2017’de Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Vize çıkarmak çoğumuz için hem zahmetli hem de maliyetli bir işlem. 3 günlük tatil için bile o kadar evrakı toplamak hem vize masrafına katlanmak hem de gidip vize görüşmesi için uğraşmak kim bilir kaç tatilden vazgeçilmesine sebep olmuştur. Neyse ki vizesiz de gezebileceğimiz birbirinden güzel birçok ülke var. Vize derdi olmadan canınız ne zaman isterse valizini ve pasaportunuzu kaptığınız gibi gidebileceğiniz “Vizesiz Gidilecek Ülkeler Listesi” ni sizler için derledik ve en popüler vizesiz ülkeleri inceledik.

Vizesiz gidilecek ülkeler listesi 2017 vizesiz seyahat

Öncelikle belirtmeliyiz ki. Vize uygulamaları sıklıkla değişmektedir. Bu nedenle tatil planı yapmadan önce güncel durum için Dışişleri Bakanlığının Vize Uygulamaları sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. Vizesiz ülkeler için de 3 çeşit uygulama mevcuttur.

Vizesiz: Hiçbir ön hazırlık olmadan uçak biletinizi alıp gidebileceğiniz ülkeler.

Kapıda (Sınırda) Vize: Gideceğiniz ülkeye vardıktan sonra havalimanında anlık olarak alınan vize türüdür.

Online Vize: Başvurusunu internet üzerinden yaptığınız, kimi zaman birkaç gün içerisinde sonucu yine internet üzerinden aldığınız ya da belgeleri yazdırarak yanınızda bulundurmanız gereken vize türüdür.

Vizesiz Avrupa ve Balkanlar Ülkeleri

Karadağ

karadağ budva vizesiz gidilecek ülkeler

Vizesiz gidilecek balkan ülkeleri denildiğinde ilk akla gelen ülkeler arasında bulunan Karadağ, uçsuz bucaksız kumsalları, derin kanyonları, tarihi binaları ve baş döndürücü güzellikteki doğası ile Balkanların en popüler destinasyonlarındandır. Karadağ’ın en bilinen şehirleri Budva, Kotor ve en büyük şehri olan başkent Podgorica’dır. Karadağ, Türkiye vatandaşlarına 180 günlük bir süre içinde tam 90 gün vizesiz ziyaret hakkı veriyor. Haftanın 4 günü İstanbul’dan direk uçuş bulunan Karadağ’a gitmeden önce Karadağ’da gezilecek yerleri incelediğimiz “Balkanların Güzel Ülkesi Karadağ” yazımızı okumanızda fayda var. Siz de bu hem yakın hem de popüler ülkede tatil yapmak istiyorsanız Vizesiz Budva – Karadağ turlarında yerinizi bir an önce ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Belarus

belarus mir kalesi vizesiz seyahat

Belarus, bir diğer ismiyle Beyaz Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını kazanmış bir Doğu Avrupa ülkesi. Denize kıyısı bulunmayan Belarus’ta turizm sektörü de çok gelişmemiş. Yemyeşil doğası, ahşap evleri ve Sovyet mimarisinin güzide örneklerinin bulunduğu başkenti Minsk ile vizesiz gidilecek ülkeler arasında aynı zamanda en uygun olanlardan. 2014 yılından bu yana Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen Belarus, 30 güne kadar vizesiz dolaşım hakkı tanıyor.

Andorra

andorra piazza rotonda salvador dali heykeli

İspanya ile Fransa’nın ortasında bulunan Andorra, 60 binlik nüfusu ile yılda ortalama 12-15 milyon turist ağırlamaktadır. Vadileri, kayak merkezleri, müzeleri ve kiliseleri ile gezilecek birçok noktası olan bu şirin Avrupa ülkesi aynı zamanda Avrupa’nın en uyun kaliteli alışveriş destinasyonlarının da başında gelir. Andorra’nın gece hayatı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu nedenle Andorra daha çok sakin bir tatil isteyenler için ideal bir tatil destinasyonu. Ülke Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz dolaşım hakkı tanıyor.

Arnavutluk

Arnavutluk evleri vizesiz gidilecek balkan ülkeleri

Vizesiz gidilecek Balkan ülkelerinden biri olan Arnavutluk, ekonomik konaklama ve yeme-içme seçenekleri, renkli mimarisi ve hala Osmanlı izlerini taşıyan sokakları ile Avrupa’da gün geçtikçe popülaritesi hızla artan ülkelerden. Özellikle başkent Tiran, yıllarca süren savaş ve çatışmalar sırasında ağır yaralar almış ancak gelişen turizmin de etkisiyle eski güzel günlerine dönmekte. Arnavutluk Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz dolaşım hakkı tanıyor.

Bosna-Hersek

saraybosna güzel sanatlar bosna hersek vizesiz balkanlar

Dünyaca ünlü yönetmen Emir Kusturica ve müzisyen Goran Bregovic’in memleketi, her köşesinde Osmanlı izleri taşıyan, Balkanlar’ın hüzünlü güzeli Bosna. Maruz kaldığı onca yıkım, acı ve haksızlığa rağmen samimi ve sıcak havasını kaybetmeyen Bosna-Hersek, Bizans döneminden bugüne uzanan tarihi, el değmemiş doğası ve meşhur misafirperverliği ile Balkanlarda en güzel ülkesi sayılabilir. Vizesiz gezilecek ülkeler listesinin en uygun ve popüler destinasyonlarından olan ülkenin başkenti Milijacka Nehri ile çevrelenmiş olan Saraybosna’dır. Mimar Sinan’ın en ünlü eserlerinden, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Mostar Köprüsü, II. Dünya Savaşı’nı simgeleyen ve gece gündüz yanan Sönmeyen Ateş Anıtı, iç savaş zamanı yapılmış olan Umut Tüneli, Inat Kuca Evi ve Kravitse Şelaleleri Bosna’nın gezilecek yerlerinin başında gelir. Bosna-Hersek Türkiye vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizesiz seyahat hakkı vermektedir.

Ukrayna

Ukrayna Kiev Volodymyr katedrali vizesiz avrupa ülkeleri

Avrupa’nın en cazip eğlence destinasyonlarından olan Ukrayna, Orta Çağ’dan Sovyet dönemine uzanan altın kubbeleriyle ışıl ışıl parlayan tarihi mimarisi, doğası, hareketli gece hayatı, ekonomik konaklama ve yeme-içme seçenekleri ile her yıl 20 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. Ülkenin en popüler şehirlerinin başında Goethe’nin “İçinde bahçeler olan çok şehir gördüm ama bahçe içinde olan bir tek şehir gördüm.” Dediği başkent Kiev geliyor. Ukrayna’nın diğer popüler şehirleri ise kumsalları ve kumsal klüpleri ile meşhur, Potemkin Zırhlısı filmindeki merdivenlerin de bulunduğu tatil şehri Odessa, arnavut kaldırımları, kafeleri ve gotik tarzda inşa edilmiş kiliseleri ile ünlü Lviv’dir.  

K.K.T.C. – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk vatandaşlarına vize ve pasaport olmadan, yalnızca nüfus cüzdanı ile dolaşım imkanı vermektedir. 

Avrupa ve Balkanlar’da vizesiz gidebileceğiniz diğer ülkeler:

Makedonya: Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahate izin vermektedir.

Moldova: Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahate izin vermektedir.

Sırbistan: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizesiz seyahat hakkı vermektedir.

Kosova: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizesiz seyahat hakkı vermektedir.

Gürcistan: Türkiye vatandaşlarına bir yıla kadar vizesiz seyahat hakkı vermektedir.

Amerika Kıtasındaki Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Peru

machu picchu peru vizesiz gidilecek ülkeler

Dünya’nın en köklü ve gizemli uygarlıklarından olan İnka’ların diyarı Peru, her zaman Dünya’da en merak edilen, en görülesi yerlerin başında gelmiştir. Muhteşem İnka uygarlığının kendine hayran bırakan yapılarıyla bezeli, günümüze kadar korunmuş, Dünya’nın yedi harikasından biri Machu Picchu, sömürge zamanında kalma ihtişamlı yapılarıyla başkent Lima, İnka Kutsal Vadisi boyunca uzanan Ollantaytambo Kalesi ve Güneş Tapınağı, Eşsiz manzarasıyla Ay Vadisi, dünyaca ünlü Cadı Pazarı, dünyaca ünlü tekking yollarından Inca Trail rengarenk, canlı insanları, Dünya’da eşine az rastlanır güzellikteki doğası ve ekolojik çeşitliliği ile Peru, vizesiz gezilecek ülkeler listesinin en cazip destinasyonudur. Peru Türkiye vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Peru seyahati için genellikle Güney Amerika ve Peru turları tercih edilmektedir.

Arjantin

arjantin iguazu şelaleleri vizesiz amerika seyahati

Tangonun, Maradona efsanesinin ve kadın hakları denildiğinde ilk akla gelen isimlerden Eva Peron'un anavatanı, “Gümüş Diyarı” Arjantin’in başlıca gezilecek yerleri, eşsiz manzarası ile Iguazu Şelaleleri ve And Dağları, geniş caddeleri, yeşil alanları, mimarisi ve hiç bitmeyen enerjisi ile kendine hayran bırakan başkent Buenos Aires’tir. Arjantin, Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı vermektedir. Arjantin’in en güzel yerlerini en uygun fiyatlara gezmek istiyorsanız, Arjantin ve Brezilya turları'na göz atmanızı tavsiye ederiz.

Meksika

meksika vizesiz amerika ülkeleri

Dünya’nın en gizemli medeniyetlerinden Mayaların kalbi, uçsuz bucaksız sahilleri ve doğasıyla göz kamaştıran, Salsa gibi baharatlı, tekila gibi sarhoş edici, Frida Kahlo gibi sürreal bir ülke Meksika. Anlatmakla da gezmekle de bitirilemeyecek bu muhteşem ülkeyi seyahat etmeyi düşünüyorsanız Meksico City biletinizi şimdiden ayırmanızda fayda var. Meksika, ücretsiz Online vize uygulaması ile Türkiye vatandaşlarına, 30 gün süre ile hava yolu ile ulaşılması kaydıyla tek seferlik giriş hakkı vermektedir. Meksika ziyaretinizi planlarken Dünya’nın en renkli ve popüler festivallerinden Dios De Los Muertos –  Ölüler Günü Festivali’ni mutlaka inceleyin deriz.

Brezilya

brezilya vizesiz amerika seyahati rio karnavalı

Samba ve pembe dizi diyarı Brezilya, Güney Amerika’nın en popüler ve canlı ülkelerindendir. Eşsiz kumsalları, başkent Rio De Jenario’da düzenlenen, Dünya’nın en sevilen karnavalı Rio Karnavalı, başka hiçbir yerde görülmeyecek millet çeşitliliği, Rosalindası, devasa Kurtarıcı İsa heykeli ile Brezilya gezisi, birçok insanın hayalidir. Brezilya, Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat izni vermektedir.

Uruguay

uruguay montevideo meydanı vizesiz gidilecek amerika ülkeleri

Dünya’nın en medeni ve en yaşanası ülkelerinden, doğası, insanları, kültürü ve samimiyeti ile göz kamaştıran Uruguay, son yılların popülaritesi hızla artan destinasyonlarından. Ülkenin başkenti Dünya’nın en mütevazi başkentlerinden sayılabilecek Montevideo. Uruguay Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır.

Amerika’da bulunan diğer vizesiz gidilebilecek ülkeler:

Bahamalar, Nikaragua, Paraguay, Saint Lucia Türkiye vatandaşlarına sınırsız vizesiz dolaşım olanağı sunmaktadır.

Barbados, Belize, Bolivya, Ekvator, El Salvador, Guatemala,Honduras, Jamaika, Kolombia, Şili, Venezuela:  Türkiye vatandaşlarına 90 gün, Dominika 21 gün, Kosta Rika ve St. Christopher 180 gün içerisinde 90 gün, Trinidad – Tobago 30 gün, Panama 6 ay vizesiz seyahat hakkı vermektedir.

Dominik Cumhuriyeti Türkiye vatandaşlarına ülkeye girişte havaalanında alınan vize ile süresiz vizesiz seyahat hakkı vermektedir.

Haiti Türkiye vatandaşlarına ülkeye girişte 10$ karşılığında alınacak vize ile 90 gün seyahat hakkı vermektedir. 

Afrika’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Fas

kasbah ait eski şehir marakeş fas

Afrika'nın en has ülkesi olarak bilinen Fas, bozulmamış sahil kesimi, kültürü ve tarihi ile her zaman en esrarengiz ve merak edilen destinasyonlardan olmuştur. Afrika Kıta'sında olmasına rağmen Afrika Birliği'ne üye olmayan tek ülke. En bilinen şehirleri KazablankaMarakeş, Dünya'nın ilk üniversitesinin bulunduğu Fez ve başkent Rabat olan Fas'ın büyük bölümünü çöller oluşturuyor. Meşhur Sahra Çölü'nün de bir kısmı Fas toprakları içerisinde bulunuyor. Fas'ta görülecek yerlerin başında Marakeş tabakhanesi, Bahia Sarayı, 800 yıllık Kurubiye Camisi, Fez Eski şehirde bulunan Kasbah Ait'tir. Siz de bu büyüleyici ülkeyi merak ediyorsanız Fas turlarına göz atabilirsiniz. Fas, Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Gitmeden evvel Fas ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenlere Fas'ta gezilecek yerler yazımızı okumalarını tavsiye ederiz. 

Güney Afrika Cumhuriyeti

güney afrika bozkırları safari

Afrikanın güneyinde Atlas ve Hint okyanusları arasında bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti'nde alışılmışın dışında olarak 3 adet başkent bulunmaktadır. Pretoria yürütme, Bloemfontein yargı ve en bilinen şehri Cape Town da yargı işlerine bakmaktadır. Güney Afrika'daki çeşitlilik resmi dil konusunda da geçerlidir. Ülkede tam 11 adet resmi dil bulunmaktadır. Bolivya ve Hindistan'dan sonra en çok resmi dile sahip ülke ünvanına sahiptir. Güney Afrika yılın hemen her zamanında ziyaret edilmeye uygundur. Seyahat etmek için, doğal hayatı gözlemlemek istiyorsanız, hayvanların göç ettiği, doğa yürüyüşlerinin düzenlendiği kış aylarını, festival ve eğlence hayatını merak ediyorsanız da yaz aylarını seçmenizde fayda var. Siz de her köşesi ayrı bir macera barındıran Güney Afrika'yı görmek istiyorsanız Güney Afrika turlarına bir göz atın deriz. Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye vatandaşlarına sınırda alınacak vize ile 30 güne kadar vizesiz seyahat imkanı vermektedir.

Kenya 

vizesiz kenya seyahati bozkır safari

Safari denince ilk akla gelen ülke şüpesiz Kenya'dır. Uçsuz bucaksız bozkırları, birbirinden ilginç ve güzel hayvan türleri ile özellikle Büyük Göç döneminde mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Kenya'nın en bilinen şehirleri Masai Mara, Nakuru ve Nairobi'dir. Kenya Dünya'nın en büyük hayvan çeşitliliğine sahip ülkelerindendir. Nakuru Ulusal Parkı'nda parkın simgesi flamingolar haricinde 450den fazla kuş türü bulunmaktadır. Bilinen ilk insan fosilleri de Kenya'da bulunmuştur. Bu nedenle tüm insanlığın anavatanı olarak da bilinmektedir. Kenya tropikal iklimi nedeni ile hemen her dönemde ılıman bir havaya sahiptir. Kenya turu için en iyi zaman Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır.

Türkiye vatandaşlarının Kenya'ya varışlarından önce "www.ecitizen.go.ke" web sayfasındaki "Services" bölümüne girerek elektronik vize almaları gerekmektedir. Yeni uygulamayla vize alınması en az 2 gün sürebilmekte olup Kenya'ya varışta, geçerli elektronik vizenin bilgisayar çıktısıyla birlikte, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, (turist olarak gidiliyorsa) ziyaret edilecek yerlerin listesi ve (iş ve arkadaş ziyaretleri için) davet mektubu gibi tamamlayıcı belgelerin sınır polisine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Afrika'da diğer vizesiz gidilebilecek ülkeler:

Türkiye vatandaşlarına Botsvana süresiz, Seyşeller ve Tunus 90, Mauritius, Svaziland ve Zambiya 30 gün, Libya 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Sudan Türkiye vatandaşlarına Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) 30 güne kadar dolaşım imkanı sunmaktadır.

Asya’da ve Uzak Doğu'da Vizesiz Gidilecek Ülkeler

Japonya

japonya vizesiz seyahat

Özgün kültürü, birbirinden ilginç ve leziz yemekleri, mesafeli, saygılı ve çalışkan insanları, muhteşem doğası, başdöndüren mimarisi ve tarihi ile Japonya birçok kişinin 'Ölmeden Önce Gidilecek Yerler' listesinde başta gelir. Japonya adını oluşturan kanji karakterler güneş ve köken anlamına gelmektedir. Bu nedenle Japonya 'Doğan Güneşin Ülkesi' oalrak da bilinir. Tarihi M.Ö. 8 binlere kadar dayanır. Başkent Tokyo en kalabalık ve popüler şehridir. Gezmekle de anlatmakla da bitmeyecek bu olağanüstü ülkeyi görmek istiyorsanız Japonya turları sayfamıza gözatmanızı tavsiye ederiz. Japonya Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı vermektedir.

Tayland

Sanphet Prasat Palace bangkok, vizesiz tayland seyahati

Eşsiz doğası, kibar insanları, egzotik mutfağı, görkemli tapınakları, dillere destan kumsalları ve hareketli gece hayatıyla Tayland Uzak Doğu'nun en gidilesi ülkeleri arasındadır. Başkent Bangkok, Phuket ve Pattaya Tayland'ın en bilinen şehirleri. Beyaz Tapınak ve Siyah Ev, Phraya Nakron Mağarası, Kafa Amphawa'da bulunan yüzen pazar, Bangkok'ta haftasonları 27 dönümlük bir alana kurulan Chatuchak Pazarı, Ayyuthaya Antik Kenti Tayland'ın gezilecek yerlerinin başında gelir. Ayrıca Tayland gezinizde Chiang Mai'de bulunan Fil Tabiat Parkı'nda filleri yakından görüp çalışanlardan izin alarak fillerin yıkanmasına yardım edebileceğinizi, Dünya'nın en beğenilen dalış noktalarında tüplü dalış yapabileceğinizi de unutmayın. Tayland Türkiye vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz seyahat imkanı tanımaktadır.

Maldivler

maldivler sahil

Dünya'da balayı denilince ilk akla gelen yer olan Maldivler, Hint okyanusunda 1200 kadar adadan oluşan bir devlettir. Adaların yaklaşık 300 kadarında yerleşim vardır. 1000'e yakın adada hala yerleşim bulunmamaktadır. Başkent Male şehir statüsündeki iki şehirden biridir. (diğeri Addu) Maldivler komşu olduğu Sri Lanka ve Hindistan kültürlerinden oldukça etkilenmiştir ve Maldiv mutfağı da bu nedenle Hindistan mutfağına oldukça benzerlik göstermektedir. Siz de sakin, mavinin her tonunu görebileceğiniz eşsiz kumsallarda göz doyurucu ve keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız Maldiv seyahatinizi şimdiden planlamanızı tavsiye ederiz. Ülke, Türkiye vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır.

Ayrıca;

Türkiye vatandaşlarına, Endonezya, Filipinler, Katar, Kazakistan, Moğolistan ve Kamboçya ( ülkeye girişte alınacak vize ile) 30 gün, İran, Güney Kore, Malezya ve Singapur 90 gün, Ürdün ve Lübnan 180 gün içerisinde 90 gün, Gürcistan 1 yıl, Ermenistan havalanında alınacak vize ile süresiz seyahat hakkı vermektedir.

Hong Kong,  Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan Türkiye vatandaşlarına, Hong Kong S.A.R.’a (Special Administrative Region of The People's Republic of China/Özel İdare Bölgesi) yapacakları turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde üç ay süreyle vizeden muaftır.

Kırgızistan, Türkiye vatandaşlarına, turistik, iş ve resmi amaçlarla Kırgızistan’a intikallerinden sonraki 5 iş günü içerisinde pasaportları ile birlikte Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığında kayıt yaptırdıktan sonra 'vizesiz' ve 'süresiz' olarak dolaiım hakkı vermektedir.

Sri Lanka,  Türkiye vatandaşlarına 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından almak koşulu ile seyahat imkanı sunmaktadır.

Tayvan , Türkiye vatandaşlarının, 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları şartıyla (ayrıca dönüş bileti ibraz etmeleri, vize müracaat formu doldurmaları, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeleri gerekmektedir) sınırda harçsız olarak sunmaktadır.

Okyanusya’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

fiji sahilleri vizesiz

Türkiye Vatandaşlarına Palau ve Tuvalu süresiz, Fiji 90 gün, Vanatu 30 gün süre ile vizesiz seyahat hakkı sunmaktadır.

Siz de vize evrakı ve masrafıyla uğraşmadan tatilin keyfini sürmek isteyenlerdenseniz Vizesiz Turlar sayfamızdan birbirinden keyifli ve ekonomik turlardan birini seçebilirsiniz.

Oz

Oz

Yorum Yazın