Avrupa’nın En Büyüleyici Noel Pazarları

Yılın en masalsı zamanı yaklaştı. Özellikle Avrupa’da sokakların, binaların ve parkların ışıl ışıl süslendiği, alışveriş çılgınlığının zirveyi gördüğü, şehirleri Disney masal diyarlarına dönüştüren, tüm Dünya’da yılın en büyük okazyonu Noel ve Yeni Yıl. Kış günü seyahatin en güzel bahanesi, en mis gibi kokan, en ışıl ışıl, en büyüleyici Noel Pazarları’nı sizler için araştırdık.

Viyana – Avusturya

viyana noel pazarları

Noel Pazarı denince akla ilk gelen şehir Avrupa'nın masal şehri Viyana oluyor. Opera ve Vals'in başkenti Viyana, Noel döneminde de seyahatseverlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Çünkü Noel en çok Viyana'nın saraylarla bezeli siluetine yakışıyor. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçisi olan Viyana Noel Pazarları Kasım ortasından Yeni Yıl'a kadar mis kokulu noel kurabiyeleri, rengarenk ışık ve süslemeleri, birbirinden güzel el işi hediyelikleriyle Viyena'ya en sıcak zamanlarını yaşatıyor.

viyana geleneksel noel pazarlari viyana geleneksel noel pazarlari viyana-noel-pazari-meydan

Noel dönemi Viyana turizminin en hareketli günlerini yaşadığı dönem ve bu dönemde otellerde oda bulmak oldukça güç oluyor. Bu nedenle Viyana gezinizi önceden planlamanızı tavsiye ederiz.

Tarih: 21 Kasım – 26 Aralık 

Prag – Çek Cumhuriyeti

prag noel pazarları tarihi kent meydanı

Altın Kubbeleri, katedralleri, gotik mimarisi ile Prag en mistik Avrupa şehri diyebiliriz. Yüzyıllarca Bohemya Krallığı'na başkentlik etmiş, II. Dünya Savaşı'ndan neredeyse yara almadan kurulmuş olan kent için Kafka, 'Prag asla gitmenize izin vermez. Bu tatlı küçük annenin keskin pençeleri var' demiş. Gözde kulüpleri ve gece hayatı ile de eğlence severlerin favori destinasyonu olan Prag yıl boyu popülaritesini hiç kaybetmiyor. ' Avrupa'nın Kalbi' ve 'Altın Kent' olarak da bilinen Prag, Noel zamanı kurulan Noel Pazarları ile masallardan fırlamış gibi bir görüntüye kavuşuyor. 

pragnoel pazarları yılbaşı ışıkları melek prag noel pazarları fayton prag noel pazarları klise

Meşhur Old Town Meydanı'nda kurulan Noel Pazarı Avrupa'nın en göz alıcı noel pazarları arasında bulunuyor ve ziyaretçilerine Ortaçağ dönemi atmosferini yaşatıyor. Prag Noel Pazarları'nda geleneksel Çek lezzetlerinin yanı sıra, el yapımı ahşap biblolar, Bohemya kristalleri gibi birbirinden eşsiz hediyelik eşyalar, mis gibi kokan sıcak şaraplar bulabilirsiniz. Prag'a gitmişken bölgedeki bit pazarları'nı da gezmenizi tavsiye ederiz. 

Tarih: 20 Kasım – 1 Ocak

Berlin – Almanya

almanya berlin noel pazarlari 2016 aralik

En büyük ve en görkemli Noel Pazarları geleneğin öncüsü Almanya'da kuruluyor. Ülke çapında kurulan 150'yi aşkın Noel Pazarı'nın en popülerleri de Başkent Berlin'de bulunuyor. Noel zamanı şehrin dörtbir yanı ışıl ışıl süslemelerle bezeniyor. Kurulan 60'a yakın Noel Pazarı tüm şehri kurabiye ve sıcak şarap kolularıyla kaplıyor.

berlin noel pazarları Gendarmenmarkt el yapımı berlin noel pazarları berlin noel pazarları Gendarmenmarkt

Berlin'in en ünlü Noel Pazarları Winterfeldtplatz, Lucia, Kollwitzplatz, Alt-Rixdorf, Potsdamer Platz, Opernpalais, Alexanderplatz, Gendarmenmarkt, Nowkoelln ve Berlin Şekerleme Fuarı, Bröhan Müzesi, Charlottenburg Sarayı, Gedächtniskirche ve Voodoo Pazarı. Tam bir Noel deneyimi için mutlaka bir Germen Weihnachtsmarkt 'ına gitmelisiniz. Gitmeden 'Berlin’de Bir Hafta Sonu' yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. 

Strasbourg – Fransa

Avrupa Strazburg Noel Pazarları

Bu yıl Noel döneminde Işıklar Şehri, Avrupa'nın Başkenti Strasbourg'da olmayı kim istemez? Fransa-Almanya sınırında bulunan daha çok Almanya'nın etkisinde kalmış bir Fransız şehri Strasbourg. Belki de bu nedenle Fransa'nın en iyi ve en meşhur Noel Pazarları her yıl Strasbourg'da kuruluyor. Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu, Avrupa Parlamentosu gibi önemli kuruluşların genel merkezi olan şehir, 1988 yılından by yana Unesco Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor. Goethe'nin de bir zamanlar yaşadığı, matbağanın icat edildiği Strasbourg Avrupa'nın en önemli kültür şehirlerinden. Noel zamanı gerçekleştirilen kültür sanat aktiviteleri ile de özgünlüğünü sürdürmeye devam ediyor.

strazburg-noel-pazarlari-Cigognes-en-bois strazburg-noel-pazarlari-Decorations-artisanales strazburg-noel-pazarlari-Vitrine_productions_locales

Strasbourg Noel Pazarları'nın tarihi 1500'lü yıllara kadar dayanıyor. Şehir merkezine koyulan 30 metrelik dev Çam ağacı birbirinden güzel binlerce süsve ışık ile bezeniyor ve ağacın altına fakirler için hediyeler bırakılıyor.

Tarih: 25 Kasım – 24 Aralık

Brüksel – Belçika

Avrupa'nın en güzel şehirlerinden sayılan, Benelux Turları'nın vazgeçilmez durağı Brüksel Noel zamanı bir başka güzel oluyor. 2 kilometre boyunca uzanan Plaisirs d'Hiver Noel Pazarı Avrupa'nın en büyüğü olarak geçiyor ve içerisinde bir de Lunapark bulunuyor.

bruksel belçika noel pazarları ışıklandırma belçika brüksel noel pazarları lunapark belçika brüksel noel pazarları eğlence gösterileri

Eşsiz Belçika çikolatalarının her çeşidini bulabileceğiniz Brüksel Noel Pazarları'nda hemen her ülkenin temsil edildiği hediyelik eşyaların yanısıra yerel biralar, caricole, cramique, speculoos, belçika peynirleri gibi yöresel lezzetlerin arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız.

Tarih:25 Kasım – 1 Ocak

Amsterdam – Hollanda

amsterdam rijks müzesi noel pazarları yılbaşı ışıkları

Avrupa'nın özgürlük ve eğlence başkenti Amsterdam, şahane şehirciliği ve mimarisi, mis gibi havası, eğlence hayatı, parkları, tarihi ve kültürel mekanları ile birçok kişinin gidilecek yerler listesinde en başlarda gelir. Kasım sonu kurulan Amsterdam Noel Pazarları ile şehir Queens Day'den sonra en yoğun günlerini yaşar. Şehrin dört bir yanına kurulan 30'a yakın pazar ile Noel coşkusu tüm Amsterdam'ı sarar.

amsterdam noel pazarları ışıklar aamsterdam noel pazarları ışıklar rijks müzesi aamsterdam noel pazarları ışıkları

Birbirinden cezbedici Hollanda peynirleri, tarçınlı yılbaşı kurabiyeleri, oliebollenler, çikolatalar, baharatlı sıcak şaraplar ve daha nice Hollanda Lezzetleri ile Amsterdam Noel Pazarları ziyaretçilerine tam bir lezzet şöleni sunuyor. Ayrıca lale soğanlarından Vermeer'in memleketi Delft'in meşhur porselenlerine, el yapımı yeni yıl hediyelerinden Hollanda'nın simgesi tahta ayakkabılara kadar binlerce çeşit ürünün arasında kaybolacaksınız.

Amsterdam'a gitmeden, Hollanda'nın Rotterdam, Lahey, Utrech gibi bölgelerinde yer alan şehirlerdeki gezilecek yerleri incelediğimiz "Hollanda'nın Güzelliklerini Keşfedelim" yazımıza da gözatmanızı tavsiye ederiz.

Tarih: 24 Kasım – 26 Aralık

Colmar – Fransa

fransa alsace bölgesi colmar noel pazarları

Masal kitaplarından fırlamış aşk şehri Colmar'ı Noel zamanı gezerken her an omuzunuza bir peri konacak gibi hissedeceksiniz. Özgürlük Heykeli'nin mimarı Bartholdi'nin memleketi Colmar, Fransa'nın Alsace bölgesinin merkezi olarak geçiyor. Colmar, Strasbourg'dan başlayan ve Mulhouse'a kadar uzanan 170 kilometrelik muhteşem "Alsace Şarap Yolu"'nun da popüler duraklarından. Tarihi 9. yüzyıla dayanan ve silüeti neredeyse hiç bozulmamış bu sevimli kasabayı bir de Noel zamanı görmelisiniz.

fransa alsace bölgesi colmar noel pazarları fransa alsace bölgesi colmar noel pazarları nehir kıyısı fransa alsace bölgesi colmar noel pazarları ev dekorasyonu

Colmar'da kurulan 5 Noel Pazarı ile büyülü bir Dünya'nın kapıları aralanıyor. Birbirinden keyifli bu pazarlarda klasik Noel lezzetleri ve hediyelik eşyaları keşfederken kendinizi Colmar'ın sihirli havasına bırakabilirsininiz.

Tarih: 25 Kasım – 30 Aralık

Stockholm – İsveç

stokholm-noel-pazarlari

Medeniyet ve demokrasi şampiyonu, en ünlü iskandinav Stockholm'ü bir de Noel'de görmelisiniz. Tarihi Stockholm şehir merkezinde kurulan küçük ve sevimli Noel Pazarı'nın kentin samimi havasına ne kadar yakıştığına inanamayacaksınız.

stockholm noel pazarları 2 stockholm noel pazarları kent meydanı stockholm noel pazarları tarihi kent meydanı

Işıklarla süslenmiş kırmızı kulübelerin arasında gezerken Spekulatius ismi verilen bademli kurabiyeleri Glögg eşliğinde tadabilirsiniz. Birbirinden güzel el yapımı hediyelik eşyaları, süslemeleri, müzik ve mini gösterileri ile Stockholm Noel Pazarları diğer Avrupa şehirlerindeki kadar büyük olmasa da en az onlar kadar sıcak bir Noel deneyimi vaadediyor. Şehrin bir başka önemli Noel Pazarı ise Dünya'nın ilk açıkhava müzesi olan Skansen'de kuruluyor. Ayrıca şehrin dört bir yanında sadece birkaç gün açık kalan irili ufaklı birçok Noel Pazarı kuruluyor. Bu küçük sürpriz pazarları kaçırmamak için Stockholm Noel Pazarları listesine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Tarih: 19 Kasım – 23 Aralık

Kopenhag – Danimarka

kopenhag-noel-pazarlari-lunapark 

Refah sevyesi en yüksek ve en yaşanası ülke olarak bilinen adalar ve kanallar ülkesi Danimarka'nın başkenti Kopenhag yılın her dönemi en sevişlen destinasyonlar arasında bulunuyor. 12. yüzyılda kurulan ve kurulduğu günden bu yana popülaritesini hiç kaybetmeyen Kopenhag Noel döneminde ise şehirde kurulan Noel Pazarları ile masalsı bir atmosfer ile kaplanıyor.

kopenhag noel pazarları yılbaşı ışıkları kopenhag moorish sarayı yeni yıl süslemeleri kopenhag tivoli bahçeleri noel pazarları yılbaşı ışıkları

Kopenhag Noel Pazarları'nın en popüleri meşhur Tivoli Bahçeleri'nde bulunuyor. 1843 yılından beri hizmet veren Tivoli'de binlerce ışık ve dekorasyonun eşliğine rüya gibi bir Noel sizi bekliyor. Tiyatrolar, Dünya'nın dört bir köşesinden lezzetleri barndıran restoranlar, birahaneler, lunapark ve buz pisti ile Kopenhag Noel Pazarları size kendinizi birer prens ve prenses gibi hissettirecek. 

Tarih: 11 Kasım – 23 Aralık

Oz

Oz

Yorum Yazın