Almanya’nın En Masalsı Noel Pazarları

Dünya’nın en görkemli Noel Pazarları çoğunlukla geleneğin anavatanı olan Almanya’da bulunuyor. Söz konusu Noel Pazarları olunca Almanlar bu işi diğer ülkelere göre biraz daha fazla ciddiye alıyor ve karşımıza bütün bir ülkeyi kaplayan, ışıl ışıl, rengarenk, mis gibi tarçın kokan, hafızalardan silinmeyecek 150’den fazla manzara çıkıyor. Almanya Noel Pazarları'nda Glühwein adı verilen baharatlı sıcak şaraplar içiliyor. Dilerseniz şarap kupalarını da hatıra olarak alabiliyorsunuz.

Berlin Noel Pazarları

almanya berlin noel pazarları 2016 aralık

Almanya’nın Başkenti, en büyük ve en canlı şehri Berlin’i bir de Noel zamanı görmelisiniz. Avrupa’nın en iyi ulaşım ağlarından birine sahip olan Berlin, köklü tarihi, rengarenk kültür sanat aktiviteleri, sokakları, galeri ve müzeleri ve hiç durmayan gece hayatı ile bu yıl Noel’de olmak isteyeceğiniz yerlerin başında gelecek. Avrupa’nın Türk başkenti olarak da geçen Berlin, Noel Pazarları ile yılın bu zamanı ününe ün katıyor. Bu kış bir Berlin gezisi planlıyorsanız Berlin’de gezilecek yerleri incelediğimiz “Berlin’de Bir Hafta Sonu” yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

berlin noel pazarları Gendarmenmarkt berlin noel pazarları berlin noel pazarları Gendarmenmarkt el yapımı

Berlin’de bu yıl kurulacak olan 60 kadar Noel Pazarı’nın arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız. Pazarlar Kasım sonuna doğru açılıyor ve Yeni yılın ilk günlerine kadar açık kalıyor.

Tarih: 21 Kasım – 1 Ocak

Köln Noel Pazarları

Almanya Köln Noel Pazarları 2016

Dünya’nın en büyük katedrali olarak geçen Muhteşem Köln Katedrali, Çikolata Müzesi, Eski Kent Meydanı, Ludwig Müzesi ve Aşk kilitlerinin 10 yıldan fazla süredir süslediği Hohenzollern Köprüsü gibi turistik yerlerinin yanı sıra, underground barları, dünya Mutfaklarının güzide örneklerini sunan restoranları, mimarisi ve güler yüzlü insanları ile Köln Almanya’nın en popüler şehirlerinden.

Köln Noel Pazarları, şehrin özgün yapısına uygun olarak alışılmış Noel Pazarlarına göre biraz farklılık gösterebiliyor. Dilerseniz tarih ve sanat ile iç içe olan şehrin en büyük Noel Pazarı, Katedral Noel Pazarında arka fonda dev Dom Katedrali, ışıl ışıl 160 ahşap köşkün arasında Noel ruhunu iliklerinize kadar hissedebilir, dilerseniz şehir merkezindeki alışveriş bölgesinde bulunan Köln’ün en eski Noel pazarı Angel’s Christmas Market’te Noel ezgileri eşliğinde birbirinden güzel hediyelik eşya ve yiyecekler arasında kaybolabilir, dilerseniz Gayler ve Lezbiyenler için kurulan Noel Pazarında gökkuşağının her rengine tanıklık edebilirsiniz.

Almanya Köln Noel Pazarları dom katedrali hediyelik Almanya Köln Noel Pazarları dom katedrali Almanya Köln Noel Pazarları sıcak şarap

Köln’e gitmişken, şehir merkezinde bulunan, tipik bir Alman Pub’ı olan Papa Joe’s Biersalon’a uğramanızı ve yöresel bir içecek olan her derde deva Doctor’u denemenizi tavsiye ederiz.

Tarih: 21 Kasım – 23 Aralık

Bremen Noel Pazarları

bremen noel pazarları lunapark

Kent Meydanı ve Roland heykeli ile Unesco Tarihi Miraslar listesinde yer alan, Müzeleri, itinayla korunmuş tarihi yapıları, doğası ve mızıkacıları ile yaklaşık 1200 yaşındaki Bremen, Almanya'nın en sevimli şehirlerinden. Grimm Kardeşlerin ünlü Masal Yolu'nun en önemli duraklarından olan Bremen Noel Zamanı bir başka güzel. Kasım sonundan Aralık 24'e kadar Wesen Nehri kıyısında bulunan gezi yolunda ve limanda birbirinden güzel ışıklandırmalar, sokak satıcıları ve jonglörlerin arasında gezerken kendinizi birer masal kahramanı gibi hissedeceksiniz. 

bremen kent meydanı noel pazarı bremen limanı noel aydınlatması bremen noel pazarları bremen mızıkacıları

Yılın her mevsimi birçok festival ve etkinliğe ev sahipliği yapan Bremen'de Noel zamanı kurulan pazarlar şehre en yoğun günlerini yaşatıyor. Bremen Noel Pazarları'nda 'Kluten' ve 'Klaben' gibi yerel lezzetleri mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Tabi meşhur Becks birasını da yapım yeri olan Bremen'de içmeden dönmemek gerekir. 

Tarih: 21 Kasım – 23 Aralık

Dresden Noel Pazarları

Almanya Dresden Noel Pazarları

Elbe'nin Floransa'sı Dresden. Dresden, Floransa'dan aşağı kalmayan bir açıkhava müzesi. Orta Avrupa'nın en büyük nehirlerinden olan Elbe'nin yanında kurulmuş olan şehir II. Dünya Savaşı'nda yoğun yaralar almış ve bu yaraların sarılması 90'lar başlarına kadar sürmüş.

Almanya Dresden Noel Pazarları Striezelmarkt Almanya Dresden Noel Pazarları Striezelmarkt Almanya Dresden Noel Pazarları Striezelmarkt

Maruz kaldığı yoğun bombardımana rağmen Barok yapısını korumayı başarmış olan Dresden'de Striezelmarkt adını verdikleri Noel Pazarları'nın önemi büyük. Şehirde kurulan 11 kadar Noel Pazarında Orta Çağ'ı yeniden yaşarken, Noel ruhunu her sokak ve meydanda hissedebileceksiniz. Dresden Noel Pazarlarında gezerken1400'lerden bu yana Noel Pazarlarında satılmakta olan Dresden'e özgü meyveli çörek 'Stollen'ı da tatmadan geçmek olmaz.

Tarih: 27 Kasım – 24 Aralık

Nürnberg Noel Pazarları

nürnberg noel pazarları kent meydanı altstadt

Dünya'ca ünlü Nürnberg Noel Pazarları'nın tarihi 1600'lü yıllara kadar dayanıyor. Noel zamanı, Altstadt'da büyük Nürnberg Klisesi (Frauenkirche – Church of Our Lady) önündeki eski kent meydanında (Hauptmarkt) kurulan Dev Ağaç ve eteklerindeki Noel Pazarı her yıl Dünya'nın dört bir yanından gelmiş binlerce ziyaretçiye unutulmaz bir Noel yaşatıyor. 

nunberg noel pazarları kilise nunberg noel pazarları kurabiye pasta standları nurnberg noel pazarı standlar

Nünberg Noel Pazarları'nda gezerken karşınıza lokum ve baklava dağıtan, türk motifleri ile bezenmiş birbirinden güzel hediyeliklerin bulunduğu bir stand gördüğünüzde şaşırmayın. Antalya Belediyesi her yıl kardeş şehri olan Nürnberg'de Noel Pazarı için bir stand açıyor. Geçtiğimiz yıl da ziyaretçilerin yoğun ilgilisi ile en çok ziyaret edilen ikinci yabancı ülke standı olan Antalya Belediyesi standına mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. 

Tarih: 25 Kasım – 24 Aralık

Trier Noel Pazarları

trier noel pazari trier katedrali

Roma İmparatoru Augustus tarfından M.Ö. 15 yılında inşa edilmiş olan Trier Almanya'nın en eski şehri. Alplerin kuzeyinde bulunan en eski Roma Dönemi Kent Kapısı olan Porta Nigra ( Siyah Kapı), Kaiserthermen (İmparator Hamamları), Kurfürstliches Palais (Elektör Sarayı), Konstantin Bazilikası gibi şehri adeta bir açıkhava müzesine dönüştüren, neredeyse ilk günkü gibi korunmuş tarihi yapılar arasında gezerken kendinizi tarihin büyüsüne kaptıracaksınız. Şehir, Das Kapital'in Mimarı Marx'ın da doğum yeri.

almanya trier noel pazarı melek trier noel pazarı trier noel pazarı kulubeler

Şehir Merkezindeki Katedral'in önündeki Hauptmarkt'da kurulan Trier Noel Pazarı Almanya'nın büyük şehirlerinde kurulan Noel Pazarları kadar büyük ve popüler değil ancak şehrin dört bir yanını ve tarihi yapıları saran ışıklandırmalar ve süslemeler, baharatlı kurabiye ve Glühwein kokuları eşliğinde tam bir Orta Çağ Noel'i deneyimi arıyorsanız Noel dönemi bulunmanız gereken yer kesinlikle Trier.

Tarih: 21 Kasım – 22 Aralık

Münih Noel Pazarları

münih noel pazarları

Bavyera Eyaletinin başkenti Münih, Almaya'nın Berlin ve Hamburg'dan sonra 3. büyük şehri. Dünya'nın en poüler festivallerinden, günlerce biranın su gibi aktığı (Yıllık ortalama 8 milyon litre) Oktoberfest'in ve Bayern Münih gibi bir Dünya devinin evsahibi olan Münih, yüzlerce yıllık tarihi binaları ve meydanları, birbirinden ilgi çekici kültürel aktiviteleri ve doğal güzellikleri ile günler gecelerce gezseniz de sıkılmayacağınız bir şehir. 

munih noel pazarı eski belediye binası munih noel pazarları hediyelikler munih kripperlmarkt noel pazarı

Münih Havalimanı'na kurulan Noel Pazarı ile daha Münih'e attığınız ilk adımda Noel heyecanını yaşamaya başlayacaksınız. Her yaşa ve zevke hitap eden Münih Noel Pazarlarında dilerseniz masal kahramanlarıyla sıcak şarap içebilir, Orta Çağ soytarının gösterilerini izleyebilir, Lunapark'ta çılgınlarcasına eğlenebilir, İngiliz bahçelerinde en romantik Noel'inizi geçirebilirsiniz ya da Pink Christmas'ta Dünya'nın en gay dostu şehirlerinden birinde olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Köln ve Münih'in dışında bir diğer Gay Noel Pazarı da 21 Kasım 30 Aralık tarihleri arasında Winter Pride adıyla Hamburg'da kuruluyor.

Tarih: 25 Kasım – 24 Aralık

Bu Noel'de Almanya'ya gidemiyorum diye üzülmeyin. Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz Glühwein ( sıcak şarap) ve Alman usulü Yılbaşı kurabiyeleri ile siz de Alman Noel'lerinizi evinize getirebileceksiniz.

Glühwein ( Sıcak Şarap ) Tarifi

Alman Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi

Oz

Oz

Yorum Yazın