museum, Pergamon Museum ve Altes Museum gibi önemli müzeler bu alanda bulunuyor. Üç günlük müze kartı satın alırsanız burasını gezmek çok ekonomik olacaktır. 

Potsdamer Platz

berlin potsdamer platz

Bir zamanlar Weimer Cumhuriyeti'nin merkezi olan Potsdamer Platz, Berlin'in doğu ve batı olarak ayrılmasıyla ikiye bölünmüştü.

Berlin Katedrali

berlin katedrali

Berlin Katedrali, eski Alman şansölyesi ve krallarının mezarlarının bulunduğu son derece etkileyici bir katedral.

Checkpoint Charlie

checkpoint charlie muzesi berlin

Bir zamanlar Doğu ve Batı Berlin’i birbirinden ayıran en önemli askeri kontrol noktası olan bu yer, soğuk savaş zamanında gerilimin her daim en tepede olduğu nokta olarak anılmaktaydı.

Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche

Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche kilisesi

İkinci Dünya Savaşı'nda tahrip olan Kaiser Wilhelm Kilisesi, sonradan restore edildi. Batı Berlin tarafında bulunuyor. Yeterli vaktiniz varsa mutlaka gezmenizi öneririz.

Jüdisches Museum

judisches museum berlin yahudi müzesi

Berlin Yahudileri'nin hikayesi daha iyi bir şekilde anlatılamaz Avrupa'da katledilen Yahudiler adına inşa edilen anıt Denkmal'de bulunmakta.  Berlin Yahudi Müzesi tarih içinde kaybolmak isteyenlere önerilir.

Berlin Filarmoni Orkestrası

berlin filarmoni orkestrası

Dünyanın en iyi orkestralarından bir tanesi olan Berlin Filarmoni'nin biletleri hemen tükeniyor. Görmek isterseniz elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Berlin Olimpiyat Stadı

berlin olimpiyat stadı

Berlin Olimpiyat Stadı faşist dönem mimari tasarımlarının en önemli örneklerinden bir tanesi.

Berlin Hayvanat Bahçesi

berlin hayvanat bahcesi

Berlin Hayvanat Bahçesi Almanya'nın en eski, Avrupa'nın ise en önemli hayvanat bahçelerinden. Tiergarten bölgesinde bulunuyor. Özellikle çocuklu aileler için önerilir.

Kulturforum

berlin kulturforum

Kulturforum'da bulunan Gemaldegaleri'de ise Rönesans ressamlarını görebilirsiniz.

KaDeWe Alışveriş Merkezi – Kaufhaus Des Westens

Berlin kadewe alışveriş merkezi Kaufhaus Des Westens

Alışveriş meraklıları için Friedrich Caddesi üzerinde bulunan bu dev merkeze ziyaret kaçınılmaz. KaDeWe Alışveriş Merkezi Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir.

Einstein Kafe

berlin einstein cafe

Einstein Cafe'de kahvaltı etmeden dönmenizi önermiyoruz. Özellikle yumurta çeşitleri enfes ve fiyatları makul. Doğu Berlin tarafında bulunan bu kafe sanatçılar, gazeteciler ve ünlülerin buluşma noktası.

Fassbender & Rausch

Fassbender & Rausch çikolata evi

Çikolata sevenler için Fassbender& Rausch isimli dükkân tavsiye edilir.

Savignyplatz

Savignyplatz berlin

Savigny Platz'da yürüyerek Fassanen caddesine ulaşırsanız güzel evler, kafeler ve restoranların bulunduğu son derece şık bir bölge karşınıza çıkacak.

Hotel Adlon

Hotel adlon berlin

Akşamüzeri Hotel Adlon'un şık restoranında bir çay içmek yorgun düşeceğiniz yoğun geziniz sırasında sizi dinlendirecek bir alternatif olabilir.

Unter den Linden Caddesi

Unter den Linden caddesi berlin

Doğu Berlin tarafında bulunan en güzel cadde burası. İnanılmaz genişlikteki caddenin iki tarafında bulunan yapılar çok güzel. Humbolt Üniversitesi bunlardan bir tanesi. Karl Marx burada okumuş ve Albert Einstein burada ders vermiş. Müzeler adası ve opera da bu cadde üzerinde bulunuyor.

Her köşesinden kültür, sanat – Berlin'de 170'in üstünde müze bulunuyor- ve eğlence akan, her mevsim ayrı güzelliğe sahip bu yemyeşil şehir, yeni ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Fergano

Fergano

Veni, vidi, vici... Gezip, görüp, fethettiğim şehirler hakkında bilgi ve resim paylaşmak hayatımın büyük bir parçası!

Yorum Yazın