Amsterdam – King’s Day Hakkında Bilmedikleriniz

King's Day (eski adıyla Queen's day) Hollanda Kralı'nın doğum gününün kutlandığı; yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan Hollanda'nın en büyük ve en kalabalık açıkhava festivali. O kadar kalabalık ki, nüfus nerdeyse 2 katına çıkıyor. Bu eğlenceli sokak partisi için başkent Amsterdam'da her yer (parklar, kanallar, sokaklar…) adeta turuncuya boyanıyor.

 

Peki King’s Day Mi, Queen’s Day Mi?

Kral Günü’nde neler yapılır sorusunu cevaplamadan önce, kafalardaki şu soru işaretini giderelim: Bu günün adı King’s Day mi, Queen’s Day mi? Aslında ikisi de doğru kabul ediliyor. King’s Day, Kral Günü veya orijinal ismiyle Koningsdag, 2014 yılında Kral Willem-Alexander’ın tahta çıkmasıyla kutlanmaya başlandı. Tabii ki Amsterdam’ı turuncuya boyayan bu önemli geleneğin tarihi geçtiğimiz iki yılla sınırlı değil.

31 Ağustos 1985’de Hollanda Kraliçesi Wilhelmina’nın doğum gününün kutlandığı ülkenin en büyük açıkhava festivali Queen’s Day geleneği başladı. Kraliçe Wilhelmina’nın tahtını, kızı Juliana’ya devretmesiyle festivalin tarihi, Kraliçe Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan olarak değiştirildi. Juliana’nın ardından tahta gelen Kraliçe Beatrix annesinin anısına kutlama tarihini değiştirmedi ve Kraliçe Günü 30 Nisan’da kutlanmaya devam etti.

Kraliçe Beatrix’ten sonra oğlu Willem-Alexander’ın tahta geçmesiyle ‘Queens Day’ olarak kutlanan gün, o günden sonra King’s Day adını aldı ve kralın doğum günü olan 27 Nisan’da kutlamalara devam edildi.

 

King’s Day’de Neler Yapılır?

Amsterdam’da Kral Günü’nden bir gece önce King’s Night partileriyle başlayan eğlence, ertesi gün köprü üstlerine kurulan sahnelerde sınırsız müzikle devam ediyor. Bu kutlamalar esnasında es geçmemeniz gereken eğlenceli aktivitelerden bir diğeri ise sokak ve kanal partileri.

Kral Günü etkinliklerinden en ilginci ise Vrijmarkt (Özgür Pazar) adı verilen vergisiz satış yapılan bit pazarları. Amsterdam halkı kaldırımlar, parklar ve kendi evlerinin önü olmak üzere şehrin dört bir tarafında kurdukları tezgâhlarda ikinci el eşyalarını satışa çıkartıyorlar. Bunun yanı sıra yerli halk yiyecek, içecek ve ülkelerine özgü lezzetleri de satışa sunuyorlar. Kral Günü’nde yemek isteyeceğiniz her şeyi bu tezgâhlarda bulabilirsiniz. Tatmadan dönmemeniz gereken lezzetlerden biriyse şüphesiz ki -festival zamanı satışları %600 oranında artan- geleneksel Hollanda tatlısı ‘tompouce’.

Hayatınızda görebileceğiniz en büyük sokak pazarlarından olan Vrijmarkt’ta 7’den 70’e herkes satış yapar; öyle ki satacak bir şey bulamayanlar evlerinin tuvaletini ücret karşılığı kullanıma açar. Tahmin edersiniz ki, günün en önemli ihtiyaçlarındandır.

 

Nereden Geliyor ‘Turuncu’ Çılgınlığı?

Aslında, Kral Günü’nde her yerin turuncuya boyanması, Hollanda milli takımlarının formalarının turuncu olması, bütün ülkenin turuncu renkle anılmasının sebebi çok eski yıllara dayanıyor. Hollanda kraliyet ailesinin kökenleri 11. ve 16. yüzyıllar arasında varlığını sürdürmüş olan Oranje Prensliği’ne kadar uzanıyor. Kraliyet ailesinin ismi olan ‘Oranje’ kelimesinin turuncu anlamına gelmesi de bu rengi ülkenin millî rengi haline getirmiş.

 

Vakit kaybetmeden Amsterdam uçak bileti rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın. Amsterdam'a her mevsim gidebilir çok farklı bir tatil deneyimi yaşabilirsiniz. Amsterdam'da yapmanızı önerdiğimiz bir liste hazırladık, göz atmanızı öneririz. 

‘King’s Day’ seyahatiniz boyunca size rehberlik edecek infografiği de yanınızdan ayırmayın deriz.

Hollanda'nın Meşhur Festivali King's Day Hakkında Bilmedikleriniz Hollanda’nın Meşhur Festivali King’s Day Hakkında Bilmedikleriniz

 

PanicattheDisco

PanicattheDisco

Dünyayı karış karış gezmek istiyorum, her yeri yeniden keşfetmek… Ben gezip gördüklerimi anlatayım, siz de heyecanıma ortak olun istiyorum. Çünkü benim heyecanım bana çok fazla…

Yorum Yazın