Almanya’nın Fuar Şehri Hannover’i Yakından Tanıyalım

Hannover de neresi? Hannover hakkında da gezi rehberi yazılır mıymış dediğinizi duyar gibiyim? Öyle düşünebilirsiniz, hakkınız tabi ama bana göre Hannover Almanya’nın hatta Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri. Orada doğdum, orada büyüdüm, bende yeri ayrı. Şehri bir de yerlisinden tanıyın isterim…

Hannover Nerede Diye Sorarsanız

Hannover Almanya’nın neresinde diye sorarsanız Berlin, Hamburg ve Amsterdam üçgeninin tam ortasında diyebilirim. Doğusunda Berlin’e yaklaşık 300km, kuzeyinde Hamburg’a 150km, batısında ise Amsterdam’a 350km mesafede. 1.5 saatte kuzey denizine varabilirsiniz, orada denize girebilir veya kuzey denizinde bulunan adalara vapurla geçebilirsiniz. Lokasyon olarak çok uygun bir konumda olduğunu söyleyebilirim, günübirlik veya hafta sonu için bu yakın çevreleri gezmeniz mümkün. 

Türk Havayolları İstanbul'dan Hannover'e günde 3 sefer düzenlenmekte. Uçuş süresi de yaklaşık 3 saat diyebiliriz. 

Hannover konum haritası

Hannover’e Yakın Gezilecek Şehirler

Sadece metropoller değil, Hannover’in yakın çevresinde bile gezebileceğiniz o kadar çok yer var ki.

Örneğin fareli köyün kavalcısı masalının geçtiği köyün Hannover’in bir köyü olduğunu biliyor muydunuz? Hannover’e yaklaşık 50km uzaklıkta olan Hameln kasabası geleneksel evleri, dar sokaklarıyla tam tipik bir orta çağ köyü. Sevimli kafeleri, bira bahçeleri ve küçük dükkanları ile sizi büyüleyecektir. Her gün 9.35'te Hochzeitshaus adlı binanın çalar saatinde fareli köyün kavalcısının şarkısını dinlemenizi öneririm. Ayrıca her yıl çeşitli festivaller düzenleniyor bu kasabada. İnsanların geleneksel kostümler giydikleri açık hava tiyatrosu ve 'Cats' müzkali etkinliklerden sadece bir kaçı. 

hameln şehri gece

Hameln, Grimm kardeşlerinin ünlü masallarının geçtiği Masal Yolu üzerinde bulunmakta. Hannover’in yaklaşık 120km kuzeyinde bulunan bir başka masal yolu şehri de Bremen’dir. Bremen mızıkacıları masalını bilmeyen yoktur herhalde. 4 arkadaş hayvanın heykelini Bremen’de görmeniz mümkün. Heykelin en altında bulunan eşeğin bacaklarını iki elinizle tutarak dilek tutmayı da unutmayın. Bremen'e gitmişken yerinde Becks birası içmeyi de ihmal etmeyin, Becks birasının yapım yeri Bremen çünkü. Bremen'in eski şehri de görülmeye değer. Schnoorviertel adındaki eski şehri de görmeye değer; küçük şirin evler, dar sokakları, ufak butik dükkanlar, kafeler…Eğer dışarısı soğuksa (ki çoğu zaman öyledir) eski şehirde bir kafede oturup sıcak çikolata içmeniz paha biçilmez.

bremen mızıkacıları heykeli

Hannover’in çevresinde doğada da çok güzel vakit geçirebileceğiniz yerler bulunmakta. Örneğin 90km güneyin Kuzey Almanya’nın en yüksek Harz dağları bulunmakta. Kışın burada kayak kayabilir, yazın da eski kömürlü tren ile dağa çıkıp, burada bulunan trekking rotasında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Harz dağındaki en yüksek nokta yaklaşık 1140m yükseklikte olan Brocken tepesi. Bir noktaya kadar trenle gittikten sonra, yürüyerek bu noktaya ulaşabiliyorsunuz. En tepede bir dağ evi ve restoran bulunmakta. Kışın oraya giderseniz ve bu tepeye çıkmayı başarırsanız, burada bulunan dağ evinde sıcak şarap içerek dinlenebilirsiniz. 

harz kömürlü tren

Kim demiş Hannover’in denizi yok diye? Steinhuder Meer tercümesi Steinhuder denizi olsa da, burası aslında Kuzey Almanya’nın en büyük göllerinden biridir. Hannover’lilerin yazın burada yüzdüklerini, yelken ve sörf yaptıklarını görebilirsiniz. Füme yılan balığı buranın spesiyalitelerinden. Giderseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

steinhuder meer manzara

 

Hannover’de Gezilecek Yerler

Maschsee Göleti

Hannover’in tam merkezinde bulunan yapay göl, Maschsee, Hannover’in simgelerinden bir tanesi. Kışın bu gölün üzerinde paten kayabilir, yazın da etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Her sene yazın burası bir panayır alanına dönüşür, yeme-içme stantları, açık hava konserleri, yarışmalar…Yaz döneminde Hannover'e giderseniz Maschseefest'e mutlaka gidin. Maschsee’nin etrafında Hannover’in önemli müzeleri bulunuyor. Örneğin Sprengel müzesi önemli bir sanat müzesi, sergileri ziyaret edebilirsiniz. Futbol hayranıysanız Hannover 96'nın futbol maçına gidebilirsiniz. Hannover 96 stadı da direkt Maschsee'nin yanında bulunmakta.

Hannover Maschsee

Hannover Belediye Binası

Maschsee’ye çok yakın olan Hannover’in belediye binasını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hannover’in iki tane belediye binası olduğunu biliyor musunuz? Yerliler eski ve yeni belediye binasından bahsederler ama mimari açıdan en görkemlisi yeni belediye binası. 1901’de inşa edilen yeni belediye binasının en önemli özelliği, kubbesine dünyada tek olan bir asansörle ulaşılabiliyor olması. Bu asansör kubbe içinde eğri hareket etmekte. İçindeyken gerçekten çok ilginç bir deneyim yaşayacaksınız. En üste çıktığınızda ise Manzara muhteşem, tüm Hannover ayağınız altında. En geç buraya çıktığınızda Hannover’in ne kadar güzel ve yeşil bir şehir olduğunu anlayacaksınız.

Eilenriede Şehir Ormanı

Yeşillik demişken, Hannover’in Avrupa’daki en büyük şehir içi ormanına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Londra'daki Hyde Park'tan da daha büyük olan 640ha büyüklüğünde olan Eilenriede ormanı Hannoverliler tarafından yoğun olarak kullanılmakta; parklarda oynayan çocuklara, koşuculara, köpeklerini gezdirenlere burada rastlayabilirsiniz. Yoğun olarak kullanılsa da, hiç o kalabalığı hissetmiyorsunuz, rahat rahat temiz havada yürüyüşünüzü yapabiliyorsunuz.

Hannover Hayvanat Bahçesi

Eilenriede ormanının güney çıkışında Hannover hayvanat bahçesi bulunmakta. Hannover hayvanat bahçesi de bir kaç yıl üst üste Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçesi olarak seçilmiş ve gerçekten büyük küçük herkes için çok eğlenceli. Biz de her Hannover’e gidişimizde mutlaka hayvanat bahçesine gideriz. Özellikle dünyadaki farklı bölgeleri anlatan tema parkları çok güzel. Yukon bay tema parkını ziyaret ettiğinizde gerçekten oraya gitmiş kadar oluyorsunuz.

Hannover hayvanat bahçesi

Herrenhausen Kral Bahçeleri

Peki, Hannover’in eskiden Avrupa’da önemli bir kraliyet ailesi tarafından yönetildiğini biliyor muydunuz? Welfen, yani atlılar isimli soydan gelen aile, 18. yüzyılda beş jenerasyon boyunca İngiltere ve İrlanda’yı da yönettiklerinden, Hannover’in İngiltere kraliyet ailesiyle yakından bir ilişkisi vardır. Her yıl Kraliyet ailesinden önemli bir kişi Hannover’e gelir ve bu ziyaret bir törenle kutlanır. Kraliçe Elizabeth, Prens Charles ve Lady Diana Hannover'i bir çok kez ziyaret etmişlerdir. Ben de çocukken ailemle bu törene katıldığımı ve uzaktan da olsa Prenses Diana’yı görüp ona el salladığımı hatırlıyorum.

Bu tören genelde Hannover’in kral bahçelerinde düzenleniyor. Hannover’e gittiğinizde kral bahçelerini gezmeyi ihmal etmeyin, Hannover’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Bu bahçelerin içinde bulunan Büyük Bahçe Avrupa’nın en görkemli barok bahçelerinden biri olarak biliniyor. Bu bahçeleri gezdiğinizde kral bahçelerinin İngiltere ile olan bağlantısını daha iyi anlıyor olacaksınız, çünkü hepsinin İngiliz bahçesi tarzında tasarlanmış olduğunu göreceksiniz.

Hannover herrenhausen kral bahçeleri

Yaz aylarında bahçelerde farklı etkinlikler düzenleniyor: tiyatro gösterileri, konserler, sergiler…Benim ise burada en çok sevdiğim etkinlik, her yıl düzenlenen uluslararası havai fişek gösterisi yarışması. Denk gelirseniz, müzik eşliğinde bu görsel şöleni izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Eski Saray Binası: Hannover Üniversitesi

Hannover kral bahçelerini ve kraliyet ailesinden bahsetmişken, kralın sarayını da gezmeden olmaz tabi. Ama bu saray sizin bildiğiniz saray gibi değil, çünkü sarayın içinde artık, benim de mezun olduğum, Hannover Üniversitesi bulunuyor. Fakülteler farklı binalara dağılmış olsalar da, eski saray olan ana binada Üniversite yönetimi ve idari işler bulunuyor.

Hannover üniversitesi binası

Hannover'in Güzel Kadınları: Nanas 

Kral bahçeleri ve Hannover Üniversite binasından şehir merkezine doğru geçtiğinizde Leine nehri kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Bu rotada yolunuz üzerinde meşhur Nana’lara rastlayacaksınız. Sophie, Caroline ve Charlotte ismindeki Nana’lar Hannover’in en önemli simgelerinden. Niki de Saint Phalle adındaki bir Fransız sanatçı tarafından tasarlanan Nana’lar, 60’lı yıllardaki kadın hareketini desteklemek amaçlı inşa edilmiş ve her biri aslında bir kadın vücudunu göstermekte.

Hannover Nanas heykelleri

Fuar Şehri Hannover

Hannover’e daha evvel gittiyseniz, muhtemelen buradaki furalardan birini ziyaret etmek için gitmiş olabilirsiniz. Hannover çünkü Almanya’nın en önemli fuar şehri ve Avrupa'nın ve hatta dünyanın en büyük fuar alanına sahip. Burada yer yıl onlarca uluslararası önem taşıyan fuar düzenleniyor. Türkiye’de en çok aşağıdaki fuarları duymuş olabilirsiniz, çünkü Türkiye’den en çok ilgi bu fuar etkinliklerine oluyor:

Fuar döneminde Hannover oldukça canlı oluyor. Dünyanın her yerinden gelen ve farklı diller konuşan insanlara rastlayabiliyorsunuz sokaklarda. Ayrıca fuar dönemlerinde Hannover’de bir çok mekanlar dolu oluyor; fuar dönemlerinde özel programlar ve etkinlikler düzenleniyor şehirde.

Hannover fuar alanı

Bonus: Hannover İle İlgili Başka Bir Yerde Bulamayacağınız 'Insider' Bilgisi

Yukarıda zaten Hannover'le ilgili ilginizi çekebilcek bir çok şey yazdığımı düşünüyorum. Hala ikna olmadıysanız, size bir de başka bir yerde bulamayacağınız bonus bilgiler vermek istiorum. En geç bunları da okuduktan sonra Hannover'e uçak biletinizi alıp, bu bölgede bir tatil planlayacağınızı umuyorum. 

  • Hannover'de uluslararası anlamda bilinen bir çok marka ve şirket bulunuyor. Örneğin Volkswagen araçlarının bir kısmı Hannover'de bulunan Volkswagen fabrikasında üretildiğini biliyor musunuz? Bunun dışında Continental lastik markası, Bahlsen bisküvi markası, Pelikan kalem markası, Rossman, TUI gibi şirketlerin de merkezleri Hannover'de bulunmakta.

  • Yukarıdaki yazıda Hannover kraliyet ailesiyle İngiltere kraliyet ailesi arasındaki bağı anlatmıştım. Peki bu soyun en son ferdi ise şu an Monaco Prensesi Caroline ile evli olan Hannover dükü Ernst August olduğunu biliyor muydunuz? Bu evlilikten dolayı Caroline’nin ismi de ‘Carolin, Princess of Hannover’dir’ ve Hannover kraliyet soyuyla Monaco kraliyet soyu doğrudan bağlantılıdır.

  • Ünlü Scorpions müzik gurubunun Hannover'den geldiklerini biliyor musunuz? Gurubun gitaristi Rudolf Schenker 1965 yılında bu gurubu memleketi Hannover'de kurmuş ve sonrasında gurubun ünü tüm dünyaya yayılmış.

  • 2. Dünya Savaşından sonra Kuzey Almanya İngilizler tarafından işgal edilmiş ve 2010'lu yıllara kadar Hannover'de bir çok yerde hala ingiliz askerleri ve kışlalarını görmeniz mümkündü. 

  • Hannoverlilerin buluşma noktası şehir merkezinde bulunan meydan veya saat değil, Hannoverlilerin ünlü buluşma noktası kuyruğun altıdır. Hannover merkez tren istasyonunun önünde bulunan Hannover kralının atının kuyruğu önemli bir buluşma noktasıdır. Buradaki kalabalığı gördüğünüzde şaşırmayın. 

 

Holly On The Go

Holly On The Go

‘Seyahat ruhun gıdasıdır’ felsefesiyle yaşayan bir anne, eş, girişimci ve kahvekolik...

1 Comment

  • Derya

    Çok açıklayıcı bilgi vermişsiniz teşekkür ederim.Aslında hanover hakkında doğrudan edinebilecegimiz tek bilgiyi vermişsiniz. Onerdiginiz yerlere kismet olursa gidecegim. Temmuz Ağustos gitmeyi düşünüyorum acaba bu festivallere yetişmiş oluyor muyum (Berlin hamburg vs.de olsa gidebilirim) yoksa önereceğiz başka bir tarih var mıdır. Yeniden teşekkür ederim.

    20 Mayıs 2017 at 0:23

Yorum Yazın